Trwa ładowanie...

Nowe rozwiązanie w leczeniu osteoporozy?

Lek. Mateusz Nawrocki
17.01.2017 22:00
Nowe rozwiązanie w leczeniu osteoporozy?
Nowe rozwiązanie w leczeniu osteoporozy?

Naukowcy z Centrum medycznego w Dallas opracowali nowy czynnik wzrostu, który może odwrócić działanie osteoporozy. To pionierskie odkrycie, które może mieć zastosowanie w procesach regeneracji. Osteoporoza to zjawisko zaburzenia mikroarchitektury budowy kości.

Skutkiem tego dochodzi do ich osłabienia i zwiększonej podatności na złamania. Ważnym aspektem jest również to, że osteoporoza jest zjawiskiem związanym ze zmianą poziomu hormonów w organizmie, z tego powodu dotyczy ona częściej kobiet w okresie menopauzy to znaczy około 50 roku życia.

W konsekwencji tego, do leczenia osteoporozy używa się leków z grupy estrogenów, a także bisfosfonianów. Leki te zapobiegają ubytkom kości, ale nie powodują ich wzrostu. Aktualnie lekiem, który działa pobudzająco na budowę kości jest Teriparatide, jednak jego stosowanie jest ograniczone do dwóch lat z powodu ryzyka jakim jest rozwinięcie nowotworu kości.

Być może najnowsze odkrycie zapełni lukę w lekach. Mowa tutaj o Osteolektynie, lub inaczej Clec 11a, który został opracowany przez naukowców z Centrum Medycznego w Dallas. Komórki szpiku kostnego oraz komórki kości zostały użyte do produkcji Ostelektyny.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Przeprowadzone eksperymenty na gryzoniach dowiodły, że brak osteolektyny u myszy powodował znaczne przyspieszenie utraty architektury kości przez zwierzęta w ich dorosłym życiu. Eksperymentalnie wyindukowano u myszy okres podobny do menopauzy u kobiet i następnie sprawdzono jak działa Osteolektyna w porównaniu z Teriparatydem.

Jak się okazało na skutek stosowania Osteolektyny otrzymano podobne wyniki. To ciekawe badanie, które pokazuje, że Osteolektyna odgrywa dużą rolę w leczeniu osteoporozy, nie wiadomo jednak jakie efekty uboczne niesie za sobą jej stosowanie.

Osteoporoza to zaburzenie mikroarchitektury kości
Osteoporoza to zaburzenie mikroarchitektury kości (123RF)

Jak zaznacza jeden z kierowników badań, być może któregoś dnia osteolektyna będzie jedną z opcji terapeutycznych stosowanych w leczeniu osteoporozy, a także jest prawdopodobne, że sprawdzi się w procesach regeneracyjnych. Naukowcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa w temacie Osteolektyny i zapowiadają kolejne testy i badania z użyciem nowego leku.

Kolejnym zadaniem grupy badaczy jest odnalezienie receptora dla Osteolektyny, aby lepiej zrozumieć mechanizm jej działania. Te plany wydają się być dobrym posunięciem i być może w niedalekiej przyszłości uda się wprowadzić ten lek do praktyki lekarskiej.

Na to trzeba jednak poczekać - konieczne jest przeprowadzenie kolejnych faz badań, a ten proces zazwyczaj trwa pewien czas. Miejmy nadzieję, że uda się wprowadzić leki, które będą stanowiły dobre rozwiązanie w leczeniu i cofaniu efektów osteoporozy.

To szczególnie ważne dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym, chociaż należy wspomnieć, że osteoporoza dotyczy także mężczyzn.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze