Odchudzanie i problemy z nim związane

Pojęcie diety dość często kojarzone jest z żywieniem jak ze schematem, związanym z wyrzeczeniami i okresem restrykcyjnego jedzenia. Utrata masy ciała dość często zaś pojmowana jest z przyjmowaniem małej ilości jedzenia i zwiększoną aktywnością fizyczną. Diety niskokaloryczne przynoszą krótkotrwałe efekty i nie trwają wiecznie. W końcu organizm sam zaczyna domagać się pożywienia i pojawia się efekt „jo-jo”.

Efekt JOJO – najczęstszy problem po utracie kilogramów?

Jaki jest cel związany z utratą kilogramów? Czy chce się krótkotrwałych efektów i czasowej zmiany wagi, która potem wróci jak bumerang? Czy raczej zależy Ci na trwałych rezultatach, którymi będziesz cieszyć się przez okrągły rok, a nawet całe życie. Decyzja należy do Ciebie!

Zobacz film: "Jak nie dać się oszukać i kupić dobrą żywność?"

Czy wszystkie skuteczne diety odchudzające dające natychmiastowe rezultaty są dobre?

Schudnąć i przytyć to nie problem. Natomiast utrzymać to co się wypracuje i być przy tym zdrowym, jest już większym wyzwaniem. Stosowanie takiej diety przez 3 miesiące nie jest trudne, lecz spróbuj tak żywić się cały rok lub całe życie. Czy Ci się uda? Będzie sprawiało Ci to przyjemność? Będziesz przez ten czas szczęśliwy? Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania brzmią – nie, zastanów się czy warto stosować takie żywienie.

Z efektem jojo związane są wahania masy ciała. Rozważmy tutaj przypadek związany z procesem odchudzania. Odżywianie w okresie redukcji wiążę się z dostarczeniem mniejszej ilości kalorii w stosunku do potrzebnego wydatku energetycznego. Szybkie tempo odchudzania dietami głodówkowymi negatywnie wpływa na organizm i procesy metaboliczne. Przekładając się na zdrowie. Niska kaloryczność obniża tempo przemiany materii, a organizm zaczyna oszczędzać zapasy energii.

Pośpiech – czyli zły doradca

W większości przypadków szybka utrata kilogramów to nie tylko zmniejszenie tkanki tłuszczowej, ale spadek masy mięśniowej i obniżenie zawartości wody w organizmie. Ciągłe obniżanie kaloryczności doprowadza do zwolnienie tempa metabolizmu. Osoba w pewnym momencie dodaje aktywność fizyczną. Ma ona na celu przyspieszenie metabolizmu i stracenie kolejnych kilogramów. W momencie gdy skończymy redukcje, organizm będzie potrzebował się odbudować po ciężkim dla niego okresie.

Kiedy postanawiasz wrócić do swojego odżywiania, okazuję się że stracone kilogramy wracają szybciej niż trwał okres głodzenia. Ciało zaczyna wszystko magazynować, a reakcja obronna organizmu jeszcze bardziej nasila apetyt. Dodatkowo wszystko czego odmawiano sobie podczas trwania takiej diety smakuje o wiele bardziej.

Tylko racjonalne podejście i odpowiednio dobrany plan żywieniowy umożliwia normalne w pełni szczęśliwe funkcjonowanie przez cały czas i osiągnięcie celu. Zachowując przy tym wypracowaną sylwetkę i uzyskanie optymalnej masy ciała.

Czy aktywność fizyczna jest potrzebna?

Jak ważny jest ruch w codziennym życiu? Jaka jest zalecana dawka aktywności ruchowej oraz jakie korzyści z niej płyną? Nowa piramida zdrowego żywienia z 2016 roku zaleca aktywność fizyczną codziennie od 30-45 minut, stanowiąc jej fundament. Jak zmieniło się to na przestrzeni lat?

W nazwie zyskała już dodatek i brzmi obecnie „Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej”. W pierwszej wersji piramidy nie było to w ogóle ujęte. Obrazuje to jak istotny jest to czynnik. Aktywność może być zaplanowana, jak i spontaniczna, najważniejsze by była obecna w naszym codziennym życiu, które coraz częściej jest pozbawione ruchu.

Ogromny wpływ na to ma środowisko tj.: poruszanie się środkami komunikacji: autobus, samochód; siedzący tryb życia, telewizja, komputer, telefon; * ułatwienie w codziennych czynnościach przez zautomatyzowanie, elektronikę oraz zmechanizowanie.

Dlaczego warto włączyć aktywność fizyczną do swojego codziennego planu dnia? Odpowiedź jest prosta! Ponieważ niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych: przyspiesza metabolizm; wpływa na układ krążenia; poprawia odporność; powoduje wydzielanie endorfin; poprawia samopoczucie; poprawia sprawność fizyczną.

Ruch to również zwiększony wydatek energetyczny. Aktywność fizyczna ma nam sprawiać przyjemność, radość, ale zarazem być efektywna. Idąc w parze z odpowiednim planem żywieniowym i towarzysząc nam przez cały czas przyniesie sukces w postaci świetnego samopoczucia i zdrowia.

Żywienie i aktywność są bardzo ważnymi kwestiami w obecnym stanie życia, by były efektywne powinny być dopasowane przez specjalistów ze swoich dziedzin. Niestety sam ruch bez odpowiedniego planu żywieniowego nie przyniesie efektów.

W celu optymalizacji rezultatów korzystne stają się konsultacje dietetyczne z dietetykiem, jak i treningowe z trenerem, instruktorem. Zastanawiasz się, czy gra jest warta świeczki? Zdecydowanie! Pamiętaj jednak, że jeśli już coś robisz, rób to dobrze, a przybliży Cię to do zdrowia i osiągnięcia sukcesu.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Efekt jojo
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Efekt jojo
Efekt jojo

Dowiedz się, w jaki sposób zredukować wagę na stałe

Dowiedz się, w jaki sposób zredukować wagę na stałe

Problem z wagą Nadwaga oraz otyłość to powszechny problem dotyczący populacji na całym świecie. Głównym winowajcą jest najczęściej brak aktywności fizycznej oraz stosowanie nieodpowiedniej diety. Regularna aktywność fizyczna To jeden z najdoskonalszych...

Efekt jojo

Odchudzanie bez efektu jojo

Odchudzanie bez efektu jojo

Sposobem na uniknięcie niechcianego efektu jojo jest powolna, regularna utrata wagi wzbogacona o pielęgnację ciała i aktywność fizyczną.

Efekt jojo

Odchudzanie bez efektu jo-jo

Odchudzanie bez efektu jo-jo

Efekt jojo to wahania wagi ciała, polegające na następującym kolejno po sobie chudnięciu i tyciu. Po zrzuceniu niechcianych kilogramów często trudno (...) jojo po diecie By uniknąć efektu...

Kawa

Co może ci się przytrafić po odstawieniu kawy?

Co może ci się przytrafić po odstawieniu kawy?

w żołądku. Wszelkie problemy trawienne mogą być również związane ze stresogennym działaniem kawy - w ten sposób zaciska się przepływ krwi (...) i spożywając ją z umiarem będziesz bardziej opanowany, zrównoważony i...

Wzdęcia - przyczyny, dolegliwości, diagnostyka, leczenie

6 zaskakujących przyczyn wzdęć

6 zaskakujących przyczyn wzdęć

. To samo tyczy się jabłek, gruszek oraz mango. Jeżeli po spożyciu tych owoców masz problemy ze wzdęciami, zastąp je bananami lub jagodami. Owoce (...) . Zespół jelita drażliwego W przypadku zespołu jelita drażliwego często obserwuje...

Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

Problemy hormonalne mogące prowadzić do wzrostu wagi

Problemy hormonalne mogące prowadzić do wzrostu wagi

ilości hormonu tarczycy organizm spowalnia. Cierpiący na niedoczynność tarczycy odczuwają zmęczenie i potrzebę długiego snu, mają również problemy (...) po produkty o wysokiej zawartości cukru. Zaburzenie poziomu serotoniny Serotonina...

Oziębłość płciowa

Nie bój się seksuologa (WIDEO)

Nie bój się seksuologa (WIDEO) Odtwórz wideo

. Jedynie, kiedy problemy pacjenta związane są z nieprawidłową anatomią narządów intymnych, lekarz seksuolog może poprosić o rozebranie się. Gabinet seksuologa (...) może podwyższyć samoocenę i przywrócić dawną sprawność...

Zioła i przyprawy

Właściwości zdrowotne kminku

Właściwości zdrowotne kminku

jest naturalnym środkiem uśmierzającym dolegliwości związane z astmą i zapaleniem oskrzeli. Ziarenka działają wykrztuśnie, rozrzedzając zalegający w drogach

Zasady przechowywania żywności

Produkty, których nie należy odgrzewać

Produkty, których nie należy odgrzewać

kolejnego dnia. Odgrzewanie sprawia, że mogą one powodować nie tylko problemy zdrowotne związane z trawieniem, ale i z sercem. Zobacz także: Magda Gessler lubi dodawać ją o zup. Oto najcenniejsze właściwości przyprawy ...