Trwa ładowanie...

Chrapanie może być przyczyną udaru

Avatar placeholder
25.01.2017 09:50
Chrapanie może być przyczyną udaru
Chrapanie może być przyczyną udaru

Stałe drgania powodowane przez chrapanie prowadzą do uszkodzeń i zapalenia w gardzieli, co może być związane z zagęszczaniem tętnic szyjnych, zasilających głowę w krew.

Naukowcy ze Szpitala im. Henry'ego Forda w Detroit, twierdzą, że zwiększa też ryzyko zmian miażdżycowych - a tym samym podnosi ryzyko udaru.

1. Złe wibracje

Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest zaburzeniem wynikającym z obniżenia dróg oddechowych podczas snu, które powoduje głośne chrapanie i okresowe przerwy w oddychaniu. Od dawna wiadomo, że schorzenie to jest związane z występowaniem chorób serca i wielu innych poważnych problemów zdrowotnych. Bezdech dotyka ok. 5 procent osób dorosłych.

Aby dokładniej przyjrzeć się możliwym konsekwencjom bezdechu sennego, specjaliści ze Szpitala im. Henry’ego Forda poddali analizie dane ponad 900 pacjentów w wieku od 18 do 50 lat. Żaden z ochotników nie cierpiał na OBS. Wypełnili oni ankietę dotyczącą chrapania, a następnie zostali poddani skanom tętnic szyjnych. W porównaniu do osób niechrapiących, te chrapiące okazały się mieć znacznie grubsze ściany tętnic, co jest wczesnym objawem choroby układu sercowo-naczyniowego.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Chrapanie może być spowodowane również problemami z żołądkiem
Chrapanie może być spowodowane również problemami z żołądkiem (Shutterstock)

2. Chrapanie niszczy oskrzela

Podejrzewano, że te same drgania w gardle przyczyniają się do rozwoju przewlekłego zapalenia oskrzeli. Infekcjom dolnych dróg oddechowych zazwyczaj towarzyszy uporczywy kaszel oraz wytwarzanie śluzu i flegmy.

Koreańskie badania wykazały, że osoby, które chrapały 6-7 nocy w tygodniu, były o 68 procent bardziej narażone na rozwój choroby. Związek był najsilniejszy u ludzi z nadwagą, zaś palenie nie było liczącym się czynnikiem ryzyka.

"Powtarzające się wibracje, wytwarzane w czasie chrapania, są naprężeniami mechanicznymi, które prowadzą do zwiększonej odpowiedzi zapalnej w drogach oddechowych" - czytamy w raporcie.

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania
Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania [10 zdjęć]

Chrapanie to jeden z najbardziej uciążliwych nawyków. Częściej pojawia się on u mężczyzn niż kobiet.

zobacz galerię

3. Zablokować refluks

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Arizonie wyjaśnia, że powodem zaburzeń snu, w tym bólu gardła, chrapania i sapania, może być refluks – cofanie się treści żołądkowej, spowodowane np. nieprawidłową pracą dolnego zwieracza przełyku.

Naukowcy odkryli, że połowa osób, które cierpią z powodu choroby refluksowej przełyku często lub przez większość czasu źle śpi.

Sugeruje się, że nocne refluksy można zmniejszyć, układając wyżej głowę i ramiona. Nie powinno się też iść spać do dwóch-trzech godzin po jedzeniu.

Spraw, by twój mąż przestał chrapać
Spraw, by twój mąż przestał chrapać [8 zdjęć]

Pierwszym krokiem do zwalczenia chrapania jest uświadomienie mężowi istnienia problemu. Jeżeli nie dowierza,

zobacz galerię

4. Chrapanie powoduje również problemy w czasie ciąży

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Michigan, przyszłe matki, które chrapią trzy lub więcej razy w tygodniu, częściej doświadczają komplikacji, w tym obarczone są dwukrotnie większym prawdopodobieństwem cesarskiego cięcia czy o dwie trzecie większym ryzykiem niskiej wagi urodzeniowej dziecka.

Wcześniejsze badania tego samego zespołu badawczego wykazały, że kobiety, które zaczynają chrapać w czasie ciąży, są w grupie wysokiego ryzyka wzrostu ciśnienia krwi i wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

Przeczytaj koniecznie

5. Leki... ale nie dla wszystkich

Pacjenci z rozpoznanym OBS mają szereg opcji. Brazylijskie badania wykazały, że pacjenci, którzy chrapali bez widocznej przyczyny (takiej jak przeziębienie) i skorzystali z ćwiczeń jamy ustnej i języka, zmniejszyli częstotliwość występowania dolegliwości o 36 procent, a jej głośność o 59 procent.

Jeżeli chrapanie pozostaje problemem, udanie się do laryngologa może być najlepszym rozwiązaniem. W szczególnych wypadkach można je wyleczyć również operacyjnie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze