Nowe odkrycie naukowców. Osoby, które lubią czarny humor mają wyższe IQ

Lubisz czarny humor? Jeśli tak, to według naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu jesteś człowiekiem o bardzo wysokim ilorazie inteligencji. Czarny humor jest znany od wieków i polega na łączeniu elementów grozy, obrzydliwości i absurdu w sposób humorystyczny. To przedstawienie rzeczy tragicznych w sposób zabawny.

1. Czarny humor, a IQ

„Michael Jackson to jedyny solista, który się rozpadł” albo „Co poczuła dziewczynka, gdy włożyła rękę do zbiornika z kwasem solnym? Na pewno nie dno”. Śmieszy cię to? W takim razie jesteś w gronie osób z największym IQ. Gratulacje!

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu przeprowadzili badania na 156 kobietach i mężczyznach w różnym wieku (średnia to 33 lata), posiadających rożny poziom wykształcenia. Początkowo badani zostali poddani werbalnym i niewerbalnym testom na inteligencję. Kolejnym etapem były testy psychologiczne, które miały wykazać poziom agresji, a także ogólne nastawienie do życia.

Następnie naukowcy obserwowali reakcję respondentów na rysunki niemieckiego rysownika Uli Steina. Niektóre z nich są bardzo kontrowersyjne, w większości dotyczą śmierci, wojny i chorób. Jeden z obrazków przedstawiał osobę, do której dzwoni automatyczna sekretarka ze stowarzyszenia dla osób chorujących na Alzheimera, mówiąc: Jeśli pamiętasz o czym chciałeś z nami porozmawiać, zostaw wiadomość po sygnale. Wiele osób do takich żartów podchodzi z oburzeniem, inni choćby nieśmiało się uśmiechną.

Rysunek - Uli Stein
Rysunek - Uli Stein (bodo-hentsch)

2. Wyniki badań

Co ciekawe, wyniki badań pokazują, że osoby, które lubią czarny humor nie tylko mają wysokie IQ, ale również niski poziom agresji i w większości są optymistami.

Z kolei osoby, których bulwersują czarne żarty, według badaczy, mają najwyższy poziom agresji, a także skłonności do popadania w stany depresyjne. Neutralni odbiorcy posiadają zaś umiarkowany poziom IQ, a także średni poziom agresji, a ich nastawienie do otaczającego świata jest raczej pozytywne. Płeć i wiek nie miały żadnego wpływu na wyniki badań.

Wnioski? Naukowcy twierdzą, że mózg, aby zrozumieć czarny humor, potrzebuje bardziej skompilowanych procesów przetwarzania informacji. Dlatego najważniejsza w ich odbiorze jest inteligencja, dobry nastrój i nastawienie do życia.

Czy wiesz, jak wpłynąć na inteligencję swojego dziecka?
Czy wiesz, jak wpłynąć na inteligencję swojego dziecka? [9 zdjęć]

Jako rodzic chcesz jak najbardziej ułatwić życie dziecku, nic więc dziwnego, że chcesz wspomóc jego intelekt....

zobacz galerię

To musisz wiedzieć

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy