Nowe rozwiązanie w leczeniu osteoporozy?

Naukowcy z Centrum medycznego w Dallas opracowali nowy czynnik wzrostu, który może odwrócić działanie osteoporozy. To pionierskie odkrycie, które może mieć zastosowanie w procesach regeneracji. Osteoporoza to zjawisko zaburzenia mikroarchitektury budowy kości.

Skutkiem tego dochodzi do ich osłabienia i zwiększonej podatności na złamania. Ważnym aspektem jest również to, że osteoporoza jest zjawiskiem związanym ze zmianą poziomu hormonów w organizmie, z tego powodu dotyczy ona częściej kobiet w okresie menopauzy to znaczy około 50 roku życia.

W konsekwencji tego, do leczenia osteoporozy używa się leków z grupy estrogenów, a także bisfosfonianów. Leki te zapobiegają ubytkom kości, ale nie powodują ich wzrostu. Aktualnie lekiem, który działa pobudzająco na budowę kości jest Teriparatide, jednak jego stosowanie jest ograniczone do dwóch lat z powodu ryzyka jakim jest rozwinięcie nowotworu kości.

Być może najnowsze odkrycie zapełni lukę w lekach. Mowa tutaj o Osteolektynie, lub inaczej Clec 11a, który został opracowany przez naukowców z Centrum Medycznego w Dallas. Komórki szpiku kostnego oraz komórki kości zostały użyte do produkcji Ostelektyny.

Przeprowadzone eksperymenty na gryzoniach dowiodły, że brak osteolektyny u myszy powodował znaczne przyspieszenie utraty architektury kości przez zwierzęta w ich dorosłym życiu. Eksperymentalnie wyindukowano u myszy okres podobny do menopauzy u kobiet i następnie sprawdzono jak działa Osteolektyna w porównaniu z Teriparatydem.

Jak się okazało na skutek stosowania Osteolektyny otrzymano podobne wyniki. To ciekawe badanie, które pokazuje, że Osteolektyna odgrywa dużą rolę w leczeniu osteoporozy, nie wiadomo jednak jakie efekty uboczne niesie za sobą jej stosowanie.

Jak zaznacza jeden z kierowników badań, być może któregoś dnia osteolektyna będzie jedną z opcji terapeutycznych stosowanych w leczeniu osteoporozy, a także jest prawdopodobne, że sprawdzi się w procesach regeneracyjnych. Naukowcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa w temacie Osteolektyny i zapowiadają kolejne testy i badania z użyciem nowego leku.

Kolejnym zadaniem grupy badaczy jest odnalezienie receptora dla Osteolektyny, aby lepiej zrozumieć mechanizm jej działania. Te plany wydają się być dobrym posunięciem i być może w niedalekiej przyszłości uda się wprowadzić ten lek do praktyki lekarskiej.

Na to trzeba jednak poczekać - konieczne jest przeprowadzenie kolejnych faz badań, a ten proces zazwyczaj trwa pewien czas. Miejmy nadzieję, że uda się wprowadzić leki, które będą stanowiły dobre rozwiązanie w leczeniu i cofaniu efektów osteoporozy.

To szczególnie ważne dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym, chociaż należy wspomnieć, że osteoporoza dotyczy także mężczyzn.

Lek. Mateusz Nawrocki, 7 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka Odtwórz wideo

Sąd nakazał przywrócenie do pracy dr. Marka Bachańskiego, który w Centrum Zdrowia Dziecka w leczeniu swoich pacjentów stosował medyczną marihuanę. Czy neurochirurg będzie nadal stosował taką terapię? Jak wyglądały jego pierwsze dni w pracy? Powiedziała...

Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...