Trwa ładowanie...

Nowy środek w leczeniu czerniaka

Amerykańscy naukowcy opracowali nowy lek, który może znaleźć zastosowanie w leczeniu czerniaka z przerzutami. Innowacyjny środek wykorzystuje komórki rakowe chorego, by zindywidualizować terapię. Obecnie lek ten jest stosowany w leczeniu raka nerek oraz nowotworu podścieliska przewodu pokarmowego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Badania nad skutecznością nowego leku na czerniaka

Badania kliniczne wykazały, że nowy lek jest skuteczny w walce z rzadkimi odmianami czerniaka, które występują na partiach ciała nie mających styczności z promieniami słonecznymi – na tkankach śluzowych jamy ustnej, podeszwach stóp oraz wewnętrznej stronie dłoni. Ten typ czerniaka jest szczególnie trudny w leczeniu, ponieważ jest oporny na chemioterapię. Przynosi ona efekty jedynie u 5-20% pacjentów z tym rodzajem raka. Dla kontrastu, nowy lek jest skuteczny u ponad połowy chorych.

Odmiany czerniaka, które wzięto pod uwagę w badaniu cechowały się mutacjami w genie KIT. Mutacja ta powoduje pojawienie się nieprawidłowego białka, które przyczynia się do wzrostu komórek guza. Nowy lek wyłącza to białko i spowalnia wzrost raka. Naukowcy przetestowali działanie leku u 10 pacjentów z zaawansowanym czerniakiem z przerzutami, u których występowała mutacja KIT. Czterech pacjentów było w stanie poddać się kompletnemu badaniu. Trzech z nich zareagowało pozytywnie na nowy lek – u jednego badanego przerzuty do wątroby całkowicie zniknęły na 15 miesięcy, u dwóch pozostałych doszło do remisji (po jednym miesiącu i po siedmiu).

Ze względu na niewielką liczbę pacjentów uczestniczących w badaniu naukowcy są zdania, iż konieczne są dalsze analizy w celu potwierdzenia poczynionych przez nich obiecujących ustaleń.

Następny artykuł: Terapia skojarzona w leczeniu czerniaka złośliwego

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.