Objawy Alzheimera mogą być niwelowane przez różne formy aktywności fizycznej

Badania sugerują, że aktywność fizyczna może być świetnym sposobem, aby zapobiec chorobie Alzheimera, ale niewiele wiadomo o tym, jak aktywność fizyczna wpływa na tych, którzy już wykazują oznaki choroby.

Nowe badania zidentyfikowały formy aktywności fizycznej chorych na Alzheimera i znalazły ciekawe rozwiązania, które mogą pomóc lekarzom lepiej leczyć objawy wspólne dla większości chorych, takie jak błądzenie myślami i bezsenność.

Badania wykazały, że ludzie chorzy na alzheimera, w tym 350 tysięcy osób w Polsce, korzystają z innych form aktywności fizycznej niż reszta osób i jest znacznie mniej prawdopodobne, że będą spędzać czas, wykonując ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności.

Badanie wyjaśnia, że ograniczone możliwości ruchu lub trudności z orientacją w terenie, mogą powstrzymać niektórych pacjentów z Alzheimerem od wychodzenia na spacery i ćwiczeń fizycznych.

Naukowcy odkryli również związek między aktywnością fizyczną u pacjentów z Alzheimerem a określoną porą dnia.

Osoby chore na alzheimera powinny zadbać o umiarkowaną aktywność fizyczną
Osoby chore na alzheimera powinny zadbać o umiarkowaną aktywność fizyczną (Shutterstock)

"Są dużo mniej aktywni w godzinach porannych, kiedy większość ludzi jest u szczytu aktywności, a to może mieć wpływ na opiekunów i ludzi, którzy starają się pomóc ludziom z demencją" - powiedziała główna autorka Amber Watts w niedawnym oświadczeniu.

Do badań zaproszono osoby z wczesnym stadium choroby Alzheimera oraz zdrowe osoby, które zostały wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt pomiarowy, aby śledzić ich codzienną aktywność fizyczną.

Takie podejście pozwoliło naukowcom nie tylko zobaczyć ogólny średni poziom aktywności jego użytkowników w ciągu dnia, ale także zobaczyć, jak aktywność fizyczna jest zróżnicowana w różnych aspektach.

Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji
Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji [6 zdjęć]

Demencja to termin opisujący objawy, takie jak zmiany osobowości, utrata pamięci, zaniedbywanie higieny...

zobacz galerię

Według Stowarzyszenia Alzheimera, osoby chore często mają problemy ze snem. Choć naukowcy nie są do końca pewni, dlaczego tak się dzieje, sugerują, że może to być spowodowane uszkodzeniami w mózgu wywołanymi przez chorobę Alzheimera, które również wywołują problemy z pamięcią.

Według Watts, jej badanie sugeruje, że ewentualna interwencja w celu skutecznego rozwiązania tych problemów ze snem może być związana ze zwiększeniem aktywności fizycznej w godzinach porannych, a nie wieczorem, dzięki na przykład porannym spacerom.

ZOBACZ TAKŻE:

"Spacerowanie jest rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem" - powiedziała w oświadczeniu. "To niesie za sobą małe ryzyko, że wydarzy się coś groźnego, każdy może to robić, nie wymaga specjalistycznego sprzętu i można to zrobić w dowolnym miejscu" - podkreśla, aby zaznaczyć, że osoby chore na alzheimera nie muszą chodzić na siłownię.

Według statystyk, na świecie z chorobą Alzheimera zmaga się około 15-21 milionów osób. Jej pierwsze symptomy najczęściej ujawniają się około 65 roku życia, ale jest też diagnozowana u nieco młodszych osób.

Choroba jest powodowana przez odkładające się w mózgu białka beta-amyloidu i białka tau. Beta-amyloid tworzy blaszki starcze w przestrzeniach międzykomórkowych, a białko tau odkłada się w neuronach, powodując zaburzenia ich pracy, degenerację i śmierć.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy