Odkryto mechanizm, który powoduje powstawanie tłuszczu

Naukowcy z Wydziału Medycznego na Uniwersytecie Stanford w Kalifornii ujawnili mechanizm kontroli tworzenia tkanki tłuszczowej, w którym spożycie kalorii jest pobudzane przez hormony i białka reagujące na rodzaj diety o nazwie ADAMTS1. To odkrycie może pomóc wyjaśnić, jak dieta o wysokiej zawartości tłuszczu, stres i niektóre leki steroidowe prowadzą do otyłości.

Tkanka tłuszczowa, miejsce, w którym znajduje się duża ilość dojrzałych komórek tłuszczowych wraz z niewielką ilością komórek macierzystych, jest rozmieszczona w różnych miejscach na ciele. Odkrycia opublikowane w „Science Signaling” przedstawiają, w jaki sposób komórki macierzyste w tych obszarach są przekształcane w komórki tłuszczowe.

Dr Brian Feldman, starszy autor badania, i jego współpracownicy odkryli, że przechowywane dojrzałe komórki tłuszczowe wydzielają hormon ADAMTS1, który kontroluje, czy otaczające komórki macierzyste zmieniają się w komórki tłuszczowe gotowe do przechowywania tłuszczu.

Badania wskazują, że produkcja hormonów ADAMTS1 może wpłynąć na tworzenie się tkanki tłuszczowej w wyniku diety o wysokiej zawartości tłuszczu i niektórych glikokortykosteroidów.

"Intuicyjnie, ludzie rozumieją, że kiedy jesz więcej, możesz przytyć" - mówi dr Feldman. "Przyjmujesz pożywienie, a jakieś sygnały sprawiają, że twoje ciało produkuje więcej tłuszczu. Nie wiedzieliśmy, co blokowało lub wyzwalało ten proces w warunkach in vivo. Wyniki nowych badań wypełniają te luki”.

Poprzednie badania wykazały, że podczas gdy dojrzałe komórki tłuszczowe mają podstawową funkcję przechowywania, to wysyłają i odbierają one również wiele sygnałów hormonalnych w celu regulacji metabolizmu.

Zespół Stanforda przeprowadził eksperymenty z wykorzystaniem komórek tłuszczowych i tłuszczu komórek macierzystych w laboratorium, a następnie na myszach i badania z udziałem ludzi w celu zbadania funkcji ADAMTS1.

Początkowo naukowcy identyfikowali geny, które zmieniają się w odpowiedzi na działanie glikokortykoidów. Podczas gdy glikokortykosteroidy leki, takie jak prednizon i deksametazon są szeroko stosowane w leczeniu stanów zapalnych, mają niekorzystne skutki uboczne powodujące otyłość i cukrzyce typu 2.

10 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Rodzice muszą być świadomi, że dodatkowe kilogramy pociechy to nie...

Naukowcy chcieli zrozumieć, w jaki sposób ryzyko otyłości jest zwiększone poprzez glikokortykosteroidy.

Eksperymenty wykazały, że dojrzałe komórki tłuszczowe myszy zazwyczaj produkują i wydzielają ADAMTS1. Jednakże, gdy myszom podano glikokortykosteroidy, poziom hormonu spadł. Gdy myszy zmodyfikowano genetycznie, aby wytwarzały większe niż przeciętne ilości ADAMTS1, wykazywały mniejsze pokłady tłuszczu i mniej dojrzałych komórek tłuszczowych.

Badania laboratoryjne wykazały, że gdy oczyszczony ADAMTS1 dodano do tłuszczowych komórek macierzystych w naczyniu, hormon blokował wywołane glikokortykosteroidami różnicowanie macierzystych komórek tłuszczu do dojrzałych komórek tłuszczowych, co sugeruje, że ADAMTS1 zazwyczaj działa jako sygnał na zewnątrz komórek tłuszczowych.

Po dotarciu do komórek macierzystych tkanki tłuszczowej naukowcy twierdzą, że hormon wysyła instrukcje za pośrednictwem sygnałów wewnątrz komórki, które pokrywają się z glukokortykoidowym sposobem reakcji komórek. Zespół zwraca również uwagę, że cząsteczka sygnalizacji komórkowej, zwana Plejotrofina, odgrywa kluczową rolę. Blokowanie sygnału cząsteczki zdaje się blokować całą reakcję komórek macierzystych z ADAMTS1.

Myszy były karmione dietą o wysokiej zawartości tłuszczu w celu zbadania wpływu diety na sygnały ADAMTS1. W wyniku diety o wysokiej zawartości tłuszczu myszy stały się grubsze, a nowe dojrzałe komórki tłuszczowe w trzewnej tkance tłuszczowej - tkance tłuszczowej otaczającej narządy wewnętrzne – miały obniżony poziom ADAMTS1.

Wyniki pokazują, że w wyniku diety wysokotłuszczowej dojrzało więcej trzewnych komórek tłuszczowych niż podskórnych. Odkrycia te sugerują, że hormon ten jest ważnym regulatorem różnic między tymi dwoma rodzajami dojrzałych komórek tłuszczowych.

Dolegliwości, które prowadzą do otyłości

Otyłość to nadmierne zgromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, niosące bardzo negatywne skutki dla zdrowia. Przez nadmiar tkanki tłuszczowej u kobiet...

W testach na ludziach obserwacje były takie same jak u myszy.

Badanie przeanalizowało jak dieta o wysokiej zawartości tłuszczu i hormony stresu są związane z otyłością. Hormony stresu przekazują wiadomości poprzez hormon ADAMTS1 przez co dojrzewa więcej komórek tłuszczowych.

"Uważamy, że jest to rodzaj sygnału, który mówi organizmowi, że przed nim ciężkie czasy i musi magazynować jak najwięcej energii" - mówi dr Feldman.

Dr Feldman zauważa, że te same sygnały i procesy zachodzą, gdy ludzie spożywają dietę o wysokiej zawartości tłuszczu, bez stresu lub przyjmując glikokortykosteroidy.

Odkrycie może pomóc zrozumieć, jak tkanka tłuszczowa tworząca się w dzieciństwie wpływa na ryzyko otyłości przez całe życie.

Marta Pawlak, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...