Objawy świadczące o tym, że musisz zrezygnować z soli

Głównym symptomem świadczącym o zbyt dużej ilości soli w twojej diecie jest podwyższone ciśnienie krwi. Okazuje się jednak, że to niejedyny problem. Wiele objawów, chociaż pojawiają się krótkotrwale, może skutecznie obniżyć jakość życia. Sprawdź, czy organizm nie sygnalizuje o tym, że musisz zrezygnować z soli.

O hipernatremii, czyli zaburzeniu spowodowanym nadmiarem sodu w organizmie, możemy mówić, gdy jego ilość we krwi przekroczy 145 mmol/l. Jego najczęstszą przyczyną są błędy w żywieniu – spożywanie słonych przekąsek czy picie zbyt małej ilości wody.

Ile soli powinniśmy spożywać? Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dzienna dawka soli nie powinna przekraczać płaskiej łyżeczki (5 g).

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Objawem nadmiaru soli w organizmie może być ból głowy
Objawem nadmiaru soli w organizmie może być ból głowy (123rf)

1. Spuchnięte palce

Pierwszym objawem świadczącym o nadmiarze soli w organizmie są spuchnięte palce spowodowane zatrzymywaniem się wody w organizmie. Organizm w ten sposób utrzymuje równowagę płynów i elektrolitów. Zbyt duża ilość soli wyzwala uwalnianie się hormonów, które w rezultacie powodują zatrzymywanie się wody w organizmie.

Sól w diecie dziecka
Sól w diecie dziecka

Produkty stałe podawane dzieciom zawierają tyle samo soli co pożywienie dla dorosłych. Duże stężenie...

zobacz galerię

2. Suchość w ustach

Zbyt duża ilość soli w diecie może powodować suchość w ustach oraz nieustanne odczuwanie pragnienia. Dzieje się tak, ponieważ stężenie sodu sprawia, że organizm potrzebuje więcej wody. Nadmiar soli wpływa także na wysuszenie błon śluzowych znajdujących się w jamie ustnej.

 

3. Bóle głowy

Dorośli, którzy spożywali 3500 mg sodu dziennie, trzykrotnie częściej skarżyli się na bóle głowy niż osoby spożywające 1500 mg – tak wynika z badań opublikowanych w „British Medical Journal”. Istnieje także silny związek pomiędzy wysokim ciśnieniem krwi a bólem głowy spowodowanym odwodnieniem. Ból najczęściej pojawia się w tylnej części głowy.

Przeczytaj koniecznie

4. Nadmierne oddawanie moczu

Picie zbyt dużej ilości wody nie jest jedyną przyczyną, która powoduje nieustanną chęć oddawania moczu. Nadmiar soli w diecie może mieć taki sam skutek. Dzieje się tak, ponieważ nerki muszą jeszcze mocniej pracować, by usunąć z organizmu jej nadmiar. W rezultacie uczucie parcia na pęcherz pojawia się bardzo często.

5. Problemy z koncentracją

Odwodnienie organizmu może powodować problemy z koncentracją. Potwierdziły to badania przeprowadzone na grupie kobiet. Ich zdolności poznawcze, pamięć i jasność umysłu wypadły w wynikach zdecydowanie gorzej w porównaniu do respondentek, u których poziom nawodnienia był odpowiedni. Wyniki tych badań opisano w „Journal of Nutrition”.

6. Możemy to naprawić

Nadmiar soli w organizmie można łatwo zniwelować. Wystarczy pić ok. dwóch litrów wody dziennie. W ten sposób zbyt duża ilość soli zostanie wypłukana z organizmu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy