Trwa ładowanie...

Objawy białaczki – białaczka szpikowa, białaczka limfoblastyczna, białaczka dziecięca

Avatar placeholder
30.03.2021 20:33
Objawy białaczki – białaczka szpikowa, białaczka limfoblastyczna, białaczka dziecięca
Objawy białaczki – białaczka szpikowa, białaczka limfoblastyczna, białaczka dziecięca (123RF)

Białaczka to złośliwy nowotwór układu krwionośnego. Pochodzi z greckich słów, które oznaczają „biała krew”. Osoby chore mają białawe lub bladoróżowe zabarwienie krwi. Dzieje się tak, ponieważ w krążeniu występuje zbyt duża liczba leukocytów, czyli krwinek białych. Białaczkę możemy podzielić na ostrą białaczkę limfoblastyczną, ostrą białaczkę szpikową, przewlekłą białaczkę szpikową oraz przewlekłą białaczkę limfatyczną. Każda z rodzajów białaczki różni się nieco objawami. Objawy białaczki czasami rozwijają się stopniowo, przez co mogą być lekceważone oraz pomijane przez osobę chorą. Objawy białaczki nie są też charakterystyczne, ale pewne symptomy, które występują razem ze sobą sugerują chorobę nowotworową krwi.

spis treści

1. Ostra białaczka szpikowa

Przy tym typie objawy białaczki pojawiają się bardzo szybko i należy do nich przede wszystkim anemia. Anemicy są ciągle zmęczeni, bladzi, osłabieni. Kolejnym objawem białaczki jest bardzo łatwe pojawianie się siniaków, krwawienie z nosa oraz dziąseł, jest to związane z niedoborem płytek krwi, które odpowiedzialne są za krzepnięcie krwi. Charakterystycznym objawem białaczki jest także problem z zatamowaniem krwawienia, czyli tak zwana skaza krwotoczna. Inne objawy ostrej białaczki szpikowej to między innymi: powiększenie węzłów chłonnych, bóle kostno-stawowe, ciągle nawracające infekcje. Dzieję się tak, ponieważ chorzy na białaczkę mają obniżoną odporność.

Białaczka występuje, kiedy w krążeniu wykryta jest zbyt duża liczba leukocytów
Białaczka występuje, kiedy w krążeniu wykryta jest zbyt duża liczba leukocytów

2. Ostra białaczka limfoblastyczna

Zobacz film: "Leczenie białaczki"

Objawy tego typu białaczki są bardzo podobne jak w ostrej białaczce szpikowej. Przy ostrej białaczce limfoblastycznej występują częściej powiększone węzły chłonne, powiększenie wątroby czy śledziony. Objawami białaczki są też częstsze bóle brzucha czy duszności.

Białaczka - prezentacja edukacyjna
Białaczka - prezentacja edukacyjna [7 zdjęć]

Białaczka jest nowotworem krwi objawiającym się upośledzonym, niekontrolowanym wzrostem białych krwinek

zobacz galerię

3. Przewlekła białaczka szpikowa

Od 20 do 40 proc. przypadków przewlekłej białaczki szpikowej na początku nie daje żadnych symptomów. Późniejsze objawy białaczki są na ogół takie same jak w ostrej białaczce szpikowej. Podobny jest również proces diagnozowania.

 

4. Przewlekła białaczka limfoblastyczna

W tym rodzaju choroby objawy białaczki mogą nie dawać o sobie znać przez wiele lat. Symptomy w przewlekłej białaczce szpikowej występują dopiero w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Objawy białaczki to w tym wypadku: gorączka, duży spadek wagi, niedokrwistość, podatność na infekcje. Przewlekłą białaczkę limfoblastyczną najczęściej diagnozuje się u osób powyżej 50. roku życia.

Zobacz także:

5. Białaczka dziecięca

U dzieci białaczka charakteryzuje się bardzo szybkim przebiegiem. Pojawiają się takie same objawy białaczki jak u osób dorosłych, ale występują pewne symptomy, takie jak ból kości, które nie są związany z żadnym urazem. Dzieci na białaczkę chorują głównie między 2. a 5. rokiem życia i najczęściej diagnozowana jest ostra białaczka limfoblastyczna.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze