Przejdź na WP

Objawy chlamydii – charakterystyka, podstawowe objawy, powikłania, rodzaje chlamydii

Chlamydia wywołana jest przez bakterię chlamydia trachomatis. Przenoszone są one drogą płciową, najczęściej podczas stosunku bez zabezpieczenia lub podczas porodu. Objawy chlamydii nie są wyraźne, ale powikłania z nią związane mogą być bardzo groźne.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Chlamydia"

spis treści

1. Objawy chlamydii – charakterystyka

Na chlamydiozę narażone są najbardziej osoby młode, które prowadzą aktywne życie seksualne bez zabezpieczenia. Często diagnozuję się ją również u kobiet, które przyjmują doustną antykoncepcje. Nosiciel bakterii przez wiele lat może nie wiedzieć o zakażeniu, ponieważ objawy chlamydii mogą prawie w ogóle nie występować. Sytuacja ta jest bardzo niebezpieczna, ponieważ nosiciel naraża swoich partnerów seksualnych na zarażanie. To niebezpieczna sytuacja, ponieważ nieleczona chlamydioza może powodować bardzo wiele chorób.

Objawy chlamydii nie są charakterystyczne a powikłania mogą być bardzo poważne
Objawy chlamydii nie są charakterystyczne a powikłania mogą być bardzo poważne

2. Objawy chlamydii – podstawowe objawy

Chlamydioza jest bardzo podstępna, ponieważ objawy chlamydii mogą nie ujawnić się wcale. Czasem po upływie około 7–14 dni występuję dość charakterystyczny objaw chlamydii, czyli upławy oraz ból lub pieczenie podczas oddawania moczu. Kolejnymi objawami chlamydii, kiedy rozniesie się na przydatki, może być ból w podbrzuszu oraz ból podczas stosunku, a także może występować krwawienie między miesiączkami. Czasami zdarza się krwawienie z pochwy oraz krwawienie podczas stosunku. U zarażonych mężczyzn objawy chlamydii to pieczenie podczas oddawania moczu. Czasami objawy chlamydii są bardzo podobne do objawów reumatoidalnego zapalenia stawów.

Lekooporna bakteria New Delhi zaatakowała Polskę - zakażonych jest już 1100 osób
Lekooporna bakteria New Delhi zaatakowała Polskę - zakażonych jest już 1100 osób [7 zdjęć]

Po raz pierwszy New Delhi pojawiła się w Warszawie w 2011 roku. Wówczas nie spodziewano się jeszcze,...

zobacz galerię

3. Objawy chlamydii – powikłania

W związku z tym, że objawy chlamydii mogą nie dawać o sobie znać przez wiele lat, to może prowadzić do wielu groźnych powikłań. Może dojść do zapalenia stawów, zmian w układzie nerwowym, spadku odporności. Może powodować astmę oraz różnego rodzaju alergie. Kiedy zakażenie się rozprzestrzenia, może dojść do zapalenia okołowątrobowego. W dodatku może doprowadzić do bezpłodności.

Zobacz także:

4. Objawy chlamydii – inne rodzaje chlamydii

Ogólnie wyróżniamy trzy rodzaje chlamydii, z których to właśnie chlamydia trachomatis jest najczęstsza. Dwie inne to chlamydia pneumoniae i chlamydie psittaci. Objawami chlamydii pneumoniae może być zapalenie krtani, oskrzeli, zatok oraz zapalenie płuc. Jest przenoszona drogą kropelkową i dotyka zarówno ludzi młodych, jak i starszych. Leczenie tej odmiany nie jest proste, ponieważ jest odporna na antybiotyki. Robienie testów lekarze zlecają bardzo rzadko, ale można zrobić je odpłatnie. Wykrycie w badaniu przeciwciał IgM świadczy o rozwijającej się infekcji. Jeśli wykryte zostaną przeciwciała IgG to świadczy to o długo trwającej lub przebytej w przeszłości infekcji. Gdy oznaczone zostaną przeciwciała IgA, infekcja ma formę przewlekłą.

Objawami chlamydii psittaci jest wysoka gorączka i silne dreszcze. Występują także bóle głowy oraz suchy, szczekający kaszel. W ciężkich przypadkach dochodzi do zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia. U niektórych występują: biegunki, nudności, wymioty, powiększenie wątroby oraz śledziony. Można się nią zarazić od każdego gatunku ptaków. Bakterie wnikają do organizmu przez drogi oddechowe i jest to odmiana bardzo groźna dla człowieka. Leczenie polega na podaniu antybiotyku, jeśli choroba ma ciężki przebieg chory przebywa w szpitalu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy