Nowy test z krwi pomoże lekarzom zadecydować o sposobie leczenia pacjentów z rakiem wątroby

Z najnowszych badań naukowców z Weill Cornell Medicine wynika, że proste badanie krwi może dokładniej przewidzieć, którzy pacjenci z rozpoznaniem raka wątroby doświadczą nawrotu choroby. Odkrycia mogą pomóc lekarzom ustalić, kto będzie miał największe korzyści z przeszczepu wątroby.

W zależności od nasilenia choroby, onkolodzy mogą sugerować transplantację wątroby pacjentom, u których guzy nie dały jeszcze przerzutów. Lekarze tradycyjnie stosowali specjalny zestaw kryteriów, w zależności od wielkości i liczby guzów, w celu oceny ryzyka pacjentów z nawrotem raka, jeżeli otrzymują oni nowy organy - ustalenia, z których ostatecznie wynikało, czy transplantacja jest odpowiednią formą leczenia.

W ich badaniu, opublikowanym 16 września w "Annals of Surgery" badacze z Weill Cornell Medicine wykazali, że dokładniejszy pomiar stężenia cząsteczek we krwi, które zwiększają się w momencie obecności raka wątroby, może wskazać, którzy pacjenci doświadczą nawrotu choroby niż obecny model.

Naukowcy twierdzą, że nowe kryteria, znane jako model nawrotu po przeszczepie wątroby może pomóc lekarzom upewnić się, że osoby, które zostały wybrane do przeszczepów wątroby, mają największe szanse pozostania wolnym od raka po zabiegu.

"Na koniec dnia, naszym celem jest wykorzystanie lepszych czynników prognostycznych, aby zapewnić pacjentom lepsze możliwości leczenia" - powiedział dr Robert Brown, profesor medycyny w Weill Cornell Medicine i współtwórca nowych kryteriów.

"Poprzez zastosowanie biomarkerów sprzed transplantacji koncentrujących się bardziej na wzroście i agresywności raka wątroby, możemy określić, którzy pacjenci będą lepiej funkcjonować z przeszczepioną wątrobą i którzy pacjenci będą mieć więcej korzyści z bardziej agresywnej terapii wstępnej, aby kontrolować rozwój ich raka" - dodaje.

We współpracy z chirurgiem dr Karim Halazun, profesorem chirurgii w Weill Cornell Medicine i z innymi lekarzami z NowyJork-Presbyterian, Brown przyszłościowo zbadał kohortę 339 chorych na raka wątrobowokomórkowego, którzy przeszli transplantację wątroby w celu ustalenia, czy nowe kryteria w porównaniu z tradycyjnymi kryteriami, mogą lepiej przewidzieć nawrót raka.

Brown powiedział, że wykorzystują pomiar standardowym badaniem krwi - w tym rozpadu krwinek białych, a konkretnie neutrofili i limfocytów, i ilość markera białka nowotworu, alfa-fetoproteiny, we krwi – który poprawnie przewiduje nawrót raka w 91 proc., podczas gdy stare kryteria miały tylko 63 proc. dokładności.

"Korzystanie z nowych kryteriów oceny, może pomóc pacjentom prowadzić dłuższe życie" - powiedział Brown, dyrektor Centrum Chorób i Przeszczepu Wątroby i hepatolog w NewYork-Presbyterian w Weill Cornell Medical Center.

"Dzięki połączeniu wyników oceny z terapiami dążymy do selektywnej zmiany supresji immunologicznej u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka, bylibyśmy w stanie określić ryzyko nawrotu choroby nowotworowej u pacjentów i jednocześnie im powiedzieć, że mamy plan, jak zmniejszyć to ryzyko, że możemy coś z tym zrobić".

Marta Pawlak, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Nowa terapia dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc

Pembrolizumab może stać się nową opcją w leczeniu pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc i wysoką ekspresją PD-L1, w zależności od wyników fazy III testów. Jest to wniosek badań, które zaprezentowane zostały na Kongresie ESMO w Kopenhadze...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek raka z chorobami serca

Nowe badania sugerują związek wieku w którym zdiagnozowano chorobę nowotworową z możliwym przewidzeniem wystąpienia chorób serca. Według autorów, osoby zdiagnozowane w młodszym wieku mogą być narażone na większe ryzyko zdarzeń sercowych w ciągu swojego...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...