Trwa ładowanie...

Nowy sposób na walkę z cukrzycą i otyłością

Lek. Mateusz Nawrocki
30.11.2016 21:03
Nowy sposób na walkę z cukrzycą i otyłością
Nowy sposób na walkę z cukrzycą i otyłością

W Polsce na cukrzycę cierpi ponad 3,5 miliona osób. Nowe doniesienia mówią o odkrytym sposobie walki zarówno z cukrzycą, jak i otyłością. Ostatnio mówi się, że nawet 50 procent naszego społeczeństwa ma nadwagę. Pytanie jak bardzo groźna jest otyłość? To pytanie retoryczne, bowiem ****otyłość jest silnie skorelowana z chorobami serca, udarami, nowotworami i cukrzycą.

Sytuacja w Polsce jeszcze nie jest tak zła jak na przykład w Stanach Zjednoczonych, gdzie na samą cukrzycę choruje ponad 29 milionów osób, a stan przedcukrzycowy występuje aż u 89 milionów- według danych statystycznych jest to 7 przyczyna śmierci w USA.

Aktualnie nie dysponujemy  rozwiązaniami, które leczyłyby cukrzycę - oczywiście jesteśmy w stanie świetnie ją kontrolować, ale pełne wyleczenie i cofnięcie choroby na obecną chwilę jest mało realne.

Od dziesięciu lat, naukowcy Patrice Cani, badacz WELBIO w Instytucie Badań nad Lekami na Uniwersytecie Louvain i Willem de Vos, profesor Uniwersytetu Wageningen, pracują nad bakterią Akkermansia municiphila, która jest składnikiem mikroflory (stanowi 1-5 procent).

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Pomiar stężenia cukru we krwi wykonywany jest za pomocą glukometru
Pomiar stężenia cukru we krwi wykonywany jest za pomocą glukometru (123RF)

Sztab naukowców wykazał, że **bakteria ta może mieć duże znaczenie w walce z cukrzycą typu drugiego** i otyłością. Aktualnie, trwają badania nad podawaniem bakterii w celach leczniczych u ludzi - a konkretnie od grudnia 2015 roku w Klinikach Saint Luc na Uniwersytecie Louvain. Według aktualnego stanu wiedzy, bakterie są bezpieczne dla ludzi.

Eksperymenty przeprowadzone na myszach są obiecujące: „pasteryzacja bakterii Akkermansia muciniphila zwiększa możliwość redukcji tłuszczu, insulinooporności i dyslipidemii u myszy”. Dzięki procesowi pasteryzacji, bakteria stała się bardziej stabilna i łatwiejsza do podawania. Co ciekawe, stała się również bardziej efektywna, hamując rozwój otyłości i cukrzycy typu drugiego u myszy.

Dolegliwości, które prowadzą do otyłości
Dolegliwości, które prowadzą do otyłości [7 zdjęć]

Otyłość to nadmierne zgromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, niosące bardzo negatywne skutki dla

zobacz galerię

Wyniki tego eksperymentu można przeczytać w magazynie „Nature Medicine”. Aby zrozumieć jak proces pasteryzacji wpłynął na żywotność bakterii, naukowcy wyizolowali białko obecne w zewnętrznej powierzchni błony bakterii. Pasteryzacja niszczyła całkowicie bakterie, oprócz wspominanego białka.

Z pomocą inżynierii naukowcy stworzyli proteinę „Amuc_1100” i przetestowali ją na gryzoniach. Według naukowców cząsteczka ta **może zatrzymać progresję cukrzycy** i otyłości. W przyszłości, może ona także odgrywać niebagatelną rolę leczeniu innych chorób, takich jak zapalenie jelit, alkoholizm, choroby wątroby czy też nowotwory.

10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych
10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych [10 zdjęć]

Nieleczona cukrzyca może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych – powodować powikłania zarówno

zobacz galerię

Coraz częściej mówi się o dobroczynnym działaniu bakterii, które mogą pomóc w terapii wielu schorzeń. Z racji tego, że występowanie cukrzycy i otyłości zaczyna przybierać formę epidemii, każda skuteczna forma terapii jest dobrym rozwiązaniem.

Czy wyizolowanie białka z bakterii okaże się skuteczne? Miejmy nadzieję, że tak, bo to nowa szansa dla wszystkich osób zagrożonych wystąpieniem cukrzycy i skłonnością do otyłości.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze