Nowe urządzenie wspomagające pracę serca

Dzięki postępowi techniki, cały czas dowiadujemy się o nowych zdobyczach inżynierii XXI wieku, które znacznie ułatwiają pracę lekarzom, a przede wszystkim pomagają pacjentom w ich codziennym życiu i powrocie do zdrowia po ciężkich chorobach. Nie inaczej, jest w przypadku najnowszych doniesień mówiących o opracowaniu urządzenia, które wspomaga pracę serca.

Nie chodzi tutaj o rozrusznik serca, który stosowany jest w kardiologii z dużym powodzeniem od kilkudzięsieciu lat. To robot, który został stworzony we współpracy naukowców z Uniwersytetu Harward i Szpitala Dziecięcego w Bostonie.

W przeciwieństwie do urządzeń, które do tej pory były przedmiotem pracy naukowców, najnowszy robot nie ma bezpośredniego kontaktu z krwią – redukuje zatem możliwość wykrzepiania krwi, a co za tym idzie zmniejsza się ryzyko występowania na przykład udarów mózgu.

Czy dzięki tej technice, pacjenci nie będą zmuszeni do codziennego zażywania leków, które zmniejszają ryzyko udarów mózgu? Na odpowiedzi trzeba jeszcze poczekać do czasu, aż urządzenie tego typu zostanie wprowadzone do rutynowej praktyki. Być może pewnego dnia, będzie to alternatywa dla przeszczepu serca u pacjentów z skrajną niewydolnością serca.

To rewolucyjne doniesienia, które przekonują o tym, że możliwa jest współpraca odpowiednio zaprojektowanego urządzenia z tkanką, która znajduje się wewnątrz naszego organizmu. Czy zaproponowane rozwiązania, rzeczywiście są konieczne? Odpowiedzią niech będzie fakt, że z niewydolnością serca zmaga się nawet 41 milionów osób na całym świecie.

Urządzenie jest rodzajem kieszeni, która przylega bezpośrednio do serca i pracuje w jego rytmie. Jak zaznaczają naukowcy, urządzenie może być dopasowane do potrzeb każdego pacjenta – jeśli konieczne jest wspomaganie pracy konkretnego obszaru serca, istnieje możliwość zaprojektowania urządzenia w taki sposób, że idealnie będzie współpracowało z konkretnym pacjentem.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych. Jednym z poważnych zagrożeń życia jest zawał serca,...

Od czasu kiedy możliwości technologiczne pozwoliły na stworzenie urządzenia zbudowanego z miękkich części, dobrze dopasowanego do narządów wewnętrznych pojawiła się nowa nadzieja dla opracowania wydajniejszych robotów, które znacznie zwiększają jakość życia pacjentów.

Jak zaznaczają naukowcy, zaproponowane rozwiązania stanowią dobrą alternatywę dla osób, którym udało się przeżyć zawał serca lub inne stany chorobowe, które związane są z rozwojem niewydolności serca. Aby mówić o pełnym sukcesie, konieczne jest jeszcze przeprowadzenie większej ilości badań, a także ocena długofalowego wpływu na organizm człowieka implantacji urządzenia tego typu.

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca

Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec wystąpieniu ataku serca.

Bez wahania można stwierdzić, ze to milowy krok w medycynie XXI wieku, dający nadzieję na dalsze sukcesy i rozwój możliwości implantacji urządzeń do ciała człowieka.

Ważnym aspektem jest również fakt, że opracowane urządzenie nie zastępuje w całości narządu, a jedynie wspomaga jego pracę. Poważny problem w tego typu urządzeniach stanowi reakcja na ich obecność układu immunologicznego. Miejmy nadzieję, że w tym przypadku naukowcom również uda się opracować zadowalającą metodę, pozwalającą na komfortowe korzystanie z robota.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 7 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Gadżety wspomagające odchudzanie

Nowe funkcje zegarków

Nowe funkcje zegarków

Na rynku pojawiły się zegarki, które mierzą tempo bicia serca i inne funkcje fizjologiczne.

Holter EKG - wskazania do wykonania badania, przebieg

Holter (WIDEO)

Holter (WIDEO) Odtwórz wideo

EKG to urządzenie, które rejestruje pracę serca przez 24 godziny na dobę. Pacjent, który jest monitorowany elektrokardiograficznie i ma założone (...) urządzenie holterowskie, powinien...

Zawał serca

Elektroniczna skóra nadzoruje pracę serca!

Sprzęty wykorzystywane w szpitalach do monitorowania pracy serca są trudne i niewygodne w użyciu. Problem w tym, że pacjenci chorzy na serce muszą (...) jest ostatnio wynaleziona „elektroniczna skóra"...

Warzywa - dzienna dawka, właściwości odżywcze, kaloryczność

Dlaczego warto jeść szczypiorek?

Dlaczego warto jeść szczypiorek?

. Jedząc codziennie szczypiorek można odzyskać energię i dobre samopoczucie, a przy okazji schudnąć. Przeczytaj również: Produkty wspomagające pracę (...) wywołanych np. salmonellą. Przeczytaj również: Te produkty...

Życie intymne

Seks to zdrowie. Głównie dla mężczyzn

Seks to zdrowie. Głównie dla mężczyzn

nawet usprawnia pracę serca? Myślisz, że to bzdury? Okazuje się, że jest w tym sporo racji. Naukowcy właśnie opublikowali kolejne badania potwierdzające (...) rośnie średnio pięciokrotnie. To hormon, który ma wpływ...