Trwa ładowanie...

Rewolucja w polskich szpitalach już o 1 X 2017. Sprawdź, gdzie się udać w nagłych sytuacjach

Avatar placeholder
29.11.2018 12:18
Od 1 października zmiany w nocnych i świątecznych dyżurach opieki zdrowotnej
Od 1 października zmiany w nocnych i świątecznych dyżurach opieki zdrowotnej (zachod.pl)

Od 1 października wchodzi w życie ustawa o Sieci Szpitali. Duże zmiany zajdą w systemie nocnej i świątecznej opieki medycznej. Pacjenci będą mogli znaleźć lekarzy w szpitalach, które są zakwalifikowane do sieci.

Nocna oraz świateczna opieka obejmuje dyżury w godzinach od 18.00 do 8.00 rano, od poniedziałku do piątku oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

Lekarze nie będą już dyżurowali w przychodniach, tak jak do tej pory. Od października będą pełnili dyżury w szpitalach z I, II, III oraz V poziomem zabezpieczeń zakwalifikowanych do Sieci Szpitali. Są to szpitale powiatowe, ponadpowiatowe, wojewódzkie oraz ogólnopolskie.

Zobacz także:

Zobacz film: "Sieć szpitali. Wielka reforma zdrowia rządu PiS"

W regionach, gdzie nie ma szpitala, Oddziały NFZ zrealizowały konkurs dla przychodni, które zapewnią opiekę zdrowotną nocą i w święta. Ogólnym założeniem jest, aby na każde 50 tys. mieszkańców danego regionu przypadał 1 zespół lekarsko-pielęgniarski.

Celem reformy ma być odciążenie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, które przeżywały oblężenie w weekendy i święta. Wynikało to głównie z zachowania chorych, którzy od razu kierowali się na zapełniony SOR, podczas gdy w innym miejscu pełniono dyżury. Tworzyły się wtedy duże kolejki. Od października SOR ma być zarezerwowany tylko dla tych osób, które potrzebują pilnie pomocy lub ich życie jest zagrożone.

Jest również inne rozwiązanie, które pozwoli zmiejszyć kolejki i obciążenie SOR-ów. Lekarze podczas dyżurów nocnych i świątecznych, będą mogli udzielić porady choremu w ambulatorium, w domu pacjenta (w uzasadnionych przypadkach) lub telefonicznie. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie są zagrożone utratą życia.

Życie lekarza "od kulis”. Oto najbardziej irytujące zachowania pacjentów!
Życie lekarza "od kulis”. Oto najbardziej irytujące zachowania pacjentów! [7 zdjęć]

W swojej pracy lekarze stykają się z najróżniejszymi typami pacjentów oraz zachowaniami, z którymi muszą

zobacz galerię

W tego typu usłudze, nie będzie wymagane żadne skierowanie. Nie trzeba będzie dbać również o to, aby kontaktować się z lekarzem dyżurnym w naszym regionie. Można kontaktować się w ten sposób z dyżurnymi na terenie całego kraju.

W przypadku dolegliwości takich jak złamania, skręcenia, oparzenia, bądź poważne urazy, będzie tak, jak do tej pory, czyli chory powinien kierować się bezpośrednio na SOR.

Dyrektorzy szpitali mają jednak wątpliwości, co do nowych rozwiązań, które mają wejść w życie. Ich obawy dotyczą kilku kwesti: reguły przyjmowania pacjentów są mało klarowne, brak pełnego finansowania oraz brak funduszy na przystosowanie szpitali do nowych zasad i obowiązków.

Dr Józef Kurek, dyrektor szpitala w Jaworznie powiedział: "Wykonawca usługi ma zapewnić wystarczającą ilość zespołów. Wystarczającą, to znaczy jaką? Kto zapłaci za tą wiekszą ilość usług?" Dr Kurek razem z dwoma zespołami lekarsko-pielęgniarskimi ma zadbać o opiekęzdrowotną 100 tys. pacjentów. Na przyjęcie iednej osoby fundusz przeznacza ryczałt w wysokości 1 zł 40 groszy.

"Dla mojego szpitala jest to 139 tysięcy miesięcznie, na około 100 tysięcy pacjentów. Nasza symulacja mówi o tym, że ta kwota powinna być co najmniej o 100 tysięcy wyższa" - dodaje dr Kurek.

Fundusz nie przeznaczył żadnych pieniędzy na dostosowanie szpitala do przyjmowania pacjentów poza SOR-em. Brak też pieniędzy na zatrudnienie dodatkowych pielęgniarek oraz lekarzy. W najtrudniejszej sytuacji będą te placówki, które wcześniej nie prowadziły nocnych i świątecznych dyżurów.

Reforma Sieci Szpitali wchodzi w życie od 1 października. Placówki zdrowotne, którym wygasa umowa na całonocną i świąteczną opiekę, będą pełniły dyżur jeszcze tylko do godziny 8:00 rano w niedzielę (1 października). Od tej samej godziny dyżury przejmują już nowe placówki.

Więcej informacji na temat dyżurów nocnych i świątecznych w swoim województwie, można znaleźć na stronach internetowych regionalnych oddziałów NFZ.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze