Trwa ładowanie...

Objawy świńskiej grypy

Ludzie bardzo obawiają się zarażenia wirusem świńskiej grypy, a lekarzom trudno jest określić, czy te obawy na pewno są słuszne. Ważne jest, by umieć rozpoznać objawy świńskiej grypy, aby w odpowiednim momencie skonsultować się ze specjalistą. Szybka interwencja zwiększa prawdopodobieństwo wyzdrowienia. Niestety, objawy świńskiej grypy są podobne do tych, które występują podczas zwykłego przeziębienia. Jakie symptomy mogą nas zaniepokoić? Co zrobić, jeśli podejrzewany, że mogliśmy się zarazić tym niebezpiecznym wirusem?

Zobacz film: "Co oznacza skrót AH1N1?"

spis treści

1. Czym jest "świńska grypa"?

Objawy świńskiej grypy
Objawy świńskiej grypy

Grypa to choroba zakaźna wywoływana przez wirusy. Wyróżnia się jej kilka odmian. Przyczyną cięższych...

zobacz galerię

Tak naprawdę świńska grypa nie różni się zbytnio od grypy klasycznej. Ma podobne objawy i podobny przebieg jak normalna, ludzka grypa. Wirus świńskiej grypy może przechodzić ze zwierząt na ludzi, oraz z człowieka na człowieka. W związku z tym, że pochodzi on od zwierząt, ludzki organizm jest na niego nieuodporniony.

Najczęstsze objawy świńskiej grypy to:

Katar jest rzadki w przypadku grypy. Silny katar pojawia się przy przeziębieniach.

Niestety, powyższe objawy są charakterystyczne także dla innych chorób, a także dla normalnej grypy. Prawidłowa diagnoza może zostać postawiona tylko przez lekarza. Z czasem objawy ulegają zaostrzeniu. W Meksyku wśród chorych na grypę H1N1 było wielu młodych ludzi, których układ odpornościowy był silny. Niektórzy naukowcy twierdzą, że silna reakcja obronna organizmu spowodowała równoległe uszkodzenie tkanki. Niektórzy chorzy mieli tak poważne problemy z oddychaniem, że wymagali zastosowania respiratora. Chorzy mogą także dostać zapalenie płuc, jeśli zapalenie wirusowe nie ustępuje. Szacuje się, że wirus świńskiej grypy w Meksyku w 2009 roku okazał się być śmiertelny w 160 przypadkach, podczas gdy 2 500 zachorowań było potwierdzone. Z tego wynika, że wskaźnik śmiertelności na świńską grypę wyniósł około 6 proc. Jak widać, nie wolno lekceważyć tej choroby.

W razie wątpliwości, konsultacja ze specjalistą jest zalecana. Najlepiej udać się do lekarza w ciągu 72 godzin od wystąpienia objawów. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym łatwiej ją wyleczyć. Badanie krwi i pobranie próbki z nosa wskaże obecność wirusa grypy w organizmie. Potem zostanie rozpoczęte odpowiednie leczenie. Najskuteczniejsze będzie, jeśli rozpoczniemy je w ciągu 2 dni od zarażenia.

2. Profilaktyka świńskiej grypy

Bardzo ważna także jest profilaktyka. Trzeba pamiętać, że wirus świńskiej grypy jest przenoszony drogą kropelkową i można zapobiec zakażeniu wirusem H1N1. Co zrobić, by nie doszło do pojawienia się objawów H1N1? Oto kilka rad:

  • unikaj bardzo zatłoczonych miejsc;
  • myj często ręce, przynajmniej przez 30 sekund;
  • staraj się nie dotykać swojej twarzy, szczególnie ust i nosa;
  • zasłaniaj usta i nos, gdy kichasz i kaszlesz;
  • zaszczep się na grypę.

Szczepionka przeciwko grypie jest najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia wirusem grypy. Należy pamiętać, że wirusy grypy szybko się mutują i szczepienie trzeba powtarzać co roku wczesną jesienią, na przykład we wrześniu.

Następny artykuł: Objawy grypowe u dzieci

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.