Objawy raka trzustki – główne symptomy, przyczyny, diagnostyka i leczenie choroby

Rak trzustki to choroba podstępna – głównym problem w jej diagnozowaniu jest to, że przez długi czas nie daje żadnych objawów. Człowiek żyje w przeświadczeniu, że nic mu nie dolega. Nagle, podczas badań, dowiaduje się, że jego organizm zaatakował nowotwór. Na dodatek – że rak ten jest zaawansowanym stadium i na leczenie jest za późno. Jakie jednak objawy mogą wskazywać, że cierpimy na raka trzustki i zdecydujemy się wcześniej na wizytę u lekarza?

1. Objawy raka trzustki a przyczyny choroby

Choć jak dotąd nie udało się ustalić konkretnej przyczyny raka trzustki, to można wskazać czynniki ryzyka, które przyczyniają się do jego wystąpienia. Do wystąpienia objawów raka trzustki przyczyniają się:

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zachorowalność na raka trzustki częściej dotyczy też mężczyzn i kobiet. W Europie jest to siódmy pod względem występowania nowotwór.

Objawy raka trzustki często są trudne do rozpoznania
Objawy raka trzustki często są trudne do rozpoznania

2. Objawy raka trzustki - główne symptomy

Choć rak trzustki długo nie daje żadnych objawów, mogą świadczyć o nim takie dolegliwości jak: ból brzucha, żółtaczka, utrata masy ciała. Również nudności i wymioty, zaparcia, biegunki, anemia, guz w okolicach pępka są objawami raka trzustki. Symptomy te często pacjenci przypisują innym schorzeniom. Dlatego rak trzustki jest tak niebezpieczny i trudny do wyleczenia. Bardzo często przy rozpoznaniu chory dowiaduje się, że nowotwór objął też sąsiednie narządy.

Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy
Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy [7 zdjęć]

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2016 roku rak trzustki zostanie zdiagnozowany u ok. 53 tys....

zobacz galerię

3. Objawy raka trzustki a diagnoza

Rozpoznanie objawów raka trzustki jest bardzo trudne – wciąż nie odpowiednich badań i testów, dzięki którym wykrycie nowotworu byłoby szybsze. Bardzo ważne jest więc, by choć raz w roku zrobić USG jamy brzusznej. Jeżeli zaobserwowane zostaną objawy raka trzustki, pacjent kierowany jest na szereg badań: tomografię komputerową, badanie endoskopowe, laparoskopię, biopsję cienkoigłową, rezonans magnetyczny, które pozwalają określić stopień zaawansowania nowotworu i umiejscowienie guza.

Zobacz także:

4. Objawy raka trzustki a leczenie i profilaktyka

Jeżeli objawy raka trzustki zostana rozpoznane i nowotwór zostanie wykryty we wczesnym stadium, leczeniem jest zabieg operacyjny, polegający na wycięciu guza. Niestety – zdecydowana większość, bo aż 80 proc. do lekarza trafia zbyt późno, kiedy podejmuje się już jedynie leczenie polegające na łagodzeniu bólu i poprawie jakości życia chorego. Cierpiący na raka trzustki musi też zmienić dietę – powinien spożywać niewielkie, natomiast częste wysokobiałkowe posiłki. Niekiedy konieczne bywa odżywianie pozajelitowe. W raku trzustki bardzo ważna jest profilaktyka. Tylko w ten sposób możemy uniknąć zachorowania i objawów raka trzustki. Rzucenie palenia, zdrowe odżywianie, stronienie od alkoholu to podstawowe zasady, których powinniśmy się trzymać, by uniknąć w przyszłości objawów raka trzustki.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Objawy chorej trzustki

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy