Nurkowanie

Nurkowanie jest interesującym sposobem na to, jak spędzić wakacje nad morzem z rodziną czy z paczką znajomych. Sam wodny sport niesie ze sobą wspaniałe doznania pod wodą: wszechogarniającą przestrzeń i niepowtarzalne widoki. Ryby, rośliny, algi morskie, trawy, rafa koralowa i stare wraki to piękny świat wodny, niewidoczny dla oczu na co dzień. Nurkowanie rekreacyjne to spędzanie wolnego czasu w ciekawych miejscach na kuli ziemskiej. Zanim zaczniemy nurkowanie, dobrze jest zapisać się na profesjonalny kurs nurkowania.

1. Kurs nurkowania

Wiele organizacji nurkowych oferuje profesjonalnie przygotowane kursy dla wszystkich tych, którzy chcieliby rozwijać się w tej dziedzinie, zdobyć doświadczenie i kolejne stopnie nurkowania. Nauka nurkowania obejmuje wykłady teoretyczne, zajęcia basenowe oraz na wodach otwartych. Kurs nurkowania może odbyć każdy, kto czuje się zdrowo, umie pływać i chce aktywnie spędzać czas, w zamian za dotychczasowe leżenie na plaży podczas urlopu.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Nurkowanie - zdjęcia
Nurkowanie - zdjęcia

Do nurkowania niezbędny jest podstawowy sprzęt.

zobacz galerię

Nauka pływania pod wodą obejmuje zapoznanie się z budową układu oddechowego i układu krążenia na poziomie pozwalającym zrozumieć mechanizm urazów nurkowych. Wiedza z zakresu korzystania z tabel dekompresyjnych jest również niezbędna. Historia nurkowania może być miłym dodatkiem do całości zagadnień.

Przed rozpoczęciem nurkowania, wszyscy nurkowie powinni przedstawić swój nurkowy certyfikat. W przypadku, gdy nastąpiła przerwa w nurkowaniu – dłuższa niż 6 miesięcy, dojdzie do przypomnienia oraz sprawdzenia dotychczasowych zdolności.

W tym sporcie wyróżnia się stopnie nurkowe oraz specjalizacje. Uzyskanie stopni to podstawowa droga do zdobycia kolejnych uprawnień, zaś specjalizacje rozwijają umiejętności w określonych kierunkach, np. nurkowanie w nocy, nurkowanie na wrakach, fotografia podwodna.

Stopnie nurków zależne od organizacji mogą nazywać się bardzo różnie, lecz podstawowy podział to:

  • podstawowy stopień nurkowy (Open Water Diver) – obejmuje naukę nurkowania do głębokości 15-20 m;
  • zaawansowany stopień nurkowania (Advanced Open Water Diver) – pozwala na nurkowanie do 30 m.

Następne stopnie rozwijają wiedzę, zależą od schematu szkolenia danej organizacji. Należy pamiętać, że nurkowania nie można uczyć się samemu, a jedynie pod okiem instruktora.

2. Akcesoria do nurkowania

Nurek w swoim ciężkim sprzęcie nie może poruszać się swobodnie w toni wodnej, zaś płetwonurek nie ma ograniczeń, dzięki aparatowi powietrznemu i płetwom. Podstawowe akcesoria do pływania to suche skafandry nurkowe, maska, płetwy i fajka, które pozwalają na nurkowanie krótkie. Ponadto kamizelka ratownicza zwiększa komfort nurkowania rekreacyjnego. Podnosi w zasadniczym stopniu bezpieczeństwo. Pod wodą należy mieć wyposażenie pomocnicze w postaci: głębokościomierza, manometru, noża, latarki, kompasu itp. Obecnie wybór sprzętu nurkowego jest bardzo duży i decyzja nie jest łatwa. Nie można zapomnieć o pasie balastowym oraz skafandrze.

Wyprawy nurkowe stają się obecnie coraz bardziej popularne, wiele osób podczas wyjazdów w rejony tropikalne nurkuje w rafie kolarowej. Nurkowanie w Polsce to prosta i przyjemna aktywność fizyczna, którą można praktykować nawet w specjalnie przygotowanych akwenach. Jednak zasób wiedzy i umiejętności jest niezbędny, aby bezpiecznie nurkować.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy