Trwa ładowanie...

Nowy lek na depresję poporodową? Sprawdź, co go wyróżnia

Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) zaakceptowała nowy lek stworzony w celu leczenia depresji poporodowej. Do tej pory kobiety zażywały antydepresanty, natomiast ten środek działa w inny sposób. Co należy o nim wiedzieć?

Zobacz film: "Depresja poporodowa. Amy Steele dzieli się swoją historią"

1. Co wyróżnia nowy lek na depresję poporodową?

Breksanol jest sprzedawany pod nazwą Zulresso. Stosuje się go w placówkach medycznych pod opieką lekarza. Jest podawany dożylnie w ciągu 60 godzin od wystąpienia depresji poporodowej. Preparat to syntetyczny rodzaj steroidu allopregnanolonu.

Ten związek powstaje w wyniku rozpadu progesteronu, jest również produkowany w mózgu, jajnikach i łożysku podczas ciąży. Jego ilość nagle spada po porodzie, co może doprowadzić do zmian w mózgu, odpowiedzialnych za depresję i zaburzenia lękowe. Wyniki badań są zaskakujące.

Po zastosowaniu Zulresso poprawa samopoczucia była widoczna w ciągu 24 godzin i utrzymywała się nawet miesiąc. Po 60 godzinach połowa badanych kobiet nie miała depresji poporodowej, ale objawy ustąpiły również u 25 proc. osób w wyniku placebo.

Producent czeka jedynie na informację od FDA o możliwości bezpiecznego poddawania leku podczas karmienia piersią. Nowy lek na depresję poporodową kosztuje od 20 do 25 tysięcy dolarów.

Jest to cena za jedną dawkę produktu. Specjaliści zapewniają, że jest to jednorazowy wydatek i w części powinno go pokryć ubezpieczenie zdrowotne.

2. W jaki sposób działa nowy lek na depresję poporodową?

Sposób działania Zulresso nie jest znany. Można znaleźć stwierdzenia, że wpływa on na nieprawidłową reakcję na stres. Składniki leku wiążą się z receptorami GABA, które mają wpływ na wiele funkcji mózgu.

W ten sposób Zulresso jest w stanie odwrócić lub usunąć objawy depresji poporodowej. Inne środki stosowane u kobiet po porodzie nie łączą się z GABA. Z tego względu ich działanie jest słabsze i mniej skuteczne.

3. Leczenie depresji poporodowej

Obecnie po stwierdzeniu depresji poporodowej u kobiety podawane są leki antydepresyjne. Niestety ich działanie jest zauważalne dopiero po upływie kilku tygodni. Co więcej, środki tego typu nie są przystosowane do wahań hormonalnych, które mają miejsce w ciąży i połogu.

W Polsce od 2019 roku są wykonywane obowiązkowe badania przesiewowe w kierunku depresji. Jest wówczas oceniane ryzyko wystąpienia depresji według testu Becka. Kobiety są badane w 11-14 oraz 33-37 tygodniu ciąży oraz tuż po urodzeniu dziecka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.