Trwa ładowanie...

Nowy sposób dostarczania steroidów

Syntetyczne środki (nośnik substancji) służą do transportu substancji leczniczych i hormonów w organizmie, a także do uwalniania ich w określonych miejscach.

Przyłączają one substancje aktywne do swoich wnęk. W przypadku steroidów, do tej pory, zadanie to było osiągnięte głównie dzięki cząsteczkom glukozy w kształcie pierścienia. Teraz naukowcy z Uniwersytetu KIT i Uniwersytetu Jacobs w Bremen odkryli nową klasę cząsteczek nośnych, a mianowicie, kukurbiturile, makrocykliczne molekuły w kształcie beczki. Mogą one wnieść trudno rozpuszczalne steroidy, takie jak kortyzon lub estradiol, działają łagodniej i bardziej efektywnie.

"Odkryliśmy, że klasa tych nośników ma większe powinowactwo ze steroidami, używanymi do celów medycznych niż cyklodekstryny" - wyjaśnia Frank Biedermann, naukowiec z Instytutu Nanotechnologii Uniwersytetu KIT.

Glukoza w kształcie pierścienia z cyklodekstryny jest to stosunkowo duża cząsteczka, która może być łatwo dostosowana, dzięki elastycznej formie. Z drugiej strony, również łatwiej jest ja zniszczyć. Aby osiągnąć ich odpowiednią rozpuszczalność w wodzie, wymagane jest zwiększenie dawki substancji czynnej i odpowiedni środek transportu.

Zwiększa to niepożądane skutki uboczne w zależności od podawanego leku. Ponadto cyklodekstryny wiążą się z cienkimi łańcuchami molekularnymi, takimi jak cholesterol, które są nieistotne jako substancje czynne.

Naukowcy odkryli nowy sposób transportowania steroidów w organizmie człowieka
Naukowcy odkryli nowy sposób transportowania steroidów w organizmie człowieka (Shutterstock)

Na podstawie doświadczeń z hormonami testosteronem i estradiolem, inhibitorem zapalenia, kortyzolem, oraz lekami zwiotczającymi mięśnie, pankuronium i vercuronium, eksperci udowodnili, że steroidowe kukurbiturile są znacznie bardziej stabilne i mają zdecydowanie większą rozpuszczalność w wodzie, znajdującej się w cząsteczkach ich gospodarza.

Ponadto, mogą one działać jako depozyt substancji czynnej, ponieważ pozostają również stabilne w surowicy krwi i w kwasach żołądkowych oraz wolniej uwalniają steroidy w organizmie.

Nowa grupa nośników jest zgodna biologicznie i może być stosowana w zmniejszonej dawce i bardziej selektywnie. W związku z tym, leki oparte na steroidach mogą działać znacznie skuteczniej, a efekty uboczne mogą być zmniejszone, podobnie jak koszty ich produkcji.

Produkty, które zaburzają działanie leków
Produkty, które zaburzają działanie leków [7 zdjęć]

Picie soku grejpfrutowego w krótkim odstępie od przyjmowania leków jest prawie tak niebezpieczne, jak

zobacz galerię

"Z pomocą kukurbiturili będzie możliwy rozwój nowych i bardziej wydajnych preparatów opartych na substancjach steroidowych w przyszłości" - mówi Werner Nau, ekspert w dziedzinie chemii supramolekularnej na Uniwersytecie Jacobs w Bremen.

Jednak zmiany mogą być związane nie tylko z farmakologią. W opinii obu naukowców, z nowych substancji pełniących funkcję transporterów substancji skorzystają również biologiczne badania. W połączeniu z barwnikiem wskaźnikowym kukurbiturile pozwolą na obserwację w czasie rzeczywistym interakcji między steroidami i enzymami, które napotykają na swojej drodze przez organizm.

7 leków, które masz w domu i nawet o tym nie wiesz
7 leków, które masz w domu i nawet o tym nie wiesz [7 zdjęć]

Gospodynie domowe używają sody oczyszczonej zamiast proszku do pieczenia, dodając ją do wypieków. Jednak

zobacz galerię

Biedermann właśnie rozpoczął nowy projekt badawczy na Uniwersytecie KIT. Ma ono na celu pokazanie różnych sposobów, w jakie można wykorzystać te cząsteczki.

Steroidy mają bardzo szerokie zastosowanie. Mają one wpływ na przyrost masy ciała, poprawiają witalność, syntezę potrzebnych związków, a niektóre z nich mają również działanie przeciwzapalne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza