Trwa ładowanie...

Objawy raka jelita grubego – czynniki ryzyka, najczęstsze symptomy, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 19:08
Objawy raka jelita grubego – czynniki ryzyka, najczęstsze symptomy, leczenie
Objawy raka jelita grubego – czynniki ryzyka, najczęstsze symptomy, leczenie (123RF)

Objawy raka jelita grubego w pierwszej fazie nie są wyraźnie odczuwalne. Dopiero w bardziej zaawansowanej formie człowiek może odczuwać poważne dolegliwości. Jak objawia się rak jelita grubego? Jakie znamy czynniki ryzyka, które mogą wpływać na chorobę? Jak przebiega leczenie?

spis treści

1. Początek choroby jelita grubego

Rak jelita grubego rozwija się w okrężnicy, ale także odbytnicy. W miarę rozwoju tworzą się wewnątrz jelita polipowe zmiany, które rozrastają się na zewnątrz tkanek. Przerzuty mogą objąć wątrobę, jajniki, płuca, nadnercza, ale również mózg i kości.

Objawy raka jelita grubegoto bóle brzucha, krwawienie z odbytu, a także biegunka
Objawy raka jelita grubegoto bóle brzucha, krwawienie z odbytu, a także biegunka

2. Czynniki ryzyka raka jelita

Zobacz film: "Test na krew utajoną w kale"

Objawy raka jelita grubego mogą się uwidocznić u osób starszych. Czynniki ryzyka wzrastają wraz z ukończeniem 50. roku życia. Czynnikami ryzyka zachorowania na raka jelita grubego jest także nieodpowiednia dieta.

Szczególne ma tu znaczenie spożywanie dużej ilości czerwonego mięsa, a zapominanie o jedzeniu warzyw, owoców i produktów bogatych w błonnik. Badania potwierdziły również, że objawy raka jelita grubego częściej dotykają ludzi otyłych, nieuprawiających żadnego sportu i nadużywających alkoholu oraz papierosów. Czynnikiem wysokiego ryzyka zachorowani na raka jelita grubego są także geny.

3. Najczęstsze objawy raka jelita grubego

Objawy jelita grubego w pierwszej fazie są mało widoczne. Rak jelita grubego może nawet z początku przebiegać bezobjawowo. Zauważalne objawy raka jelita grubego pojawiają się niestety w zaawansowanym stadium.

Do najczęstszych objawów raka jelita grubego zaliczamy biegunkę lub zaparcia, krwawienie z odbytu, ciemne plamy krwi w stolcach, uczucie dyskomfortu w brzuchu, nudności i wymioty, bolesne i częste oddawanie gazów, zmniejszone łaknienie i utrata masy ciała, a także trudności podczas przełykania.

Zobacz także

4. Leczenie raka jelita grubego – leczenie

Tylko regularne badania przesiewowe umożliwiają wczesne wykrycie polipów – narośli w jelitach, okrężnicy lub odbytnicy, która z czasem zmienia się w komórki rakowe i prowadzą do pojawienia się pierwszych objawów raka jelita grubego.

Proces rozrostu polipów trwa bardzo długo, bo nawet około 10 – 20 lat. Badania przesiewowe pozwalają na wykrycie i szybkie usunięcie zmian w tkankach zanim zamienią się w nowotwór.

Podstawowym badaniem przesiewowym, który umożliwia wykrycie objawów raka jelita grubego, jest kolonoskopia. Badanie wystarczyć raz na 10 lat.

Kolonoskopia nie tylko wykrywa niebezpieczne polipy, ale możliwe jest ich usunięcie. Zabieg usuwania polipów jest bezbolesny. Skierowanie na wykonanie kolonoskopii wystawić może lekarz pierwszego kontaktu albo gastrolog. Z badania możemy jednak skorzystać również w ramach programu badań przesiewowych nadzorowanych przez Centrum Onkologii. Jedno jest pewne, nie należy bagatelizować objawów raka jelita grubego i gdy mamy jakiekolwiek podejrzenia, warto skonsultować się z lekarzem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Badanie kału na krew utajoną we wczesnej diagnostyce raka jelita grubego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze