Nowe szczepionki przeciw wirusowi HPV zmniejszają ilość wymaganych badań przesiewowych

Nowe badanie sugeruje, że kobiety, które zostały zaszczepione przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), mogą potrzebować mniej badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

To, jak często kobieta powinna wykonywać badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy zależy od tego, jakim rodzajem szczepionki została zaszczepiona.

Kobiety, które zaszczepione były poprzednią wersją szczepionki HPV, które chronią przed dwoma rakotwórczymi szczepami wirusowymi przenoszonymi drogą płciową, powinny wykonywać badanie przesiewowe co pięć lat, począwszy od 25-30 roku życia.

Kobietom, które zostały zaszczepione zaktualizowaną wersją szczepionki, która chroni przed siedmioma szczepami HPV, zalecane jest wykonywanie badań co 10 lat, począwszy od 30-35 roku życia, a kończąc na 65.

Na co powinni szczepić się dorośli?

O szczepieniach mówi się najczęściej w kontekście dzieci. To najmłodsi najczęściej poddawani są immunoprofilaktyce, co reguluje ogłoszony przez Głównego...

Oba te schematy badań rzekomo są mniej rygorystyczne od aktualnych wytycznych, które wymagają przeprowadzania badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy od 21 roku życia co trzy lata do wieku 30 lat w postaci Pap-testu, a następnie wykonywania testu Pap wraz z testem na HPV co pięć lat.

„W żadnym wypadku schemat ten nie dotyczy kobiet, które zostały zaszczepione przeciw wirusowi HPV” – powiedziała główna autorka badań Jane Kim.

„Jednak mało prawdopodobne jest, że Amerykańskie Stowarzyszenie do spraw Chorób Nowotworowych zweryfikuje zalecenia co do regularności badań na raka szyjki macicy” – powiedział Debbie Saslow, zajmujący się działem nowotworów kobiecych.

„Zbyt mało kobiet szczepi się przeciwko HPV,  a Stany Zjednoczone nie są w stanie sledzić wszystkich szczepień” – dodaje Saslow.

Wirus HPV powoduje niemal wszystkie przypadki raka szyjki macicy. Szacuje się, że poprzednia wersja szczepionki może zapobiec 70 procentom przypadków raka szyjki macicy, podczas gdy nowa wersja może zapobiec około 90 procentom przypadków.

Natomiast zbyt często wykonywane badania przesiewowe mogą doprowadzić do fałszywych wyników, przez co konieczne jest wykonywanie dodatkowych testów.

„Obecne wytyczne nie są dobre dla kobiet, które należą do grupy niższego ryzyka” – powiedziała Kim.

„Wyniki tych badań są bardzo istotne, ponieważ dzięki nim, być może w przyszłości będzie więcej kobiet, które są zaszczepione przeciw wirusowi HPV, dzięki czemu nie będą one musiały wykonywać tak wielu badań przesiewowych lub rozpoczną je w późniejszym wieku. Stwarza to możliwości dużych oszczędności” – powiedział dr Jose Jeronimo, członek panelu ekspertów Amerykańskiego Stowarzyszenia Raka Szyjki Macicy.

Pięciu cichych zabójców – nowotwory, które rozwijają się bezobjawowo

Według statystyk 90 proc. osób z rakiem trzustki nie przeżywa pięciu lat – bez względu na sposób leczenia. Dlaczego? W początkowej fazie pacjent nie doświadcza...

Problem tkwi w tym, że nie ma krajowego systemu śledzenia szczepień, który umożliwiałby zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi otrzymanie szybkiej informacji o tym, który raz kobieta została zaszczepiona. Nie ma też dokumentacji, mówiącej o tym, w jakim wieku zostało przeprowadzone pierwsze szczepienie.

„Gdybyśmy mieli system opieki zdrowotnej i dokumentacji medycznej taki, że w przypadku gdy kobieta zwraca się do lekarza, ma on dostęp do całej jej historii szczepień, łatwiej byłoby mu wydać trafne zalecenia pacjentce” – mówi Saslow.

„Potrzebne są dalsze badania nad skutecznością szczepionki HPV w profilaktyce raka szyjki macicy.  Biorąc pod uwagę fakt, że szczepionka została udostępniona w 2006 roku, nie ma wystarczającej ilości kobiet, które osiągnęły już wiek, w którym można byłoby ocenić efekty długoterminowe szczepionki” – podsumowuje Saslow.

Natalia Kulik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...