Nowy model osobowości może pomóc firmom lepiej wybierać pracowników

Nowy model do identyfikacji cech osobowości może pomóc firmom zaoszczędzić pieniądze poprzez poprawę procesu rekrutacji i oceny wydajności pracowników.

To, jak myślimy o sobie, dużo o nas mówi

Model ten, opracowany przez Briana Connelly’ego, profesora  na Wydziale Zarządzania na Uniwersytecie w Toronto, nazywa się Cecha-Reputacja-Identyfikacja (Trait-Reputation-Identity , TRI). Model ten jest wyjątkowy, ponieważ przeciwstawia osobowość widzianą przez daną osobę do tego, jak jest na postrzegana przez innych.

"Jeśli ktoś uważa, że jest bardzo otwarty i bardziej przyjazny niż w rzeczywistości, to jest ważna informacja na temat tej osoby" - mówi Connelly.

Wcześniejsze modele cech osobowości polegają w dużej mierze na tym, jak ludzie zachowują się w typowych sytuacjach, ale TRI łączy to z naciskiem na to, jaki ludzie myślą o własnych cechach osobowości. Model jest przydatna dla każdego, kto studiuje typy osobowości, jednak Connelly mówi o tym, że może przydać się też do lepszego przewidywania efektów i właściwości pracownika, takich jak wydajność, motywacja, cechy przywódcze, kunktatorstwo i zaangażowanie w pracę na rzecz organizacji. Są to silne wskaźniki skuteczności potencjalnego kandydata na dane miejsce pracy.

"To trochę wychodzi poza ramy metod, które wcześniej stosowaliśmy do badania cech osobowości" - mówi Connelly, który jest ekspertem w dziedzinie zachowań organizacyjnych i zasobów ludzkich. Obecny system oceny wniosków o zatrudnienie, który w dużej mierze opiera się na kontroli referencji, nie jest skutecznym środkiem do przewidywania wydajności pracy, twierdzi Connelly.

Dodaje też, że problemem w obecnych testach osobowości jest to, że często mają zawężoną osobowość, co prowadzi organizacje do wyboru manipulatorów i egoistów na więcej odpowiednich stanowisk.

Badacz ma nadzieję, że bardziej wiarygodne testy mogą prowadzić do tworzenia bardziej dokładnych profilów pracowników, popartych wynikami, które lepiej nadają się do eliminowania uprzedzeń i oszustwa. To może pozwolić firmom zaoszczędzić miliony rocznie.

Odmienne charaktery millenialsów

TRI wykorzystuje unikalną mieszankę oceny swoich cech i cech innych, aby zebrać informacje na temat relacji jednostki do wielkiej piątki - ekstrawersji, ugodowości, sumienności, neurotyzmu i otwartości. Tym, co odróżnia TRI od poprzednich modeli jest to, że zapewnia solidne ramy analityczne i metody w celu określenia, czy istnieje porozumienie lub rozbieżność w ocenie cech osobowości danej osoby.

"Ta różnica została omówiona w przeszłości z teoretycznego punktu widzenia, ale teraz możemy przypisać  wynik w zakresie danej cechy do reputacji, a także dokładniej określić wynik dla danej osobowości skonstruowanej jako ekstrawertyczne" -  mówi Connelly.

W badaniu Connelly i jego zespół analizowali cechy osobowości kadetów Koreańskich Sił Powietrznych, koncentrując się na ich postrzeganiu siebie i tym, jak dane osoby były postrzegane przez rówieśników. Eksperyment nadal trwa, zespół oceni te same parametry, kiedy kadeci zostaną pełnoprawnymi żołnierzami sił powietrznych.

Wiarygodny modelu, który może dostarczyć cennych i realistycznych opinii na temat osobowości kandydata, jest coraz bardziej potrzebny, gdyż coraz więcej młodych ludzi z pokolenia millenialsów podejmowały pracę.

Sposób jedzenia zdradza twoją osobowość

Jesteś tym, co jesz – głosi popularne powiedzenie. Jednak to, jak jesz, może również wiele o tobie mówić. W artykule na stronie LittleThings.com opisano...

"Wiele zostało powiedziane o narcyzmie, który jest problemem wśród millenialsów i trudności, jakie mają starsi pracownicy ze współpracą z młodszymi pokoleniami. Z praktycznego punktu widzenia mam nadzieję, że ten model będzie pomagać ludziom uczyć się czegoś nowego o sobie, skłoni ich do zastanowienia się nad niektórymi aspektami ich osobowości "- mówi Connelly.

Model, który został opracowany z Samuelem McAbbe, profesorem psychologii w Instytucie Technologii  w Illinois Institute, jest opisany w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Psychological Review”.

Kinga Ludwik, 7 miesięcy temu

Psychologia

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - psychologia
Rozwój osobisty

Nowy pracownik

Nowy pracownik

W nowej pracy ważne jest pierwsze wrażenie, jednak nie należy nic robić na siłę, zwłaszcza zrażać do siebie resztę pracowników. Może to utrudnić dalszą współpracę w zespole.

Depresja - objawy, leczenie

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji

, że dla takiego pacjenta nie można zrobić prawie nic, by pomóc powrócić mu do pełni sił fizycznych i psychicznych. Handlowcy W tej branży zarobki (...) przełożonych bądź klientów, może budzić coraz większy niepokój i stres. U prawie...

Ćwiczenia - rodzaje, step

Znajdź motywację do ćwiczeń zimą

Znajdź motywację do ćwiczeń zimą

się silniejsi. Odpowiednia garderoba pozwala uprawiać sport w różnych warunkach pogodowych. Nowy, dobrze dobrany strój może stanowić dodatkową zachętę do wysiłku (...) również motywowanie cię do działania. Znajdź kogoś...

Zdrowe odżywianie

Sposób jedzenia zdradza twoją osobowość

Sposób jedzenia zdradza twoją osobowość

na stronie LittleThings.com opisano różne typy osobowości, bazując na nawykach żywieniowych i opisując charakter osób w zależności od tego, czy jedzą (...) żywieniowych Food-ology, uważa, że istnieje korelacja między osobowością...

Diety od A do Z

Nowy trend - sirtfood, czyli dieta długowieczności

Nowy trend - sirtfood, czyli dieta długowieczności

się na wykształcaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Jej autorzy zaproponowali model żywienia składający się z dwóch faz. W pierwszej, trwającej tydzień, należy (...) są dla nas lepiej przyswajalne niż z innych źródeł. Dobra...

Samoocena

Czy możemy się pozbyć kompleksów (WIDEO)

Czy możemy się pozbyć kompleksów (WIDEO) Odtwórz wideo

się z problemem nieakceptacji swojego ciała i cech psychicznych. O kompleksach możemy mówić wtedy, kiedy dana cecha osobowości lub wyglądu ma dużą wartość (...) negatywnym postrzeganiem samego siebie. Czy możemy skutecznie pozbyć...

O czym może świadczyć bladość skóry?

Model cząsteczki hemoglobiny

Model cząsteczki hemoglobiny

Bladość jest efektem spowodowanym zmniejszeniem ilości oksyhemoglobiny (nietrwałym połączeniem hemoglobiny z tlenem) w naczyniach krwionośnych skóry lub błon śluzowych.

Relacje z partnerem

Związek ze starszym mężczyzną (WIDEO)

Związek ze starszym mężczyzną (WIDEO) Odtwórz wideo

bardzo często budzi zgorszenie. Różnica wieku wydaje się wtedy zbyt duża i taka relacja nie jest już powszechnie akceptowanym modelem związku. Starszy (...) i dopiero wtedy wydawać opinie. Co sprawia, że kobiety chętniej wybierają...