Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Nowe zęby prosto z drukarki

Nowe zęby prosto z drukarki
Nowe zęby prosto z drukarki

Skanery i drukarki pracujące w 3D (trójwymiarowe) nie są już właściwie nowością. Używa się ich często do bardzo dokładnego odwzorowywania rozmaitych modeli, czy to budynków, czy elementów różnych urządzeń, czy też na przykład organów ludzkich do zajęć z anatomii. Drukarki 3D znajdują jednak zastosowanie nie tylko na studiach, ale w codziennej praktyce stomatologów.

spis treści

1. Skomplikowane wykonanie protezy stomatologicznej

Nowe zęby
Nowe zęby

Skanery i drukarki pracujące w 3D (trójwymiarowe) nie są już właściwie nowością. Używa się ich często

zobacz galerię

Poszczególne etapy wykonania wyglądają w skrócie tak:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • najpierw pacjent musi zostać zakwalifikowany do tej metody leczenia;
  • następnie pobiera się wycisk uzębienia, szczęki górnej i dolnej;
  • konieczne jest też zrobienie dokładnych pomiarów szczęki i uzębienia;
  • na tej podstawie technik wykonuje próbną protezę, którą trzeba „przymierzyć”;
  • dopiero po idealnym dopasowaniu można zamocować ją na stałe.

Niezależnie od tego, czy mowa jest o protezie całkowitej, koronie, czy też o implancie, jest to działanie dość skomplikowane i przeważnie trwa dość długo, wymagając przy tym kilku wizyt u stomatologa.

2. Wydrukuj sobie ząb

Przez bardzo długi czas wykonywanie idealnie dopasowanych protez wymagało wiele wysiłku, a technik dentystyczny zdany był praktycznie tylko na swoje umiejętności, doświadczenie i zdolności manualne. Wraz z rozwojem techniki to się zmieniło. Obecnie coraz częściej protezy wykonywane są metodą CAD/CAM (komputerowo wspomagane projektowanie i wykonanie). Działa to bardzo podobnie do wspomnianych już drukarek 3D. Nadal istnieje co prawda konieczność wykonania najpierw modelu zęba, później jednak technik ma zadanie znacznie ułatwione. Specjalne urządzenie samo skanuje model zęba, oczywiście w trójwymiarze, a następnie dokładnie odwzorowuje go w wybranym przez stomatologa materiale.

Zastosowanie tego rozwiązania pozwala uzyskać najdokładniejsze odwzorowanie modelu, a więc także lepsze dopasowanie protezy czy implantu do pozostałego uzębienia pacjenta. Nie bez znaczenia jest też oczywiście duża oszczędność czasu i skrócenie całej procedury.

3. Przyszłość „medycznych” drukarek 3D

Użycie techniki CAD/CAM w protetyce otworzyło jednocześnie drogę do odtwarzania innych, bardziej skomplikowanych, twardych elementów naszego ciała. Już w tej chwili korzysta się z niej do „drukowania” protez kończyn, oczywiście złożonych z tylko jednego sztucznego tworzywa. W przyszłości jednak być może da się w ten sposób perfekcyjnie odwzorować na przykład uszkodzone, złamane kości. Dzięki takim innowacjom stomatologia estetyczna ma przed sobą naprawdę dobre perspektywy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze