Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Nowy projekt NFZ: Chemioterapia podawana w domu

NFZ chce, aby część pacjentów walczących z nowotworem odbyło leczenie w domu. Takie rozwiązanie ma z jednej strony pomóc choremu (nie będzie musiała rezygnować z pracy), a z drugiej przynieść spore oszczędności. Ponadto chemioterapia podawana w domu ma zwolnić ok. 250 łóżek onkologicznych dziennie.

Zobacz film: "Prof. Alicja Chybicka"

1. Chemia w domu

Adam Niedzielski w wywiadzie dla Rzeczpospolitej zaznaczył, że wraz z prof. Lucjanem Wyrwiczem z Kliniki Onkologii i Radioterapii Centrum Onkologii w Warszawie pracuje nad projektem, który zakłada wprowadzenie chemioterapii jednodniowej z wykorzystaniem jednorazowych urządzeń medycznych, które służą do podawania chemii we wlewach.

Leki stosowane w chemioterapii
Leki stosowane w chemioterapii

Sześć różnych leków stosowanych w chemioterapii, od lewej: DTIC-Dome, Cytoxan, Oncovin, Blenoxane, Adriamycin,...

zobacz galerię

Projekt ma objąć przede wszystkim osoby z nowotworami przewodu pokarmowego, które dotykają aż. 25 proc. pacjentów onkologicznych w Polsce.

Przy podaniu chemii chory zazwyczaj spędza dwa dni w szpitalu. Jeśli projekt wejdzie w życie, pobyt w placówce będzie zbędny, co jak dowodzą badania, korzystnie wpłynie na psychikę chorego.

"Leczenie w domu ma poprawić przede wszystkim jakość życia pacjentów i przywrócić ich na rynek pracy" – zapewnia Adam Niedzielski, prezes NFZ.

Chemia w domu - projekt NFZ
Chemia w domu - projekt NFZ (iStock)

NFZ szacuje, że jeśli uda się wprowadzić chemioterapię w domu, w szpitalu będzie 250 wolnych łóżek dziennie, co oznacza nie tylko spore oszczędności, ale i zmniejszenie kolejek.

Zobacz także: Zaczęło się od raka piersi. Potem było już tylko gorzej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy