Cienie pod oczami - skąd się biorą, objaw choroby

Ciemne zabarwienie pod oczami to przede wszystkim problem estetyczny, który jest efektem zmęczenia i niewyspania. Zdarza się jednak, że sińce pod oczami są symptomem poważnej choroby.

spis treści

Zobacz film: "3 sposoby na cienie pod oczami"

1. Cienie pod oczami - skąd się biorą

Cienie pod oczami pojawiają się często po nieprzespanej nocy. Gdy organizm jest zmęczony, niezregenerowany, to właśnie w taki sposób manifestuje swoje niezadowolenie.

Sińce pod oczami w przypadku niektórych osób są konsekwencją procesu starzenia się skóry. Z wiekiem staje się ona cieńsza, co sprawia, że znajdujące się pod nią żyły i naczynka są bardziej widoczne.

Ciemniejsze zabarwienie pod powiekami to także konsekwencja złego stylu życia. Może być spowodowane paleniem papierosów, przewlekłym stresem, spożywaniem alkoholu. Zmiany tego rodzaju uwidaczniają się również w sytuacji dłuższego stosowania niektórych leków, m.in. tabletek antykoncepcyjnych.

Makijaż na cienie pod oczami
Makijaż na cienie pod oczami

Niezależnie od przyczyny pojawienia się cieni czy worków pod oczami – zawsze wyglądają nieestetycznie....

zobacz galerię

Problem cieni pod oczami może być również związany z alergią, np. na składnik kremu do twarzy, kurz lub sierść zwierząt.

2. Cienie pod oczami - objaw choroby

Jeśli sińce pod oczami nabierają charakteru przewlekłego, a ponadto towarzyszą im inne objawy (np. ból głowy, ból brzucha), warto problem ten zasygnalizować lekarzowi pierwszego kontaktu. Dobrze by było, gdyby zlecił on wykonanie badania krwi.

Sińce pod oczami mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy. Chorobie towarzyszy ponadto zmęczenie, nadmierna senność i spadek nastroju.

Cienie pod oczami mogą ponadto być objawem chorób takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, alergiczne zapalenie spojówek. Wskazywać mogą także na schorzenia wątroby, nerek i śledziony. Są częstym objawem anemii, której to chorobie towarzyszą również zawroty głowy, bladość skóry, zaburzenia koncentracji i osłabienie.

Sprawdzone domowe sposoby na cienie pod oczami
Sprawdzone domowe sposoby na cienie pod oczami [8 zdjęć]

Często można poznać, czy ktoś jest zestresowany lub zmęczony, patrząc na twarz, a szczególnie na okolicę...

zobacz galerię

Sińce pod oczami to w wielu przypadkach sygnał, że organizm jest odwodniony lub niedożywiony. Powszechniej mówi się również o tym, że objaw ten wywołać mogą pasożyty.

Jeśli zmiana stylu życia nie zmniejszy ciemnego zabarwienia pod oczami, wówczas konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie podstawowych badań (morfologia, badanie moczu).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy