Przejdź na WP

Objawy ciąży pozamacicznej – pierwsze i charakterystyczne symptomy, dolegliwości bólowe

Ciąża nie zawsze bywa powodem do radości. Dzieje się tak w przypadku różnego rodzaju komplikacji. Jedną z takich jest ciąża pozamaciczna (ekotopowa). Charakteryzuje się ona zagnieżdżeniem zapłodnionego jajeczka na zewnątrz macicy. Objawy ciąży pozamacicznej są często charakterystyczne i powinny być sygnałem do kontaktu ze specjalistą.

Zobacz film: "Dieta przed ciążą"

spis treści

1. Objawy ciąży pozamacicznej – pierwsze symptomy

Wczesne objawy ciąży pozamacicznej są typowe dla prawidłowej ciąży. Kobieta obserwuje brak miesiączki, powiększenie piersi, odczuwa zmęczenie, dokuczają jej nudności. Test ciążowy może wykazać wynik pozytywny, ponieważ hormon beta-HCG ****w ciąży pozamacicznej również wzrasta. Pierwszym objawem ciąży pozamacicznej jest zazwyczaj lekki ból brzucha pojawiający się podczas badania.

Objawy ciąży pozamacicznej to głównie ostry ból w dole brzucha
Objawy ciąży pozamacicznej to głównie ostry ból w dole brzucha

2. Objawy ciąży pozamacicznej – charakterystyczne symptomy

Po jakimś czasie pojawiają się typowe objawy ciąży pozamacicznej. Jeżeli kobieta je zaobserwuje, powinna natychmiast udać się do ginekologa. Charakterystyczne objawy ciąży pozamacicznej to: ból brzucha i miednicy, krwawienia lub plamienia z pochwy występujące nieregularnie (wydzielina może być obfita lub skąpa, brunatna lub krwista). Kolejny objaw ciąży pozamacicznej, który stwierdza lekarz, to guz przydatków. Inne objawy ciąży pozamacicznej to: zawroty głowy, słaby puls, bladość, omdlenia.

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?
Jak radzić sobie ze stresem w ciąży? [7 zdjęć]

Ciąża to stan wyjątkowy dla kobiety, który trudno trafnie porównać z czymkolwiek innym. Twoje ciało ulega...

zobacz galerię

3. Objawy ciąży pozamacicznej – dolegliwości bólowe

Jeden z najistotniejszych objawów ciąży pozamacicznej – ból – jest charakterystyczny. Odczuwany jest z prawej lub lewej strony brzucha, jest kłujący, tępy. Co istotne – ten ból nie ustępuje samodzielnie. Gdy doszło do krwawienia wewnętrznego i ciąża pozamaciczna ulega przerwaniu ból staje się ostry. Odczuwany jest też wtedy kolejny objaw ciąży pozamacicznej – ból ramion. Gdy dojdzie do krwawienia wewnętrznego, tętno u kobiety przyspiesza, ciśnienie spada, występuje wzmożone pocenie się, pojawia się kłucie przy oddychaniu. Gdy zaobserwujesz takie objawy ciąży pozamacicznej, jak najszybciej wezwij pogotowie.

Zobacz także:

4. Objawy ciąży pozamacicznej – co robić?

Szczególnie kobiety, u których już wcześniej wystąpiła ciąża pozamaciczna, w przypadku kolejnej ciąży powinny być pod stałą opieką i obserwacją specjalisty. Ryzyko wystąpienia objawów ciąży pozamacicznej wzrasta, gdy kobieta miała założoną wkładkę domaciczną, podwiązane jajowody lub wykonane inne zabiegi na jajowodach. Po zaobserwowaniu objawów ciąży pozamacicznej najważniejsza jest prawidłowa i szybka reakcja – kobieta powinna skontaktować się z ginekologiem i znaleźć się w szpitalu. Jak najszybsze rozpoznanie objawów ciąży pozamacicznej jest bardzo ważne, gdyż stan ten zagraża zdrowiu kobiety. Gdy objawy będą wskazywać na ciążę pozamaciczną, konieczne będzie przerwanie tego stanu – donoszenie ciąży jest w tym przypadku niemożliwe.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy