Odkryto nowe dane związane z ryzykiem genetycznym nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze jest znanym czynnikiem ryzyka występowania wielu chorób, do których można zaliczyć na przykład schorzenia układu sercowo-naczyniowego, które są główną przyczyną zgonów na całym świecie.

Na drugim miejscu jeśli chodzi o częstość zgonów znajdują się nowotwory. Naukowcom udało się odkryć ponad 100 genów, które są odpowiedzialne za rozwój nadciśnienia tętniczego.

Najnowsze wyniki badań zostały opublikowane w magazynie „Nature Genetics”. Prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego krwi mieszczą się w granicach 120/80 mmHg. Pierwszą wartością jest ciśnienie skurczowe, drugie zaś jest nazywane ciśnieniem rozkurczowym. Jego zbyt wysokie wartości są znanym czynnikiem ryzyka zawału serca, udaru mózgu i innych chorób serca.

Według badań, 1 na 3 Amerykanów ma zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi, a tylko połowa z nich znajduje się pod właściwą opieką lekarską. Znanymi czynnikami sprzyjającymi występowaniu zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego krwi jest dieta i brak ruchu.

Odkryto nowe geny odpowiedzialne za rozwój nadciśnienia tętniczego
Odkryto nowe geny odpowiedzialne za rozwój nadciśnienia tętniczego

Najnowsze badania jednak przynoszą nowiny w tym zakresie – udało się odkryć 107 genetycznych regionów związanych z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi. Z tej imponującej ilości, 32 regiony genetyczne nigdy nie były wcześniej opisywane.

Geny te wykazywały znaczną ekspresję w krwinkach czerwonych i tkankach sercowo-naczyniowych. To może stanowić całkowicie nowy cel dla terapii nadciśnienia tętniczego i stosowania leków ukierunkowanych właśnie na najnowsze odkrycia.

To przełomowe badania. Dzięki nowym danym uda się być może także wyłonić osoby, które są rzeczywiście narażone na wystąpienie epizodów sercowo-naczyniowych w przyszłości. Dzięki tym badaniom możliwe będzie stworzenie „genetycznej mapy ryzyka”, dla osób u których występuje pewne ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego związanego z genami.

5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać
5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać [6 zdjęć]

Na problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi cierpi ponad 10 mln Polaków. Duża większość przez długi czas...

zobacz galerię

Już udało się ustalić, że osoby z większym ryzykiem genetycznym mają średnio wyższe ciśnienie tętnicze o 10 mmHg. Dzięki tym badaniom być może będzie możliwe określenie ryzyka wystąpienia także innych chorób – na przykład cukrzycy, czy też nowotworów już w okresie dziecięcym – w końcu nasz zestaw genów nie zmienia się.

To rewolucyjne badania, również ze względu na to jakie korzyści niosą za sobą nowe odkrycia. Dobrze, aby udało się wprowadzić tego typu badania do codziennej praktyki lekarskiej.

Z pewnością przyczyniłoby się to do zmniejszenia występowania niektórych chorób, a także podniosłoby wskaźniki przeżywalności najcięższych i najpoważniejszych chorób, niejednokrotnie śmiertelnych. Wszystkie te odkrycia są możliwe dzięki zaawansowanym technikom medycyny XXI wieku.

Jak walczyć z nadciśnieniem? (Prezentacja edukacyjna)
Jak walczyć z nadciśnieniem? (Prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Nadciśnienie Nadciśnienie dotyka około 1 na 3 Polaków i zwiększa ryzyko zawału i udaru. Ćwiczenia...

zobacz galerię

Miejmy nadzieję, że naukowcy nie spoczną na laurach i uda się odnaleźć kolejne geny warunkujące powstawanie różnych chorób. Kolejnym etapem będzie stworzenie odpowiednich leków i procedur, które będą korzystały z najnowszych odkryć.

Nawet najnowsze badania nie przyniosą spodziewanego efektu jeśli nasz styl życia, dieta i aktywność nie będą zachowane we właściwych proporcjach.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy