Nowy sposób na walkę z cukrzycą i otyłością

W Polsce na cukrzycę cierpi ponad 3,5 miliona osób. Nowe doniesienia mówią o odkrytym sposobie walki zarówno z cukrzycą, jak i otyłością. Ostatnio mówi się, że nawet 50 procent naszego społeczeństwa ma nadwagę. Pytanie jak bardzo groźna jest otyłość? To pytanie retoryczne, bowiem ****otyłość jest silnie skorelowana z chorobami serca, udarami, nowotworami i cukrzycą.

Sytuacja w Polsce jeszcze nie jest tak zła jak na przykład w Stanach Zjednoczonych, gdzie na samą cukrzycę choruje ponad 29 milionów osób, a stan przedcukrzycowy występuje aż u 89 milionów- według danych statystycznych jest to 7 przyczyna śmierci w USA.

Aktualnie nie dysponujemy  rozwiązaniami, które leczyłyby cukrzycę - oczywiście jesteśmy w stanie świetnie ją kontrolować, ale pełne wyleczenie i cofnięcie choroby na obecną chwilę jest mało realne.

Od dziesięciu lat, naukowcy Patrice Cani, badacz WELBIO w Instytucie Badań nad Lekami na Uniwersytecie Louvain i Willem de Vos, profesor Uniwersytetu Wageningen, pracują nad bakterią Akkermansia municiphila, która jest składnikiem mikroflory (stanowi 1-5 procent).

Sztab naukowców wykazał, że **bakteria ta może mieć duże znaczenie w walce z cukrzycą typu drugiego** i otyłością. Aktualnie, trwają badania nad podawaniem bakterii w celach leczniczych u ludzi - a konkretnie od grudnia 2015 roku w Klinikach Saint Luc na Uniwersytecie Louvain. Według aktualnego stanu wiedzy, bakterie są bezpieczne dla ludzi.

Eksperymenty przeprowadzone na myszach są obiecujące: „pasteryzacja bakterii Akkermansia muciniphila zwiększa możliwość redukcji tłuszczu, insulinooporności i dyslipidemii u myszy”. Dzięki procesowi pasteryzacji, bakteria stała się bardziej stabilna i łatwiejsza do podawania. Co ciekawe, stała się również bardziej efektywna, hamując rozwój otyłości i cukrzycy typu drugiego u myszy.

Dolegliwości, które prowadzą do otyłości

Otyłość to nadmierne zgromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, niosące bardzo negatywne skutki dla zdrowia. Przez nadmiar tkanki tłuszczowej u kobiet...

Wyniki tego eksperymentu można przeczytać w magazynie „Nature Medicine”. Aby zrozumieć jak proces pasteryzacji wpłynął na żywotność bakterii, naukowcy wyizolowali białko obecne w zewnętrznej powierzchni błony bakterii. Pasteryzacja niszczyła całkowicie bakterie, oprócz wspominanego białka.

Z pomocą inżynierii naukowcy stworzyli proteinę „Amuc_1100” i przetestowali ją na gryzoniach. Według naukowców cząsteczka ta **może zatrzymać progresję cukrzycy** i otyłości. W przyszłości, może ona także odgrywać niebagatelną rolę leczeniu innych chorób, takich jak zapalenie jelit, alkoholizm, choroby wątroby czy też nowotwory.

10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych

Cukrzyk powinien odwiedzać lekarza pierwszego kontaktu co najmniej cztery razy w roku. Co więcej, powinien on regularnie badać poziom cukru we krwi, nerki,...

Coraz częściej mówi się o dobroczynnym działaniu bakterii, które mogą pomóc w terapii wielu schorzeń. Z racji tego, że występowanie cukrzycy i otyłości zaczyna przybierać formę epidemii, każda skuteczna forma terapii jest dobrym rozwiązaniem.

Czy wyizolowanie białka z bakterii okaże się skuteczne? Miejmy nadzieję, że tak, bo to nowa szansa dla wszystkich osób zagrożonych wystąpieniem cukrzycy i skłonnością do otyłości.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...