Trwa ładowanie...

Nowe szczepionki przeciw wirusowi HPV zmniejszają ilość wymaganych badań przesiewowych

Nowe badanie sugeruje, że kobiety, które zostały zaszczepione przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), mogą potrzebować mniej badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

Od tego, jaki rodzaj szczepionki przeciw wirusowi HPV przyjmiemy, zależy, jak często konieczne będą badania na raka szyjki macicy
Od tego, jaki rodzaj szczepionki przeciw wirusowi HPV przyjmiemy, zależy, jak często konieczne będą badania na raka szyjki macicy (Shutterstock)

To, jak często kobieta powinna wykonywać badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy zależy od tego, jakim rodzajem szczepionki została zaszczepiona.

Kobiety, które zaszczepione były poprzednią wersją szczepionki HPV, które chronią przed dwoma rakotwórczymi szczepami wirusowymi przenoszonymi drogą płciową, powinny wykonywać badanie przesiewowe co pięć lat, począwszy od 25-30 roku życia.

Kobietom, które zostały zaszczepione zaktualizowaną wersją szczepionki, która chroni przed siedmioma szczepami HPV, zalecane jest wykonywanie badań co 10 lat, począwszy od 30-35 roku życia, a kończąc na 65.

Na co powinni szczepić się dorośli?
Na co powinni szczepić się dorośli? [6 zdjęć]

O szczepieniach mówi się najczęściej w kontekście dzieci. To najmłodsi najczęściej poddawani są immunoprofilaktyce,

zobacz galerię

Oba te schematy badań rzekomo są mniej rygorystyczne od aktualnych wytycznych, które wymagają przeprowadzania badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy od 21 roku życia co trzy lata do wieku 30 lat w postaci Pap-testu, a następnie wykonywania testu Pap wraz z testem na HPV co pięć lat.

„W żadnym wypadku schemat ten nie dotyczy kobiet, które zostały zaszczepione przeciw wirusowi HPV” – powiedziała główna autorka badań Jane Kim.

„Jednak mało prawdopodobne jest, że Amerykańskie Stowarzyszenie do spraw Chorób Nowotworowych zweryfikuje zalecenia co do regularności badań na raka szyjki macicy” – powiedział Debbie Saslow, zajmujący się działem nowotworów kobiecych.

„Zbyt mało kobiet szczepi się przeciwko HPV,  a Stany Zjednoczone nie są w stanie sledzić wszystkich szczepień” – dodaje Saslow.

ZOBACZ TAKŻE:

Wirus HPV powoduje niemal wszystkie przypadki raka szyjki macicy. Szacuje się, że poprzednia wersja szczepionki może zapobiec 70 procentom przypadków raka szyjki macicy, podczas gdy nowa wersja może zapobiec około 90 procentom przypadków.

Natomiast zbyt często wykonywane badania przesiewowe mogą doprowadzić do fałszywych wyników, przez co konieczne jest wykonywanie dodatkowych testów.

„Obecne wytyczne nie są dobre dla kobiet, które należą do grupy niższego ryzyka” – powiedziała Kim.

„Wyniki tych badań są bardzo istotne, ponieważ dzięki nim, być może w przyszłości będzie więcej kobiet, które są zaszczepione przeciw wirusowi HPV, dzięki czemu nie będą one musiały wykonywać tak wielu badań przesiewowych lub rozpoczną je w późniejszym wieku. Stwarza to możliwości dużych oszczędności” – powiedział dr Jose Jeronimo, członek panelu ekspertów Amerykańskiego Stowarzyszenia Raka Szyjki Macicy.

Pięciu cichych zabójców – nowotwory, które rozwijają się bezobjawowo
Pięciu cichych zabójców – nowotwory, które rozwijają się bezobjawowo [5 zdjęć]

Według statystyk 90 proc. osób z rakiem trzustki nie przeżywa pięciu lat – bez względu na sposób leczenia.

zobacz galerię

Problem tkwi w tym, że nie ma krajowego systemu śledzenia szczepień, który umożliwiałby zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi otrzymanie szybkiej informacji o tym, który raz kobieta została zaszczepiona. Nie ma też dokumentacji, mówiącej o tym, w jakim wieku zostało przeprowadzone pierwsze szczepienie.

„Gdybyśmy mieli system opieki zdrowotnej i dokumentacji medycznej taki, że w przypadku gdy kobieta zwraca się do lekarza, ma on dostęp do całej jej historii szczepień, łatwiej byłoby mu wydać trafne zalecenia pacjentce” – mówi Saslow.

„Potrzebne są dalsze badania nad skutecznością szczepionki HPV w profilaktyce raka szyjki macicy.  Biorąc pod uwagę fakt, że szczepionka została udostępniona w 2006 roku, nie ma wystarczającej ilości kobiet, które osiągnęły już wiek, w którym można byłoby ocenić efekty długoterminowe szczepionki” – podsumowuje Saslow.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza