Przejdź na WP

Objawy raka trzustki – główne symptomy, przyczyny, diagnostyka i leczenie choroby

Rak trzustki to choroba podstępna – głównym problem w jej diagnozowaniu jest to, że przez długi czas nie daje żadnych objawów. Człowiek żyje w przeświadczeniu, że nic mu nie dolega. Nagle, podczas badań, dowiaduje się, że jego organizm zaatakował nowotwór. Na dodatek, że rak jest zaawansowanym stadium i na leczenie jest za późno. Jakie jednak objawy mogą wskazywać, że cierpimy na raka trzustki?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Objawy raka trzustki a przyczyny choroby

Choć jak dotąd nie udało się ustalić konkretnej przyczyny raka trzustki, to można wskazać czynniki ryzyka, które przyczyniają się do jego wystąpienia. Są to:

Zachorowalność na raka trzustki częściej dotyczy też mężczyzn niż kobiet. W Europie jest to siódmy pod względem występowania nowotwór.

Objawy raka trzustki często są trudne do rozpoznania
Objawy raka trzustki często są trudne do rozpoznania

2. Objawy raka trzustki - główne symptomy

Choć rak trzustki długo nie daje żadnych objawów, mogą świadczyć o nim takie dolegliwości, jak: ból brzucha, żółtaczka, utrata masy ciała. Również nudności i wymioty, zaparcia, biegunki, anemia, guz w okolicach pępka są objawami raka trzustki. Symptomy te często pacjenci przypisują innym schorzeniom. Dlatego rak trzustki jest tak niebezpieczny i trudny do wyleczenia. Bardzo często przy rozpoznaniu chory dowiaduje się, że nowotwór objął też sąsiednie narządy.

Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy
Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy [7 zdjęć]

Rak trzustki nazywany jest "cichym zabójcą". W początkowej fazie przebiega bezobjawowo. Kiedy pacjenci...

zobacz galerię

3. Objawy raka trzustki a diagnoza

Rozpoznanie objawów raka trzustki jest bardzo trudne – wciąż nie ma odpowiednich badań i testów, dzięki którym wykrycie nowotworu byłoby szybsze. Bardzo ważne jest więc, by choć raz w roku zrobić USG jamy brzusznej. Jeżeli zaobserwowane zostaną objawy raka trzustki, pacjent kierowany jest na szereg badań: tomografię komputerową, badanie endoskopowe, laparoskopię, biopsję cienkoigłową, rezonans magnetyczny, które pozwalają określić stopień zaawansowania nowotworu i umiejscowienie guza.

Zobacz także:

4. Objawy raka trzustki a leczenie i profilaktyka

Jeżeli objawy raka trzustki zostaną rozpoznane i nowotwór zostanie wykryty we wczesnym stadium, leczeniem jest zabieg operacyjny, polegający na wycięciu guza. Niestety – zdecydowana większość, bo aż 80 proc. pacjentów, do lekarza trafia zbyt późno, kiedy podejmuje się już jedynie leczenie polegające na łagodzeniu bólu i poprawie jakości życia chorego. Cierpiący na raka trzustki musi też zmienić dietę – powinien spożywać niewielkie, natomiast częste wysokobiałkowe posiłki. Niekiedy konieczne bywa odżywianie pozajelitowe. W raku trzustki bardzo ważna jest profilaktyka. Tylko w ten sposób możemy uniknąć zachorowania i objawów raka trzustki. Rzucenie palenia, zdrowe odżywianie, stronienie od alkoholu to podstawowe zasady, których powinniśmy się trzymać, by uniknąć w przyszłości objawów raka trzustki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Następny artykuł: Objawy chorej trzustki

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy