Nowe odkrycie dotyczące telomerów może zahamować rozwój raka i spowolnić starzenie się

Telomery to malutkie „nasadki”, które znajdujące się na końcach naszych chromosomów. Ich zadaniem jest utrzymanie naszego DNA w stanie nienaruszonym. Ale w rzeczywistości ich rola w utrzymaniu naszego zdrowia jest o wiele bardziej skomplikowana.

1. Skracanie telomerów hamuje rozwój raka

Ostatnio naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburgh odkryli nowe właściwości telomerów. Te informacje mogą pomóc opracować nowe terapie, mające na celu zarówno zwalczanie efektów starzenia się organizmu, jak  i zatrzymanie rozwoju raka.

To od telomerów zależy ilość podziałów komórki
To od telomerów zależy ilość podziałów komórki (Shutterstock)

W badaniu opublikowanym niedawno w czasopiśmie „Nature Structural & Molecular Biology”, badacze szczegółowo opisali odkrycie, które mówi, że skracanie telomerów wysyła sygnały do ​​komórek, aby zatrzymały podział, co z kolei utrudnia regenerację tkanek i przyczynia się do chorób związanych z wiekiem.

Najbardziej uderzające odkrycie w badaniu wykazało jednak, że w większości komórkach raka, enzymy, które wydłużają telomery (zwane telomerazami) mają poniesiony poziom, co z kolei umożliwia komórkom nowotworowym dalszy podział.

"Ku naszemu zaskoczeniu, telomerazy mogą wydłużać telomery z uszkodzeniem oksydacyjnym. W rzeczywistości, uszkodzenie zdaje się wręcz wspomagać wydłużanie telomerów" - pisze główny autor badania, dr Patricia Opresko w oświadczeniu.

Jedzenie, które walczy z rakiem
Jedzenie, które walczy z rakiem [10 zdjęć]

Dieta antynowotworowa składa się z wielu produktów, które zawierają składniki zmniejszające ryzyko rozwoju...

zobacz galerię

Chociaż już wcześniej naukowcy postawili hipotezę, że stres oksydacyjny może przyczynić się do uszkodzenia telomerów, dokładny zakres to nie był jasny. Naukowcy mają nadzieję, że skorzystają z tych nowych odkryć, a teraz planują dalej uzupełnić swoje badania, sprawdzając, co dokładnie dzieje się z telomerami gdy są one uszkodzone i jak organizm reaguje na te uszkodzenia.

2. To odkrycie może być kluczem do opracowania lekarstwa na raka

Telomery składają się z sekwencji DNA i za każdym razem, gdy komórka dzieli się, aby utworzyć nową komórkę, pojawia trochę przypadkowych uszkodzeń DNA, które wchłaniają głównie telomery. W wyniku tego, telomery nieznacznie skracają się w czasie każdego podziału.

Zobacz także

"Nowe informacje będą przydatne przy projektowaniu nowych terapii, mających zachować telomery u zdrowych komórek i które ostatecznie pomogą zwalczać skutki zapalenia i starzenia się" - wyjaśnia Opresko.

"Z drugiej strony, mamy nadzieję, że do opracowania mechanizmów, które będą selektywnie skracać telomery w komórkach nowotworowych, powstrzyma ich dalsze podziały"

Gdyby udało się opracować taką metodę, moglibyśmy mówić o lekarstwu na raka. Z kolei związek, który zapobiegałby uszkodzeniom telomerów, mógłby hamować proces starzenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy