Objawy dny moczanowej – charakterystyka, przyczyny, diagnozowanie, leczenie, dieta

Podagra, artretyzm, dna moczanowa – to nazwy jednej choroby. Główny objaw dny moczanwej to ból stawów. Zmiany chorobowe mogą zaatakować różne stawy – najczęściej jest to jednak staw śródstopno-paliczkowy znajdujący się u podstawy dużego palca stopy. Dowiedz się, jakie są pierwsze i charakterystyczne objawy dny moczanowej.

spis treści

Zobacz film: "Bolą cię stawy? Sprawdź których produktów unikać (WIDEO)"

1. Dna moczanowa – charakterystyka

Dna moczanowa to autoimmunologiczna choroba powstająca na skutek zwiększenia poziomu kwasu moczowego we krwi. Chorobę charakteryzują bolesne, gwałtowne zapalenia stawów. W zaawansowanym stadium rozwoju dny moczanowej dochodzi do uszkodzenia i niesprawności narządów ruchu. Miejsca w których odkłada się kwas moczowy są zaczerwienione, bolesne i obrzęknięte.

Choroba dotyka także nerki oraz doprowadza do kamicy moczowej. Zazwyczaj dotyczy ona mężczyzn w wieku powyżej 40 lat.

2. Dna moczanowa – przyczyny

Przy pierwotnej dnie moczanowej nie są znane przyczyny zwiększonej ilości kwasu moczowego. Dna moczanowa wtórna wywołana jest chorobami nerek, nowotworami lub nieprawidłowym odżywianiem. Chorobie sprzyja otyłość, nadużywanie alkoholu oraz zespół metaboliczny. Dna może towarzyszyć niewydolności oddechowej lub kwasicy.

3. Objawy dny moczanowej – hiperurykemia

Przez długi czas dna moczanowa nie daje żadnych objawów. Jej jedynym symptomem jest hiperurykemia, czyli podwyższone stężenie kwasu moczowego (końcowy produkt metabolizmu białkowego) w surowicy krwi. Kryształki kwasu moczowego, gdy odkładają się w większych ilościach, przyczyniają się do powstania guzków dnawych, które z kolei wpływają na tworzenie nadżerek kostnych, a na końcu do przewlekłego artretyzmu. Górna granica u kobiet to 5,5 mg/100 ml, a dla mężczyzn 6,4 mg/100 ml.

Jeżeli w organizmie utrzymuje się długotrwale podwyższony poziom kwasu moczowego, mówimy o hiperurykemii. Choć nie od razu jest objawem dny moczanowej, to trzeba pamiętać, że może do niej doprowadzić.

Głównym objawem dny moczanowej jest ból stawów
Głównym objawem dny moczanowej jest ból stawów

4. Objawy dny moczanowej – ból stawów

Po bezobjawowej hiperurykemii dna moczanowa w drugiej fazie daje już konkretne objawy. Pojawia się – najczęściej w nocy lub rano – ostry ból w stawie, który każdego dnia jest coraz bardziej dotkliwy. To pierwszy charakterystyczny objaw dny moczanowej. Ból też może wywołać szereg różnych czynników, np. spożycie alkoholu, przeciążenie, pozostanie na czczo. W miejscu wystąpienia bólu skóra robi się napięta, lśniąca, czerwona. Atak takiego bólu trwa od 2 do 4 godzin. Towarzyszącymi takiemu bólowi objawami dny moczanowej może być gorączka i zmęczenie.

Ból stawów jest objawem zaawansowanego stadium dny moczanowej. Z tego powodu powinno się pamiętać o wykonywaniu badań kontrolnych, które mogą dużo wcześniej wykryć dolegliwość. Badania takie warto zrobić, gdy pojawi się długotrwałe zmęczenie, osłabienie czy problem z zasypianiem lub inne objawy dny moczanowej.

