Trwa ładowanie...

Od listopada obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Duże zmiany w preparatach dla kobiet w ciąży

Po przerwie związanej z pandemią COVID-19 Ministerstwo Zdrowia znów regularnie publikuje listę leków refundowanych. Od listopada pojawią się zmiany m.in. w zasadach refundacji szczepionek przeciw grypie, leków stosowanych w chorobach rzadkich, a także na liście leków dla kobiet w ciąży. Część leków straci dofinansowanie.

1. Obniżki i podwyżki w refundacji konkretnych leków

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowym wykazie leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który będzie obowiązywać od 1 listopada. Część preparatów straci dofinansowanie, inne je otrzymają. Zmiany pojawią się również w wysokość refundacji konkretnych leków, co zazwyczaj interesuje pacjentów najbardziej.

Od listopada cena 563 preparatów zostanie obniżona. Największa obniżka dotyczy opatrunku Sorelex, który będzie kosztował 11,31 zł (tj. o 23,74 zł mniej). Znacznie mniej zapłacą również pacjenci stosujący krople Rozaduo (obniżka wyniosła 10,08 zł), a także leki Ivabradine Zentiva (obniżka o 8,97 zł) i Zolaxa (obniżka o 8,94 zł).

Zobacz film: "5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać"

Zmiany zakładają również podwyżki niektórych leków. Podrożeje 379 preparatów. Nie są to jednak znaczące podwyżki, bo w większości nie przekraczają 10 zł. Cena tylko 10 preparatów zwiększy się o ponad 10 zł. Na przykład o 16,73 zł więcej będzie kosztować lek MST Continus. Podrożały też preparaty zawierające substancję czynną finasteryd, którą stosuje się w leczeniu i kontroli łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (Adaster, Androster, Finaster, Penester, Apo-Fina).

2. Wycofanie dofinansowania szczepionki na grypę

Poważne zmiany zajdą w przypadku refundacji szczepionek przeciwko grypie. Dofinansowania nie otrzymała m.in. szczepionka Vaxigrip Tetra. To preparat dostępny bezpłatnie dla seniorów po 75. roku życia, natomiast osobom po 65. roku życia do tej pory przysługiwała refundacja w wysokości 50 proc. ceny.

Co prawda Vaxigrip Tetra od 1 listopada będzie refundowana, ale w ramach profilaktyki grypy u dzieci w wieku od 24. miesiąca życia do 60. miesiąca życia, a także u kobiet w ciąży oraz dla pacjentów między 18. a 65. rokiem życia, u których występuje zwiększone ryzyko powikłań pogrypowych.

3. Więcej leków refundowanych dla kobiet w ciąży

Nowa lista leków refundowanych może jednak ucieszyć kobiety w ciąży, ponieważ aktualny wykaz został poszerzony o 24 nowe substancje czynne przeznaczone dla kobiet w ciąży. W sumie zawiera 397 leków. Od początku listopada kobiety w ciąży będą miały darmowy dostęp m.in. do:

  • preparatów z kwasem ursodeoksycholowym stosowanych w schorzeniach dróg żółciowych i wątroby (Proursan, Ursocam, Ursopol, Ursoxyn),

  • leków stosowanych w terapii astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) (m.in. Fostex, BDS N, Benodil, Budiair, Nebbud, Pulmicort, Symbicort Turbuhaler, DuoResp Spiromax, Alvesco 80, Berodual, Salmex, Symflusal, Flixotide, Foradil, Zafiron, Asmenol, Milukante, Orilukast, Promonta, Ventolin, Pulveril),

  • leków przeciwpadaczkowych na bazie karbamazepiny (Amizepin, Finlepsin, Neurotop retard, Tegretol), lamotryginy (Epitrigine, Lamilept, Lamitrin, Lamotrix, Symla), lewetyracetamu (Cezarius, Keppra, Levebon, Normeg, Trund, Vetira), okskarbazepiny (Trileptal, Oxepilax, Karbagen),

  • środków hormonalnych przeznaczonych do stosowania ogólnego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym (Meprelon, Metypred, Depo-Medrol, Encorton, Encortolon, Predasol).

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że do leków w ramach programu Ciąża Plus dostęp mają wszystkie kobiety w ciąży od momentu potwierdzenia ciąży aż do jej rozwiązania.

4. Choroby rzadkie

Zmiany pojawią się również w refundacji leków stosowanych w chorobach rzadkich. W ramach programu lekowego "Leczenie mukowiscydozy" dofinansowanie obejmie lek Kalydeco (ivacaftorum). Do refundacji wszedł również lek Galafold (migalastatum) w ramach programu lekowego "Leczenie choroby Fabry’ego".

Resort zdrowia zdecydował również o objęciu refundacją jednej substancji czynnej. Chodzi somatropinum (lek Omnitrope oraz Genotropin 12). Preparat będzie dostępny w programie lekowym "Leczenie ciężkiego niedoboru hormonu wzrostu u pacjentów dorosłych oraz u młodzieży po zakończeniu terapii promującej wzrastanie".

5. Leki, które stracą finansowanie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również o lekach, które przestaną być refundowane. To m.in. lek Entecavir Teva (entecavirum), stosowany w ramach programu lekowego leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B. Dofinansowania nie otrzymają również pacjenci stosujący leki z programu lekowego "Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego (TNP)": Revatio (sildenafilum) i Iloprost Zentiva (iloprostum), a także leki wykorzystywane podczas chemioterapii: Doxorubicinum Accord, Epirubicin Accord, Mitomycin C Kyowa Nordic Pharma.

Łącznie z programów lekowych i chemioterapii usunięto 7 opakowań leków, a wprowadzono 15 nowych, w tym zawierające wyżej wspomniane nowe substancje czynne. Urzędowe ceny zbytu 19 opakowań leków stosowanych w programach lekowych zostały obniżone średnio o 19 proc.

Zobacz także: Koronawirus. Remdesivir jest najskuteczniejszym lekiem na COVID-19? Kolejne badania to potwierdzają

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza