Nowoczesny model seksualności Polek
Wywiad z Marią Rotkiel, psycholog
1. W wielu sprawach inspirujemy się wzorcami pochodzącymi z innych krajów. Dotyczy to zarówno stylu życia, sposobu wychowania dzieci, ale również antykoncepcji i sfery seksualnej. Coraz częściej kobiety, które zdecydowały się na antykoncepcję hormonalną, rezygnują z rutynowych metod zapobiegania ciąży i wybierają takie, które mają opinię bezpieczniejszych, są skuteczniejsze, ale też wygodniejsze w użyciu. Z drugiej strony mówi się o tym, że w sprawach antykoncepcji i seksualności Polki nadal niechętnie otwierają się na nowości. Jakie są współczesne Polki i ich oczekiwania wobec seksu?
Współczesne Polki to kobiety pewne siebie. Mają poczucie własnej wartości, wiedzą, czego chcą i potrafią do tego dążyć. Ponadto są asertywne, nowoczesne i odważne, mają świadomość swoich potrzeb. Doskonale łączą troskę o bliskich, jednocześnie nie zapominając o sobie. Te cechy przekładają się na oczekiwania wobec seksu. Polki dbają o swoich partnerów, lubią sprawiać im przyjemności, ale też oczekują spełniania własnych potrzeb, zarówno tych fizycznych, jak i emocjonalnych. Ich oczekiwania wobec seksu to: zadbaj o mnie, a ja chętnie zadbam o ciebie.
Dla współczesnych Polek ważne jest również poczucie bezpieczeństwa, pewność, że mogą czuć się swobodnie i spokojnie. Obok zaufania do partnera ważną rolę odgrywa świadoma decyzja o tym, czy stosować antykoncepcję czy nie. W stałym związku Polki traktują seks jako ważną płaszczyznę relacji, sposób budowania intymności i bliskości z partnerem, jak również źródło przyjemności i dobrą zabawę. Można więc powiedzieć, że są one „romantyczne i jednocześnie rozważne”. Romantyczne, ponieważ seks utożsamiają z uczuciami. Rozważne, ponieważ świadomie decydują czy chcą stosować antykoncepcję, a jeśli tak – to poszukują metody odpowiadającej ich potrzebom. Romantyzm Polek przejawia się w oczekiwaniu, że partner zadba nie tylko o ich fizyczną przyjemność, ale także o emocjonalny klimat i sferę uczuciową. Z tego powodu cenią sobie komplementy, miłą atmosferę, uczuciowe deklaracje i lubią, gdy gra wstępna zaczyna się od flirtu, czułości i uwagi partnera, którą on poświęca im nie tylko w czasie seksu. Dla Polek uczucia są równie ważne jak fizyczny aspekt seksu. Dlatego współczesne Polki podchodząc śmiało do seksu, są otwarte na eksperymenty, a jednocześnie koncentrują się na sferze emocjonalnej.
2. Dlaczego w relacjach intymnych trzeba obawiać się rutyny?
Rutyna niszczy pożądanie, sprawia, że seks przestaje cieszyć i zaskakiwać. To przewidywalność, stagnacja i nuda, a te nie idą w parze z namiętnością. Przyzwyczajenia zamykają nas na rozwój, naukę i poznanie innych sposobów niż te do tej pory stosowane. W ten sposób nie uczymy się, nie dbamy o rozwój i nie czerpiemy satysfakcji, również z naszego życia intymnego. A to, co przewidywalne, powtarzalne i zawsze takie samo, szybko się nudzi. W relacjach intymnych trzeba więc wystrzegać się rutyny. Aby pomiędzy kochankami iskrzyło, niezależnie od tego, czy to krótka przygoda, czy długoletni związek, należy zadbać o sferę erotyczną. Dotyczy to także metod antykoncepcji, których z roku na rok przybywa, więc każda kobieta może poszukać dla siebie rozwiązań, które pozwolą jej cieszyć się pełnią związku. Warto otworzyć się na nowe możliwości. Jak w każdej sferze życia – warto być kreatywnym, odważnym, nastawionym na nowe pomysły i rozwiązania.
3. Co najskuteczniej pomaga zerwać z rutyną i poprawić jakość oraz zwiększyć satysfakcję z relacji intymnych?
Aby zerwać z rutyną, należy otworzyć się na zmianę, na nowe doświadczenia. Zwiększenie satysfakcji z relacji intymnych to odwaga w przełamaniu codziennych schematów, które wynikają z naszych nawyków, kompleksów i lęków, czyniąc życie intymne nudnym, przewidywalnym i mało urozmaiconym. Warto też otworzyć się na wiedzę i sięgać po nowoczesne rozwiązania. Tak samo postawić na pomysłowość, spontaniczność i być pewnym siebie. To jest doby moment na zastanowienie się, czy dotychczasowe metody planowania rodziny – o ile były stosowane – są satysfakcjonujące. Niektóre kobiety skarżą się na rutynę, jaka wiąże się z codziennym czy cotygodniowym przyjmowaniem antykoncepcji. Mogą tę niedogodność wyeliminować, konsultując się z lekarzem i zasięgając jej/jego opinii chociażby o systemie wewnątrzmacicznym czy implancie podskórnym – metodach dyskretnych, a jednocześnie dających większą swobodę decydowania o sobie i swojej seksualności. Mając poczucie własnej wartości, łatwiej jest przełamać schematy. Wtedy mamy odwagę spróbować czegoś nowego. Zerwanie z rutyną w sferze intymnej to nie tylko nowe pozycje seksualne, to również sięgnięcie po gadżety, filmy erotyczne czy, wspomniana już, zmiana klasycznych metod planowania rodziny na rozwiązania długoterminowe. Bardzo ważna jest pozytywna motywacja, która wynika z przekonania: „Zasługuję na szczęście i spełnienie na każdej płaszczyźnie życia” – tej intymnej również.
