Trwa ładowanie...

Obowiązkowe szczepienia Ukraińców w Polsce. Jakie schorzenia znalazły się na liście MZ?

Obowiązkowe szczepienia Ukraińców przeciwko chorobom zakaźnym. Jakie schorzenia znalazły się na liście MZ?
Obowiązkowe szczepienia Ukraińców przeciwko chorobom zakaźnym. Jakie schorzenia znalazły się na liście MZ? (East News)

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ukraińscy imigranci przybywający do Polski będą podlegali obowiązkowym szczepieniom przeciw chorobom zakaźnym. - Po upływie trzech miesięcy pobytu obywateli Ukrainy w Polsce szczepienia na odrę, błonicę, gruźlicę i polio będą obowiązkowe. Do trzech miesięcy szczepienia te są dobrowolne – powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

spis treści

1. Obowiązkowe szczepienia dla niepełnoletnich Ukraińców

Od pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło ok. dwa miliony uchodźców wojennych. Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że połowę stanowią dzieci. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia zadecydowało o konieczności szczepień dla niepełnoletnich imigrantów.

"Osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres krótszy niż trzy miesiące mogą dobrowolnie poddać się szczepieniom ochronnym określonym w Programie Szczepień Ochronnych jako obowiązkowe dla obywateli RP, z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach" – czytamy w komunikacie MZ.

Zobacz film: "Prof. Zajkowska o twindemii"

W piątek 18 marca Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz na antenie stacji Polsat News przekazał, że obywatele Ukrainy po trzech miesiącach pobytu w Polsce, będą musieli obowiązkowo zaszczepić się przeciw odrze, błonicy, gruźlicy oraz polio. - Przed upływem tego czasu szczepienia te są dobrowolne – potwierdził.

Andrusiewicz dodał, że ostatniej doby ministerstwo wystawiło 32 tys. skierowań dla osób, które po ucieczce z Ukrainy uzyskały numer PESEL i które zostaną zaszczepione przeciwko COVID-19. Przypomniał, że polskie władze "cały czas namawiają do szczepień", w czym ma pomóc m.in. specjalna animacja w języku ukraińskim.

(East News)

2. Dlaczego obowiązkowe szczepienia są konieczne?

Prof. Joanna Zajkowska z kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreśla, że pomysł dotyczący wyrównania szczepień wśród ukraińskich dzieci jest bardzo dobry. Stanie się szansą dla rodziców, którzy nie zdążyli skorzystać z programu szczepień we własnym kraju, ponieważ przerwała go wojna.

- Kalendarz szczepień dzieci polskich i ukraińskich, które będą razem przebywać w szkołach czy przedszkolach, powinien być taki sam, ponieważ szczepiąc najmłodszych, redukujemy ryzyko transmisji tych chorób. Nie wiemy, jak dalece obowiązek szczepień w Ukrainie był egzekwowany, w związku z tym, aby wszystkie dzieci były bezpieczne, należy ten poziom szczepień wyrównać – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Zajkowska.

Ekspertka uspokaja, że polskie dzieci nie mają powodu do obaw, ponieważ dzięki temu, że szczepienia na te choroby w Polsce są obowiązkowe, ryzyko, że na którąś z nich zachorują, jest minimalne. Powody do niepokoju mają niestety dzieci ukraińskie, które obowiązkowych szczepionek nie przyjęły – szczególnie przeciwko odrze.

- Odra jest najbardziej niebezpieczna, ponieważ jest to niezwykle lotna choroba i w grupach osób niezaszczepionych jest bardzo zaraźliwa. Wiemy, że były na Ukrainie przypadki zachorowań na odrę, ale nasze dzieci nie są nią zagrożone, ponieważ kalendarz szczepień obowiązkowych zakłada również szczepienie przeciw tej chorobie. Podobnie jest w przypadku polio. Narażone na chorobę są najbardziej ukraińskie dzieci, które nie zostały zaszczepione. Dane z października 2021 roku dowodzą, że stan zaszczepienia dzieci do pierwszego roku życia w Ukrainie przeciwko polio wyniósł 53 proc., podczas gdy WHO zaleca 90 proc. Dlatego to głównie rodzice tych dzieci powinni wykorzystać możliwość szczepień w Polsce i wierzę, że z troski o zdrowie swoich dzieci nie będą z tym zwlekać – tłumaczy prof. Zajkowska.

3. Co może grozić za brak obowiązkowych szczepień?

Choć trudno wyobrazić sobie, aby karać uchodźców wojennych za brak szczepień, prawo bywa bezlitosne. W Polsce konieczność poddawania się szczepieniom ochronnym zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych jest obowiązkiem prawnym wynikającym wprost z art. 5 pkt 1 lit. b oraz art. 17 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Brak poddania się szczepieniom może skutkować nakładaniem grzywny administracyjnej przez sanepid.

- Jeżeli rodzic nie zaszczepi dziecka ze względu na przeciwwskazania medyczne, to decyzja jest zrozumiała. Jeśli jednak powód będzie wynikał z uprzedzeń, to niestety, ale trzeba będzie się liczyć z karą finansową, albo brakiem możliwości przyjęcia takiego dziecka do przedszkola – tak jak ma to miejsce w przypadku polskich dzieci, które nie zostały zaszczepione – tłumaczy prof. Zajkowska.

Zgodnie z polskim prawem maksymalna wysokość grzywny to 10.000 zł, może jednak być ona nakładana wielokrotnie. A jak wygląda to w przypadku braku obowiązkowych szczepień u dorosłych?

- Nie wiem, czy w Ukrainie szczepienia wśród dorosłych są weryfikowane. W Polsce obowiązek szczepień nie dotyczy dorosłych, chyba że pracują w placówkach medycznych. Polskie Towarzystwo Wakcynologiczne rekomenduje wyrównywanie szczepień wśród dorosłych, jednak głównie przeciwko COVID-19. Nie jesteśmy w stanie wyegzekwować szczepień wśród wielu grup wiekowych i pandemia była tego doskonałym przykładem. Dorośli powinni się szczepić, a jeśli tego nie zrobią, to będą musieli wziąć za to odpowiedzialność – podsumowuje prof. Zajkowska.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze