Trwa ładowanie...

Nowe leki w leczeniu nieswoistych zapaleń jelit

Lek. Mateusz Nawrocki
23.04.2019 15:20
Nowe leki w leczeniu nieswoistych zapaleń jelit
Nowe leki w leczeniu nieswoistych zapaleń jelit (123RF)

Na **nieswoiste zapalenia jelit składają się głównie **choroba Leśniowskiego Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W leczeniu są stosowane leki, które blokują zapalną molekułę TNF alfa (czyli czynnik martwicy guza). Nie wszystkie osoby reagują dobrze na to leczenie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Californii postanowili stworzyć procedurę, która sprawia, że leczenie staje się bardziej efektywne. W czym tkwi istota sprawy? TNF alfa stanowi związek, który swoim działaniem sprawia, że produkowane są inne czynniki prozapalne.

Co ciekawe, według odkryć naukowców, TNF alfa ma przeciwstawne działanie powodując zarówno zapalenie, jak i doprowadza do jego ograniczenia. W jakim mechanizmie do tego dochodzi? W procesie tym biorą udział również komórki M, które wspomagają  prawidłowe działanie układu immunologicznego.

W przypadku zapaleń jelit, mogą one pomóc bakteriom dostać się do tkanek i zaostrzyć proces zapalenia, wyjaśnia profesor nauk biomedycznych, David Lo. Dowiedziono także, że istnieją dwa receptory dla TNF alfa- TNFR1 i TNFR2. Pierwszy z nich indukuje komórki M. Jednak leki, które mają działanie anty-TNF alfa blokują obydwa receptory.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Czy nowe leki przyniosą ulgę chorym?
Czy nowe leki przyniosą ulgę chorym? (123RF)

Jak zaznacza profesor David Lo, najnowsza terapia byłaby najbardziej efektywna, gdyby działała tylko na receptor TNFR2, przyczyniając się w ten sposób do blokowania indukcji komórek M.

Z patofizjologicznego punktu widzenia, w czasie zapalenia TNF alfa pobudza większą produkcję komórek M, które działają jak porty, przez które do organizmu mogą wnikać bakterie. Profesor Lo zastanawia się, czy zmniejszenie ilości komórek M spowoduje lepsze funkcjonowanie układu immunologicznego, czy też przyczyni się do zwiększonego wnikania niepożądanych patogenów do organizmu.

Profesor zaznacza również, że najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby wygaszenie produkcji komórek M, z zachowaniem bariery uniemożliwiającej wniknięcie bakterii do organizmu. Najważniejszym zadaniem dla naukowców biomedycznych jest zrozumienie jaką rolę pełnią komórki M w procesie zapalenia.

Rak jelita grubego atakuje coraz młodszych
Rak jelita grubego atakuje coraz młodszych [5 zdjęć]

Każdego roku na raka jelita grubego zapada ponad 13 tys. Polaków, z czego ok. 9 tys. umiera. Dotąd choroba

zobacz galerię

Nie jest do końca jasne, czy komórki M przyczyniają się do progresji zapalenia, czy też są kluczowymi komórkami inicjującymi obronę na poziomie immunologicznym. Dokładne poznanie tych mechanizmów przyczyni się do stworzenia bardziej wydajnych procesów terapeutycznych.

Przedstawione badania zostały opracowane na podstawie eksperymentów przeprowadzonych na gryzoniach, jednak procesy zapalne są bardzo podobne zarówno u myszy, jak i u ludzi.

Z pewnością stworzenie nowych sposobów leczenia nieswoistych zapaleń jelit jest bardzo ważne. Ostatnio ukazały się również badania, które pozytywnie odnosiły się do leczenia chorób jelit odpowiednią dietą. Pozostaje być cierpliwym i mieć nadzieję, że już wkrótce zostaną opracowane takie metody, które będą w stanie kontrolować choroby zapalne jelit i przyniosą ulgę chorym osobom.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze