Przejdź na WP

Nowy wskaźnik masy ciała zastąpi BMI?

Naukowcy opracowali nowy wskaźnik, który precyzyjniej, niż stosowany dotychczas BMI, przewiduje ryzyko chorób związanych z otyłością, a także ryzyko przedwczesnej śmierci. Pod uwagę brany jest rodzaj sylwetki, a nie tylko wzrost i waga.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

BMI (ang. body mass index) jest najpopularniejszym i najczęściej stosowanym wskaźnikiem, który pozwala określić, czy masa ciała jest prawidłowa. W celu ustalenia BMI należy podzielić masę ciała (podaną w kilogramach) przez wzrost (podany w metrach) podniesiony do kwadratu. Wartość BMI koreluje dodatnio z ryzykiem chorób związanych z otyłością.

Z uwagi na to, iż w obliczeniu BMI brane pod uwagę są jedynie dwa parametry, zdaniem ekspertów, nie odzwierciedla dokładnie stopnia otyłości. Porównując dwie osoby o tej samej masie ciała i tej samej wartości BMI, może zdarzyć się, że mają one zupełnie inny typ sylwetki, a tkanka tłuszczowa jest inaczej rozmieszczona.

Wskaźnik BMI jest nieadekwatny dla osób bardzo niskich, bardzo wysokich oraz dla osób wykazujących obrzęki związane np. z niewydolnością nerek, czy też dla osób charakteryzujących się silnie rozbudowaną tkanką mięśniową. Ze względu na ignorowanie szeregu czynników, które mogą pomóc w określeniu zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie oraz rodzaju sylwetki, naukowcy opracowali nowy wskaźnik, łączący wymienione wyżej aspekty.

Naukowcy są zdania, że nowy wskaźnik SBSI jest dokładniejszy. Lepszym wyznacznikiem przewidującym ryzyko zdrowotne jest rozłożenie tkanki tłuszczowej w ciele, a nie masa ciała całkowita.

Może zdarzyć się, że osoby, u których duża część wagi przypada na okolice tułowia, mają znacznie większe ryzyko zachorowania i przedwczesnej śmierci niż te, których waga rozłożona jest peryferyjnie, zwłaszcza w dolnej części ciała. Z tego powodu stworzono SBSI i przetestowano je. Dzięki analizie prawie 12 tys. badanych pokazano, że wskaźnik ten lepiej przewiduje śmiertelność niż BMI.

Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Wirginii przeanalizowali dane 11 808 osób w wieku od 18 do 85 lat. Po analizie badacze doszli do wniosku, że należy stworzyć nowy wskaźnik na podstawie antropometrycznych czynników kształtu ciała i jego rozmiaru.

12 sposobów na odchudzanie bez diety
12 sposobów na odchudzanie bez diety [12 zdjęć]

Odchudzanie nie musi być męczące. Wszystko zależy od tego, jak podejdziesz do procesu pozbywania się...

zobacz galerię
Nowy wskaźnik masy ciała zastąpi BMI?
Nowy wskaźnik masy ciała zastąpi BMI? (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Analiza badanych osób miała na celu potwierdzenie skuteczności SBSI w ocenie ryzyka śmiertelności. Wyniki badań potwierdziły, iż nowy wskaźnik znacznie lepiej określa ryzyko śmiertelności w wyniku chorób związanych z otyłością, niż popularne dotychczas BMI.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy