Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Objawy ząbkowania - uwarunkowania, swędzenie dziąseł, ból

Avatar placeholder
30.03.2021 11:18
Objawy ząbkowania - uwarunkowania
Objawy ząbkowania - uwarunkowania (Shutterstock)

Ten okres w życiu dziecka to bardzo szczególny czas. Warto się do niego odpowiednio przygotować. Dobrze jest wiedzieć jakie są objawy ząbkowania oraz kiedy mogą się pojawić. Nie należy jednak niepokoić się i z przerażeniem czekać na ten osobliwy etap w życiu dziecka i rodzica. Dobrze jest jednak zdobyć jak najpełniejszą wiedzę, by potem doskonale sobie poradzić w trudnych chwilach.

spis treści

1. Objawy ząbkowania

Czas ząbkowania trudno jest dokładnie określić. Bywają przypadki, że dziecko już rodzi się z jednym zębem. Objawy ząbkowania u jednych można zaobserwować już po kilku miesiącach od narodzin, natomiast u innych trwa to nieco dłużej, nawet do roku. Ząbkowanie może być uwarunkowane rodzinnie. Oznacza to, że objawy ząbkowania mogą się pojawić w tym samym okresie jak i u rodziców malucha. Dlatego warto sprawdzić, kiedy to miało miejsce, by być lepiej do tego momentu przygotowanym.

Czas ząbkowania trudno jest dokładnie określić
Czas ząbkowania trudno jest dokładnie określić

2. Dziecko się ślini. Czy to ząbkowanie?

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Pierwsze objawy ząbkowania mogą pojawić się dość wcześnie i trwać przez następne kilka miesięcy. Należy do nich obfite ślinienie. Może ono zacząć się na kilka miesięcy przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Takie objawy ząbkowania wymagają stałego wycierania buzi malucha, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w śliniaczki.

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?
Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje? [7 zdjęć]

Masowanie dziąseł dziecka przy użyciu miękkiej szczoteczki może poprawić krążenie, a nawet uśmierzyć

zobacz galerię

3. Swędzenie dziąseł

Gdy dziecko wkłada ręce, a także różne przedmioty do ust, to mogą być objawy ząbkowania. Maluch czuje potrzebę dotykania dziąseł i pocierania o nie. Dzieje się tak dlatego, że w taki sposób dziecko może chociaż na chwilę ukoić lub zmniejszyć pojawiające się coraz silniejsze swędzenie. Na początku to tylko delikatnie drażni. Później, przy wyżynaniu niestety przerodzi się w ból.

To musisz wiedzieć

4. Marudzenie i płacz przy ząbkowaniu

Wraz z upływem czasu, objawy ząbkowania są coraz mocniej odczuwane przez dziecko. Wtedy też zaczyna informować o tym rodziców, czy opiekunów. Marudzi, pojękuje, a w ostateczności wybucha płaczem, który może dość długo trwać. To trudny czas nie tylko dla dziecka, ale także dla dorosłego. Trudno jest bowiem uspokoić malucha. Objawy ząbkowania są już na tyle dokuczliwe, że mówienie do niego, śpiewanie, kołysanie, czy noszenie na rękach, niestety nie przynosi efektu w postaci uspokojenia się niemowlaka. Kiedy następuje moment wyżynania się zębów, płacz jest coraz bardziej mocniejszy, bo niestety pojawia się ból w dziąsłach.

5. Ból przy okazji ząbkowania

W pewnym momencie dziąsła zaczynają puchnąć. Pojawia się też zaczerwienie. Gdy ząbek zaczyna się pojawiać i jest widoczny, wtedy dziąsła są rozpulchnione. Zmieniają kolor z różowego na czerwony. Bardzo typowe objawy ząbkowania związane z pojawiającym się bólem, to problemy ze spaniem. Dziecko śpi krótko, często się wybudza, a także robi pobudki w nocy. Czasami może nawet pojawić się gorączka, która dość szybko przechodzi. Objawy ząbkowania związane z bólem, to również brak apetytu. Dziecko nie chce ssać mleka z piersi, gdyż dotykanie nabrzmiałych dziąseł jest bardzo bolesne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze