Trwa ładowanie...

Nowy wariant koronawirusa XE pojawił się w Wielkiej Brytanii. Co o nim wiemy?

Nowy wariant koronawirusa XE pojawił się w Wielkiej Brytanii. Co o nim wiemy?
Nowy wariant koronawirusa XE pojawił się w Wielkiej Brytanii. Co o nim wiemy? (East News)

W Wielkiej Brytanii zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa nazwany umownie XE. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego poinformowała, że nowy wariant rozprzestrzenia się o niemal 10 proc. szybciej niż dominujący obecnie podwariant Omikronu BA.2. To sprawia, że może być najszybciej rozprzestrzeniającym się dotychczas wariantem SARS-CoV-2. Co jeszcze wiadomo na temat nowego wariantu?

spis treści

1. XE to hybryda podwariantów Omikronu

Wariant XE został po raz pierwszy wykryty w Anglii w połowie stycznia. Według brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) dotychczas został potwierdzony w ponad 600 sekwencjonowanych próbkach, co stanowi mniej niż 1 proc. wszystkich zakażeń w tym kraju. Czym XE różni się od pozostałych wariantów?

- Nowy wariant jest rekombinantem, czyli połączeniem materiału genetycznego z dwóch lub więcej różnych wariantów koronawirusa. XE zawiera elementy dwóch podwariantów Omikron BA.1 i BA.2. Można dla uproszczenia powiedzieć, że jest to pewna mieszkanka, do której doszło podczas replikacji wirusów. Nie jest to coś, co wyewoluowało jako osobny, niezależny wariant. Jest to wirus, który posiada materiał genetyczny z dwóch podwariantów Omikronu. To zresztą piąty z kolei taki rekombinant, bo wcześniej mieliśmy rekombinacje oznaczone jako XA, XB, XC i XD – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr Emilia Skirmuntt, wirusolog ewolucyjny z Uniwersytetu w Oksfordzie

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Naukowcy przypuszczają, że XE powstał najprawdopodobniej w organizmie osoby, która zaraziła się w tym samym czasie obiema odmianami wariantu Omikron.

2. WHO: XE wymaga obserwacji

Wczesne dane zebrane przez UKHSA i WHO sugerują, że wariant XE może być o około 10 proc. bardziej zakaźny niż podwariant BA.2 uważany dotąd za najbardziej zaraźliwy wariant SARS-CoV-2 (transmisja jest aż o 75 proc. szybsza niż w przypadku oryginalnego Omikronu). Teraz to XE, zwany także wariantem hybrydą, rozwija się o 9,8 proc. szybciej niż dominujący na świecie BA.2.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła ustalenia Brytyjczyków i poinformowała, że wariant wymaga obserwacji. Jednocześnie zalecono, aby nie skupiać się na strukturze nowego wariantu, ponieważ rekombinanty w świecie wirusów pojawiają się dość często.

"Warianty rekombinacyjne nie są niczym niezwykłym, zwłaszcza gdy w obiegu znajduje się kilka wariantów. W trakcie pandemii zidentyfikowaliśmy już wiele takich odmian koronawirusa, większość ginie stosunkowo szybko" – powiedziała Susan Hopkins, epidemiolożka i doradczyni brytyjskiej agencji ds. zdrowia.

Brytyjscy urzędnicy ds. zdrowia badają także dwa inne rekombinanty o nazwach XD oraz XF. Łączą one materiał genetyczny Delty oraz Omikronu BA.2. Dane z 23 marca informują o 637 wykrytych przypadkach zakażenia wariantem XE.

3. Czy szczepionki będą mniej skuteczne?

Dr Skirmuntt podkreśla, że obecnie trudno jest przewidzieć czy wariant XE ma szansę wyprzeć dominujący wariant BA.2 i rozprzestrzenić się na skalę ogólnoświatową.

- Jest obecnie trochę za wcześnie, aby powiedzieć, w jakim kierunku rozwinie się wariant XE, ponieważ nie mamy na ten temat wystarczających informacji. Tak samo jak w przypadku innych wariantów, opcje mogą być dwie. Wiemy, że Omikron był bardziej zakaźny niż Delta i ostatecznie ją wyparł, więc istnieje szansa, że w tym przypadku także zajdą w tej kwestii pewne zmiany.

Wirusolog podkreśla, że tylko nieliczne rekombinanty mają szansę przetrwać i rozprzestrzenić się na większą skalę.

- Z drugiej strony pojawiały się już takie warianty, które trafiały pod obserwację i obawialiśmy się, że mogą być groźniejsze od pozostałych, a okazywało się, że były to warianty, które nie miały szansy rozprzestrzenić się na taką skalę, aby były dominujące. Jest zdecydowanie za wcześnie, abyśmy mogli mówić o charakterystyce XE i wskazywać na różnice między tym wariantem a pozostałymi, dlatego jedyne co nam pozostaje, to uzbroić się w cierpliwość – podsumowuje dr Skirmuntt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze