Trwa ładowanie...

Obrzezanie kobiet - na czym polega, konsekwencje, w Europie

Avatar placeholder
22.07.2021 15:59
Obrzezanie kobiet - na czym polega, konsekwencje, w Europie
Obrzezanie kobiet - na czym polega, konsekwencje, w Europie (Ilustracja / Shutterstock)

Obrzezanie kobiet popularne jest przede wszystkim wśród ludów zamieszkałych na terenach Afryki, jednak powszechne jest ono także w Ameryce Południowej, Azji Południowo-Wschodniej i niektórych częściach Australii. Dokonuje go zazwyczaj wyznaczona do tego zadania plemienna znachorka, posługująca się ostrym narzędziem – kawałkiem szkła, żyletką czy nożem.

spis treści

1. Na czym polega obrzezanie kobiet

Obrzezanie kobiet (ang. female genital mutilation, FGM) to obyczaj polegający na okaleczaniu żeńskich narządów płciowych, w taki sposób, by pozbawić kobietę możliwości czerpania przyjemności z aktu seksualnego lub całkowicie uniemożliwić jej odbywanie stosunków płciowych. Od setek lat zwyczaj ten funkcjonuje przede wszystkim wśród społeczności afrykańskich. Obrzezanie nazywane też klitoridektomią, najczęściej dotyczy dziewczynek, motywowane jest różnymi względami, od religijnych po higieniczne. Sposób przeprowadzania tego barbarzyńskiego pocederu różni się w zależności od miejsca przeprowadzenia. Światowa Światowa Organizacja Zdrowia podzieliła obrzezanie na cztery typy: 1. częściowe lub całkowite usunięcie łechtaczki lub napletka łechtaczki, 2. całkowite lub częściowe usunięcie warg sromowych wewnętrznych, 3. tzw. infibulacja, czyli usunięcie zewnętrznych narządów płciowych i scaleniu ran, pozostawiają jedynie niewielki otwór pozwalający na wypłynięcie moczu, 4. wszelkie inne działania niemające charakteru medycznego, które prowadzą do uszkodzenia kobiecych genitaliów.

Sprawdź, jak zmieni się twoje ciało po ciąży
Sprawdź, jak zmieni się twoje ciało po ciąży [8 zdjęć]

Ciąża to wyjątkowy okres dla każdej kobiety. To również moment, w trakcie którego jej ciało przechodzi

zobacz galerię

2. Jakie są przyczyny obrzezania kobiet

Zobacz film: "Co się stanie, gdy na pół roku zrezygnujesz z seksu?"

Rodzice, których córki są poddawane obrzezaniu wierzą, że w ten sposób pomogą im zachować przedmałżeńską czystość, a tym samym zwiększą szansę na znalezienie godnego, czyli po prostu majętnego towarzysza życia. Obrzezanie kobiet pojmowane bywa także jako swojego rodzaju rytuał przejścia mający symbolizować wstąpienie kobiety w okres dorosłości.

Bardzo często u podstaw zabiegu leżą względy religijne. Wśród wyznawców islamu żywe jest natomiast przekonanie, że wycięcie łechtaczki jest konieczne, gdyż zostaje ona zabrudzona podczas miesiączki i oddawania moczu, podczas gdy Allah nakazuje swoim wiernym czystość. Wbrew pozorom nie dotyczy to rodzin, które mogłyby zostać uznane za zacofane – obrzezanie kobiet dotyka zarówno osób pochodzących ze skrajnie biednych środowisk, jak i tych wywodzących się z rodzin zamożnych i wykształconych. Przykładem może być Egipt – szacuje się, że obrzezanie dziewczynek przeszło tam niemal 95 proc. mieszkanek.

Zabieg obrzezania
Zabieg obrzezania [2 zdjęcia]

Malowidło przedstawiające obrzezanie, Sakkara, 2350-2000 rok przed naszą erą.

zobacz galerię

3. Jakie mogą być konsekwencje obrzezania kobiety

Obrzezanie kobiet jest zabiegiem niezwykle drastycznym, skutkującym szeregiem komplikacji, dlatego też w wielu środowiskach uznawane jest za naruszenie praw człowieka. W ogromnym stopniu zostają zaburzone naturalne, podstawowe funkcje organizmu, takie jak choćby miesiączkowanie czy oddawanie moczu, które znacznie się przedłużają i zazwyczaj towarzyszy im trudny do zniesienia ból.

W konsekwencji w wielu przypadkach dochodzi do powstania stanów zapalnych jajowodów i pęcherza, nie mówiąc już o niebezpieczeństwie zakażenia tężcem, posocznicą czy wirusem HIV.

Obrzezanie dziewczynek znacznie zwiększa ryzyko niepłodności, natomiast ciężarne nie mają możliwości urodzenia w sposób naturalny. Ze względu na problem z dostępem do opieki medycznej, wiele okaleczonych kobiet umiera podczas porodu. Poważnym problemem, z jakim wiąże się obrzezanie kobiet, staje się także współżycie. Jeżeli u kobiety została przeprowadzona infabulacja, podczas pierwszego stosunku partner musi rozerwać zabliźnioną ranę – jeżeli nie jest to możliwe w sposób „naturalny”, to mężczyzna wykorzystuje w tym celu niewielki nóż lub nożyczki.

Istotny jest także negatywny wpływ obrzezania dziewczynek na psychikę. W wielu przypadkach świadomość nieodwracalnych szkód wywołanych przez obrzezanie dziewczynek staje się przyczyną znacznego spadku poczucia własnej wartości czy też chorobliwego lęku przed kontaktem z mężczyznami.

4. Czy obrzezanie kobiet występuje w Europie

Za sprawą imigrantów zjawisko okaleczania kobiet coraz częściej pojawia się także na naszym kontynencie. Niechlubny prym wiedzie w tym przypadku Wielka Brytania, gdzie mimo obowiązującego zakazu obrzezaniu bardzo często są poddawane młode, głównie afrykańskie dziewczynki, których rodzice nie decydują się wywieźć w tym celu za granicę.

O wiele bardziej szokujący jest fakt, że obrzezanie kobiet nie zawsze odbywa się w domowym zaciszu, często za milczącym przyzwoleniem sąsiadów. Okazuje się, że obrzezania można dokonać także w prywatnych, renomowanych klinikach, do których są przywożone dzieci z innych zakątków świata. Na całym świecie są prowadzone zatem akcje mające na celu uświadamianie zagrożeń, jakie niesie za sobą obrzezanie dziewczynek.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Opatrunki i bandażowanie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze