Nowe spojrzenie na witaminę D – wpływ niedoborów na choroby starcze

Powszechnie znana jest rola witaminy D w regulowaniu wchłaniania wapnia i wzrostu kości. Najnowsze badania wykazują, że ma ona znacznie szerzej sięgające właściwości, a mianowicie poprzez geny wpływa na procesy zwiększające ryzyko wielu chorób związanych z wiekiem człowieka.

Badania, opublikowane w „Cell Reports”, wyjaśniają, jak niedobór witaminy D może wpływać na ryzyko nowotworów piersi, okrężnicy i prostaty, a także otyłości, chorób serca i depresji.

Jak odżywiać się w czasie ciąży?

 „Wyniki naszych badań potwierdzają związek między niedoborami witaminy D i chorobami dotykającymi ludzi starszych” - powiedział Gordon Lithgow, główny autor badania.

„Te badania są bardzo ekscytujące i jednocześnie trudne. Postanowiliśmy poddać analizie witaminę D znajdującą się w kościach, ponieważ tam możemy zmierzyć jej poziom i wpływ na zdrowie ludzkie. Wierzymy, że witamina D oddziałuje na setki genów ludzkich” - powiedział Janice M. Schwartz,  profesor medycyny i bioinżynierii na Uniwersytecie w San Francisco.

Główną przyczyną chorób wieku podeszłego jest zaburzenie homeostazy białka. Homeostaza jest to zdolność białek do zachowania swojego kształtu i funkcji w określonym czasie. Zaburzenie tego porządku wskutek starzenia się organizmu często prowadzi do akumulacji toksycznych nierozpuszczalnych agregatów białek, które mają wpływ na rozwój choroby Alzheimera, Parkinsona i Huntingtona, a także cukrzycy typu 2 i niektórych postaci chorób serca.

 „Witamina D3, która jest przekształcana w aktywną postać witaminy D, tłumi nierozpuszczalność toksycznych agregatów białek i zapobiega toksyczności spowodowanej przez ludzki beta-amyloid, który jest ściśle związany z chorobą Alzheimera" – twierdzi Lithgow.

Jakich ilości witaminy D potrzebuje organizm ludzki i w jaki sposób najlepiej ją dostarczyć nie jest do końca jasne ze względu na rozbieżności między wynikami badań różnych ekspertów.

Eksperci stwierdzili, że informacje o dziennych zalecanych dawkach witaminy D były niespójne, niejednoznaczne lub niewystarczające, aby ustalić optymalne spożycie. Nadmiar składnika może podnieść poziom wapnia we krwi, co może prowadzić do zwapnienia tkanek i naczyń, a następnie do uszkodzenia serca, naczyń krwionośnych i nerek.

Naukowcy zalecają uniwersalną suplementację witaminy D w zakresie 800-1000 jednostek międzynarodowych dziennie, co według ekspertów jest bezpieczną dawką.

Jak dostarczać witaminy D organizmowi?

Żółtko jaja kurzego to bogate źródło witaminy D – takie średniej wielkości zawiera około 40 IU tej cennej dla zdrowia witaminy.

Schwartz mówi, że osoby starsze mogą być szczególnie narażone na niedobór witaminy D, ponieważ zdolność skóry do jej produkcji w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV zmniejsza się z wiekiem.

Poza tym, osoby starsze mniej czasu spędzają na słońcu i ich dieta jest częściej uboga w źródła witaminy D. Mogą one częściej niż ludzie młodzi cierpieć na zaburzenia żołądkowo-jelitowe, które sprawiają, że witamina wchłaniana jest wolniej.

Inne osoby podatne na niedobór witaminy D to posiadacze ciemniejszej karnacji i mieszkańcy wyższych szerokości geograficznych.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciąża i dziecko
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ciąża i dziecko
Ciąża i dziecko

Dlaczego warto jeść kalafiora?

Dlaczego warto jeść kalafiora?

, która jest niezwykle ważna dla układu nerwowego. Kalafior powinien znaleźć się w jadłospisie kobiet w ciąży - to właśnie cholina odpowiada za prawidłowy rozwój (...) mózgu dziecka. Jedzenie kalafiora przyniesie korzyści...

Ciąża i dziecko

Obalamy mity na temat endometriozy

Obalamy mity na temat endometriozy

, że endometrioza całkowicie przekreśla szanse na poczęcie dziecka i szczęśliwe donoszenie ciąży. Istnieją skuteczne metody leczenia niepłodności związanej (...) , jajowodów czy jelit. Choroba ta często dotyka kobiety...

Ciąża i dziecko

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Zdrowie na talerzu Zdrowa dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w profilaktyce wielu chorób, także nowotworowych. Dzięki postępowi nauki możemy poznać i wykorzystać potencjał drzemiący w licznych produktach spożywczych i, włączając je do codziennego jadłospisu,...

Ciąża i dziecko

Freekeh, czyli zielone ziarno pszenicy

Freekeh, czyli zielone ziarno pszenicy

Poznaj freekeh Freekeh (inaczej frikeh, freekah czy farik), to inna nazwa zielonego ziarna pszenicy - produktu znanego najbardziej w Środkowo-Wschodniej i Północnej Afryce oraz krajach arabskich. Jest to jeden z rodzajów gruboziarnistej kaszy produkowanej...

Ciąża i dziecko

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Zaniepokojenie własną pamięcią Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś jest nie tak. Jeżeli zauważymy u siebie taki objaw, nie należy go lekceważyć...

Ciąża i dziecko

9 najważniejszych badań, które powinna wykonać każda kobieta

9 najważniejszych badań, które powinna wykonać każda kobieta

Najważniejsze badania, które powinna wykonać każda kobieta O tym, że zdrowie jest najważniejsze, nie musimy nikogo przekonywać. Właśnie dlatego nie warto bagatelizować symptomów takich jak zaburzenia miesiączkowania, chroniczne zmęczenie czy bóle brzucha....

Ciąża i dziecko

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Zagrożenia na siłowni Regularne chodzenie na siłownię kojarzy się głównie ze zdrowiem, jednak może mieć również negatywne skutki. I nie chodzi wcale o zakwasy, zmęczenie i przepocone ubrania, a o poważniejsze przypadłości. Jak się okazuje, w siłowniach...

Ciąża i dziecko

Ciche oznaki problemów z płucami

Ciche oznaki problemów z płucami

Objawy chorób płuc Boli cię łydka lub kolano? Zamiast wchodzenia po schodach coraz częściej wybierasz windę? A może zauważyłeś, że łapie cię zadyszka? Choć te objawy nie są jednoznaczne, nie warto ich ignorować - mogą być oznaką problemów z płucami. Narząd...