4. Co zrobić, by satysfakcji z aktywnego życia seksualnego zawsze towarzyszyło maksymalne bezpieczeństwo?
Jeśli szanujemy siebie, to potrafimy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlatego warunkiem koniecznym takiego poczucia, również w sferze naszego życia intymnego, jest wzmacnianie postawy troski o siebie. Wtedy jesteśmy uważni na to, co może być istotne w kontekście naszej ochrony.
Kolejna ważna kwestia to zaufanie do partnera, niezależnie od tego, czy jesteśmy w stałym związku czy nie. Bezpieczeństwo w kwestii życia seksualnego to również świadomość swoich granic, czyli preferencji, potrzeb i tego, na co w seksie nie mamy zgody. Dlatego również w tej sferze życia ważna jest asertywność, która pomaga w sytuacji, gdy trzeba powiedzieć kategoryczne „nie”, gdy nie mamy na coś ochoty czy na coś nie wyrażamy zgody. Postawa asertywna to umiejętność zadbania o siebie i swój komfort bez narzucania własnego zdania innym osobom. Świadome planowanie rodziny może być znaczącą składową tego komfortu.
W wymiarze medycznym „bezpieczeństwo” to regularna współpraca z lekarzami (szczególnie ginekologiem) i świadomość objawów działań niepożądanych leków, ułatwiające jak najwcześniejsze wykrycie potencjalnych zagrożeń zdrowotnych.
5. Wiek inicjacji seksualnej obniżył się. Czy młode dziewczyny są świadome, że zabezpieczenie antykoncepcyjne może być jednym z kluczowych składników przepisu na satysfakcjonujące życie seksualne?
Obniżenie wieku inicjacji seksualnej niestety nie idzie w parze z większą wiedzą i świadomością młodych osób dotyczącą ich intymnego życia. Wiele młodych dziewczyn nie ma wystarczającej wiedzy o metodach planowania rodziny. Nie wie, że o ile nie planuje się powiększenia rodziny, zabezpieczenie antykoncepcyjne to zwykle jeden z kluczowych warunków satysfakcjonującego życia seksualnego. Czasem jest to kwestia braku odpowiedniej edukacji, braku wsparcia w rodzicach i szczerych rozmów z nimi na temat seksu i seksualności. Czasem jest to wynik postawy charakterystycznej dla młodych osób, które z góry zakładają, że „wszystko będzie OK”, co sprawia, że ważne tematy czy potencjalne kłopoty są bagatelizowane. Dlatego tak ważna jest edukacja i wspieranie młodych osób w podejmowaniu decyzji dających im bezpieczeństwo w niezwykle ważnych kwestiach, jak seksualność i rozpoczęcie życia seksualnego. Lekarze powinni zdawać sobie sprawę z tej nieświadomości młodych dziewczyn i sygnalizować podczas wizyt istnienie różnych metod planowania rodziny, dopasowanych do oczekiwanego okresu antykoncepcji. Jeśli okaże się, że pacjentka jest zainteresowana tematem, otrzyma pełną informację o zaletach i przeciwwskazaniach prosto od specjalisty, czyli z najpewniejszego źródła.
6. Antykoncepcja długoterminowa z powodzeniem spełnia swoją rolę w państwach zachodnich. Jak Pani zdaniem takie metody hormonalne jak system wewnątrzmaciczny czy implant podskórny wpisują się w styl życia i potrzeby współczesnych Polek?
Moim zdaniem antykoncepcja długoterminowa może odpowiadać aktywnym, dużo podróżującym Polkom, które decydując się na planowanie rodziny szukają nowoczesnych i satysfakcjonujących rozwiązań podnoszących jakość i komfort ich codziennego życia. To okazja do zerwania z nawykami, które niepotrzebnie ograniczają, a także otwarcie na zmiany i nowoczesność. Polki chcą korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań i wystarczy wesprzeć je w edukacji na temat tych, po jakie mogą sięgać, aby czuć się swobodniej, pewniej i bardziej komfortowo. Współczesne Polki to kobiety, które chcą mieć wpływ na swoje życie. Dążą do niezależności, szczęścia i akceptacji siebie. Chcą planować swoje życie osobiste i macierzyństwo. Szukają rozwiązań, nie bojąc się zerwania z rutyną. Chętnie otwierają się na zmiany i rozwój. Dążą do spełnienia w różnych sferach życia i chcą czuć się bardziej szczęśliwe.
Dziękujemy za rozmowę!
L.PL.MKT.06.2015.2755
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.