Nowy test z krwi pomoże lekarzom zadecydować o sposobie leczenia pacjentów z rakiem wątroby

Z najnowszych badań naukowców z Weill Cornell Medicine wynika, że proste badanie krwi może dokładniej przewidzieć, którzy pacjenci z rozpoznaniem raka wątroby doświadczą nawrotu choroby. Odkrycia mogą pomóc lekarzom ustalić, kto będzie miał największe korzyści z przeszczepu wątroby.

W zależności od nasilenia choroby, onkolodzy mogą sugerować transplantację wątroby pacjentom, u których guzy nie dały jeszcze przerzutów. Lekarze tradycyjnie stosowali specjalny zestaw kryteriów, w zależności od wielkości i liczby guzów, w celu oceny ryzyka pacjentów z nawrotem raka, jeżeli otrzymują oni nowy organy - ustalenia, z których ostatecznie wynikało, czy transplantacja jest odpowiednią formą leczenia.

W ich badaniu, opublikowanym 16 września w "Annals of Surgery" badacze z Weill Cornell Medicine wykazali, że dokładniejszy pomiar stężenia cząsteczek we krwi, które zwiększają się w momencie obecności raka wątroby, może wskazać, którzy pacjenci doświadczą nawrotu choroby niż obecny model.

Naukowcy twierdzą, że nowe kryteria, znane jako model nawrotu po przeszczepie wątroby może pomóc lekarzom upewnić się, że osoby, które zostały wybrane do przeszczepów wątroby, mają największe szanse pozostania wolnym od raka po zabiegu.

"Na koniec dnia, naszym celem jest wykorzystanie lepszych czynników prognostycznych, aby zapewnić pacjentom lepsze możliwości leczenia" - powiedział dr Robert Brown, profesor medycyny w Weill Cornell Medicine i współtwórca nowych kryteriów.

"Poprzez zastosowanie biomarkerów sprzed transplantacji koncentrujących się bardziej na wzroście i agresywności raka wątroby, możemy określić, którzy pacjenci będą lepiej funkcjonować z przeszczepioną wątrobą i którzy pacjenci będą mieć więcej korzyści z bardziej agresywnej terapii wstępnej, aby kontrolować rozwój ich raka" - dodaje.

We współpracy z chirurgiem dr Karim Halazun, profesorem chirurgii w Weill Cornell Medicine i z innymi lekarzami z NowyJork-Presbyterian, Brown przyszłościowo zbadał kohortę 339 chorych na raka wątrobowokomórkowego, którzy przeszli transplantację wątroby w celu ustalenia, czy nowe kryteria w porównaniu z tradycyjnymi kryteriami, mogą lepiej przewidzieć nawrót raka.

Brown powiedział, że wykorzystują pomiar standardowym badaniem krwi - w tym rozpadu krwinek białych, a konkretnie neutrofili i limfocytów, i ilość markera białka nowotworu, alfa-fetoproteiny, we krwi – który poprawnie przewiduje nawrót raka w 91 proc., podczas gdy stare kryteria miały tylko 63 proc. dokładności.

"Korzystanie z nowych kryteriów oceny, może pomóc pacjentom prowadzić dłuższe życie" - powiedział Brown, dyrektor Centrum Chorób i Przeszczepu Wątroby i hepatolog w NewYork-Presbyterian w Weill Cornell Medical Center.

"Dzięki połączeniu wyników oceny z terapiami dążymy do selektywnej zmiany supresji immunologicznej u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka, bylibyśmy w stanie określić ryzyko nawrotu choroby nowotworowej u pacjentów i jednocześnie im powiedzieć, że mamy plan, jak zmniejszyć to ryzyko, że możemy coś z tym zrobić".

Marta Pawlak, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka Odtwórz wideo

Sąd nakazał przywrócenie do pracy dr. Marka Bachańskiego, który w Centrum Zdrowia Dziecka w leczeniu swoich pacjentów stosował medyczną marihuanę. Czy neurochirurg będzie nadal stosował taką terapię? Jak wyglądały jego pierwsze dni w pracy? Powiedziała...

Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...