Zobacz także:

5. Objawy dny moczanowej a objawy innych chorób

Objawy dny moczanowej są podobne do symptomów innych chorób, dlatego ważna jest szybka wizyta u lekarza, który prawidłowo zdiagnozuje dolegliwość. Choroby, które przebiegają z podobnymi objawami to: reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, dna rzekoma, infekcje bakteryjne stawów.

Co jeść, aby mieć zdrowe stawy?
Co jeść, aby mieć zdrowe stawy? [7 zdjęć]

Dieta z pewnością pomaga dbać o nasze stawy, a część produktów pozwala wręcz zapobiegać m.in. bólom stawów...

zobacz galerię

6. Objawy dny moczanowej - miejsce występowania

Ze względu na miejsce występowania objawu dny moczanowej, jakim jest bólu stawów, można wyróżnić:

  • podagrę – obejmuje duży palec u stopy;
  • gonagrę – zaatakowane są stawy kolanowe;
  • rachidagrę – zmiany obejmują kręgosłup;
  • chiragrę – bolą stawy w nadgarstkach, łokciach, barkach.

Można też wyróżnić pierwotną oraz wtórną dnę moczanową. Pierwsza związana jest z dziedziczonym zaburzeniem metabolizmu, gdy bez wyraźnych przyczyn organizm wytwarza duże ilości kwasu moczowego, natomiast nie wydala go. Wtórna dna moczanowa to wynik niektórych chorób, takich jak białaczka czy przewlekłe choroby nerek, cukrzyca typu II, nadciśnienie, nadwaga, otyłość. Pojawia się też w następstwie złej diety, głodówek lub wręcz przeciwnie – objadania się, nadużywania alkoholu, zażywania niektórych leków odwadniających.

Warto dodać, że objawy dny moczanowej częściej dotykają mężczyzn niż kobiet, a ryzyko pojawienia się choroby wzrasta wraz z wiekiem (najczęściej występuje między 45. a 60. rokiem życia).

7. Objawy dny moczanowej – leczenie

Przy leczeniu dny moczanowej stosuje się środki łagodzące ból oraz zapobiega atakom choroby w przyszłości. Lekarz przepisuje choremu leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przy długotrwałych i narastających atakach zażywa się także allopurynol i probenecyd. Są to leki zmniejszające wytwarzanie kwasu oraz zwiększające wydalanie go z organizmu. Rozróżnia się cztery etapu przebiegu dny moczanowej:

  • Hiperurykemia – na tym etapie choroby farmakologiczne leczenie nie jest konieczne. Najważniejsza jest zmiana stylu życia;
  • Ostry napad dny – podczas tego etapu przyjmuje się leki przeciwzapalne likwidujące ból. Nie wolno stosować preparatów obniżających stężenie kwasu, gdyż może to wywołać odwrotny efekt;
  • Okres międzynapadowy – aby uniknąć kolejnych napadów należy utrzymać niski poziom kwasu moczowego w organizmie. Czasami stosuje się leki zmniejszające jego stężenie;
  • Dna przewlekła – jest to etap, w którym skupia się na zahamowaniu rozwoju choroby i leczeniu powikłań. Przy dnie przewlekłej stosowany jest allopurynol.

Szybkie rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia zwiększa szansę na powrót do zdrowia. Po leczeniu istotne jest, aby prowadzić zdrowy tryb życia, przestrzegać odpowiedniej diety oraz monitorować masę ciała, ciśnienie oraz poziom glukozy i lipidów.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

8. Objawy dny moczanowej – dieta

Wyleczenie dny moczanowej wymaga zmiany nawyków żywieniowych. Rozwojowi artretyzmu sprzyja spożywanie produktów zasobnych w puryny. Aby spowolnić postępującą chorobę należy wykluczyć z diety mięso wołowe, wieprzowinę, bekon, podroby, tłuste sosy i piwo. Z bezpiecznych produktów spożywanych przy chorobie wyróżnia się owoce, pomidory, zielone warzywa, nabiał, kawę, herbatę i czekoladę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy