Trwa ładowanie...

Objawy zobaczysz na skórze. Tak atakuje cukrzyca

 Katarzyna Prus
10.01.2023 13:47
Diabetycy mają problemy skórne
Diabetycy mają problemy skórne (Getty Images)

Cukrzyca może latami nie dawać żadnych objawów, a nawet jeśli się pojawią, są bardzo niecharakterystyczne. Przez to chorzy często je lekceważą i nie idą badania, choć powinni. Tymczasem nieleczona choroba prowadzi do śmiertelnie groźnych powikłań, dlatego trzeba reagować jak najszybciej. Niepokojące symptomy widać między innymi na skórze.

spis treści

1. Nie lekceważ objawów

W Polsce żyje blisko 3 miliony chorych na cukrzycę. Zdecydowana większość chorych - ok. 90 proc. cierpi na cukrzycę typu 2, która dużo częściej prowadzi do poważnych powikłań, między innymi zawałów, udarów, niewydolności nerek z koniecznością dializ, a nawet przeszczepu, utraty wzroku czy amputacji nóg.

Skóra u osób z cukrzycą jest wysuszona i wrażliwa
Skóra u osób z cukrzycą jest wysuszona i wrażliwa (Getty Images)
Zobacz film: "Objawy cukrzycy na skórze"

Niestety diagnoza cukrzycy typu 2 jest często utrudniona i może się opóźniać nawet o 10-12 lat. Szacuje się, że w Polsce żyje pół miliona do nawet miliona osób z niezdiagnozowaną cukrzycą typu 2. Dlaczego tak się dzieje? - Wynika to z faktu, że choroba może długo nie dawać żadnych objawów albo te objawy są bardzo niecharakterystyczne i mogą być przez chorego lekceważone. Wielu chorych nie chce się też badać w obawie, że będą musieli przestrzegać diety i zmienić styl życia, a nie chcą tego robić - tłumaczyła w rozmowie z WP abc Zdrowie Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Skutkiem jest wiele "przechodzonych" cukrzyc. Zdarza się, że są diagnozowane już w zaawansowanych stadiach, kiedy pacjent trafia nagle do szpitala z zawałem czy udarem - przyznaje.

2. Objawy cukrzycy - zwróć uwagę na skórę

Nietypowe objawy, na które warto zwrócić uwagę pod kątem rozwijającej się cukrzycy typu 2 można zauważyć na skórze. O jakie konkretnie problemy chodzi?

Jednym z takich sygnałów jest swędząca i sucha skóra. Wbrew pozorom to nie tylko objaw zwykłego uczulenia np. na nowy kosmetyk czy lek. Skutkiem utrzymującego się wysokiego poziomu cukru może być częstsze oddawanie moczu, a tym samym odwodnienie. Efekty widać na skórze, która staje się wysuszona, zaczyna swędzieć i łuszczyć się. Chorzy na cukrzycę są też bardziej podatni na infekcje, których skutkiem też może być świąd skóry. Dlatego warto to wyjaśnić u lekarza, a nie szukać przyczyny na własną rękę.

3. Nie ignoruj plam na skórze

Na skórze mogą się też pojawiać plamy o różnym kształcie, kolorze i lokalizacji. Jeśli widać je np. między palcami, pod biustem czy pod pachami i są czerwone lub żółte mogą wskazywać na infekcję grzybiczą, a ta często towarzyszy cukrzycy.

Gdy plamy są ciemnobrązowe lub czarne i pojawiają się np. na karku, pod pachami, w zgięciach łokci czy kolan i okolicy pachwin, mogą świadzyć o rogowaceniu ciemnym. Tę dolegliwość też często obserwuje się przy cukrzycy. Skóra w miejscu zmian jest pogrubiona.

Plamy mogą mieć również formę rozlanych czerwonych grudek, co wskazuje na dermopatię cukrzycową, jedno z najczęstszych powikłań skórnych obserwowanych w przebiegu tej choroby.

4. Zwróć uwagę na policzki

Symptomem, który powinien zaniepokoić są czerwone policzki. Może to być rumień cukrzycowy, który jest znacznie rzadszy, niż dwa pozostałe objawy skórne obserwowane u diabetyków. Zaczerwienienie skóry może się też pojawiać na dłoniach, stopach i klatce piersiowej.

To problem charakterystyczny przede wszystkim dla młodych chorych i jest wynikiem uszkodzeń w drobnych naczyniach krwionośnych.

Inne objawy cukrzycy, których nie należy lekceważyć to m.in.: nadmierna senność, zwłaszcza po obfitych posiłkach, wzmożone pragnienie, bardzo częste oddawanie moczu, częste infekcje, w tym intymne, trudno gojące się rany, niewyjaśnione wahania masy ciała, w tym nagłe chudnięcie, * zaburzenia widzenia.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze