Trwa ładowanie...

Od 2018 roku zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej

Od lipca 2018 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące wystawiania zwolnień chorobowych. Lekarze będą mogli wystawiać je tylko elektronicznie, a nie jak do tej pory, w formie papierowej.

Zobacz film: "Wprowadzenie od nowego roku elektronicznej dokumentacji ma ułatwić życie lekarzom i pacjentom"

Rozwiązania funkcjonujące od 1 stycznia 2016 roku zakładały, że lekarz miał wybór, albo zwolnienie wypisać w formie papierowej, albo elektronicznej. Do tej pory znacznie chętniej korzystali z tradycyjnej metody. Od przyszłego roku, lekarze nie będą mieli już wyboru i pozostanie tylko elektroniczna wersja.

Zobacz także:

Agnieszka Korulczyk-Malarowska z Departamentu Obsługi Klientów w Centrali ZUS powiedziała: ''Zmiany te obejmą wszystkich płatników, w związku z tym zwolnień elektronicznych będzie więcej. Przepisy, które wejdą w lipcu 2018 roku, dla przedsiębiorców oznaczają, że będzie dużo większa liczba elektronicznych zwolnień lekarskich, w związku z powyższym pojawi się kwestia, aby te elektroniczne zwolnienia odebrać z PUE oraz kwestia archiwizacji takich dokumentów”.

Lekarze, przy wystawianiu zwolnienia, mają możliwość posiłkowania się Platformą Usług Elektronicznych ZUS lub niektórymi aplikacjami gabinetowymi. Na profilu PUE ZUS lekarz będzie miał dostęp do danych pacjentów, członków jego rodziny, a także pracodawcy, czyli płatnika składek. Po wpisaniu numeru PESEL pacjenta, dane identyfikacyjne pacjenta zostaną automatycznie zapisane w e-ZLA.

1. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Lekarz z wyświetlonej listy wybiera adres swojego pacjenta, a także dane pracodawcy. Z listy także wybierze kod choroby. W e-ZLA wpisywane będą tylko wskazania i wybierany będzie okres niezdolności do pracy.

Po wypełnieniu pól przez lekarza zwolnienie będzie przekazane do ZUS automatycznie i tam też zapisane. Lekarz nie będzie zmuszony już dostarczać zwolnień do ZUS i przechowywać ich kopii. Nie trzeba będzie także pobierać bloczków zwolnień.

Co powinniśmy wiedzieć o zwolnieniu lekarskim
Co powinniśmy wiedzieć o zwolnieniu lekarskim [6 zdjęć]

Każda zatrudniona osoba na umowę o pracę, gdy jest chora ma prawo wziąć zwolnienie lekarskie. Na zawiadomienie...

zobacz galerię

Wszyscy pracodawcy, którzy będą mieli swój profil na PUE ZUS, będą mieli od razu wiedzę, jeżeli lekarz wystawi zwolnienie ich pracownikowi. Przedsiębiorcy pozbędą się problemu monitorowania, czy pracownik dostarczył zwolnienie do ZUS w terminie 7 dni oraz nie będą musieli przekazać zwolnienia lekarskiego w formie elektronicznej nawet wtedy, gdy płatnikiem zasiłków jest ZUS.

Ekspert, zajmujący się tym tematem w ZUS powiedział: ''Pracownik nie musi takiego zwolnienia dostarczać swojemu pracodawcy, pod warunkiem, że ten ma założony profil na PUE. Z kolei przedsiębiorca nie musi elektronicznego zwolnienia dostarczać do ZUS. Przedsiębiorca na swoim profilu PUE ma dostęp do elektronicznych zwolnień lekarskich wystawionych swojemu pracownikowi, ma też możliwość eksportu tych zwolnień do pliku”.

Takie rozwiązanie będzie pozwalało na uzyskanie bardzo szybko informacji na temat zwolnień lekarskich pracowników. Pracodawcy mają obowiązek posiadania profilu na PUE, jeżeli zatrudniają więcej niż 5 pracowników.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.