Trwa ładowanie...

Odkryto nowe metody wybudzania pacjentów ze znieczulenia ogólnego

Avatar placeholder
28.10.2016 20:46
Odkryto nowe metody wybudzania pacjentów ze znieczulenia ogólnego
Odkryto nowe metody wybudzania pacjentów ze znieczulenia ogólnego

Znieczulenie ogólne stosuje się niemal tak samo od 170 lat, jednak u niektórych pacjentów wybudzenie zajmuje więcej czasu.

Obecnie naukowcy z Instytutu Technologicznego Massachusetts (MIT) i Szpitala Ogólnego w Massachusetts zbliżyli się do opracowania szybszej metody wybudzania pacjentów po podaniu znieczulenia ogólnego.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie „PNAS” naukowcy dowodzą, że aktywacja neuronów dopaminowych w polu brzusznej nakrywki (VTA) w mózgu powoduje szybsze wybudzenie ze znieczulenia ogólnego.

Ken Solt z filii badawczej Wydziału Nauk o Mózgu i Kognitywnym Poznaniu na MIT i anestezjolog w Szpitalu Ogólnym w Massachusetts zaznaczył, że jest to ważne, ponieważ mechanizm, za pomocą którego możemy odzyskać przytomność po znieczuleniu ogólnym, był dotąd słabo znane.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Naukowcy poszukują nowych skuteczniejszych sposobów na wybudzenie pacjenta ze znieczulenia ogólnego
Naukowcy poszukują nowych skuteczniejszych sposobów na wybudzenie pacjenta ze znieczulenia ogólnego (123rf)

"Proces, w jaki obwody neuronowe wracają do świadomości po znieczuleniu, nie zostały dogłębnie zbadane, a jest to coś, co interesuje nas z punktu widzenia klinicznego, ponieważ badamy sposoby szybkiego wybudzenia ze znieczulenia" – mówi Solt.

Naukowcy już wcześniej wykazali, że Ritalin, lek często stosowany w leczeniu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), może wybudzić uśpione szczury z narkozy niemal natychmiast.

Ritalin jest środkiem pobudzającym, który zwiększa poziom dopaminy, która wywołuje bezsenność. Jednak nie są znane dokładne wzory dopaminy w mózgu, które regulują wybudzenie z narkozy.

ZOBACZ TAKŻE:

Aby ustalić dokładny mechanizm, naukowcy wykorzystali optogenetykę do selektywnej aktywacji neuronów dopaminowych w polu brzusznym nakrywki uśpionych myszy.

Naukowcy najpierw zmienili strukturę neuronów dopaminowych w polu brzusznym nakrywki myszy, aby wydobyć światłoczułe białka. Dzięki temu byli w stanie aktywować te specyficzne neurony niebieskim światłem lasera.

Myszom podano znieczulenie i ułożone je na plecach, aby mieć pewność, że są nieprzytomne.

Następnie naukowcy aktywowali światłem lasera neurony, powodując uwalnianie dopaminy. To sprawiło, że zwierzęta natychmiast się obudziły i przewróciły z pleców, a w wielu przypadkach zaczęły od razu chodzić.

Ile w Polsce trzeba czekać na operację?
Ile w Polsce trzeba czekać na operację? [6 zdjęć]

Na endoprotezoplastykę stawu kolanowego w jednym z łódzkich szpitali trzeba czekać ponad 10 lat. Najbliższy

zobacz galerię

"Neurony dopaminowe w polu brzusznym nakrywki odgrywają kluczową rolę w ośrodku nagrody, motywacji i uzależnieniach, ale nigdy nie wiązano ich z wybudzaniem" - mówi Solt.

"Ale okazało się, że poprzez aktywację neuronów dopaminowych byliśmy w stanie odwrócić stan znieczulenia ogólnego i obudzić zwierzęta".

Naukowcy obecnie prowadzą dalsze eksperymenty na myszach, aby ustalić, czy funkcje poznawcze są w pełni przywrócone po znieczuleniu przy użyciu Ritalinu.

Są również przeprowadzane testy Ritalinu na ludziach, aby potwierdzić, że przyspieszy on wyjście ze znieczulenia ogólnego.

"Wszyscy widzieliśmy przypadki idealnej pobudki po znieczuleniu ogólnym, gdy pacjent rozmawia, czuje się bardzo komfortowo i opuszcza salę pooperacyjną w bardzo krótkim czasie" - mówi Brown, który jest także zastępcą dyrektora Instytutu Inżynierii Medycznej i Nauki na MIT.

"Każde znieczulenie powinno zakończyć się w ten sposób, ale to nigdy nie nastąpi, jeśli anestezjolodzy będę stosować **stare procedury wybudzania" - mówi. "Staramy się stworzyć nowy etap w praktyce anestezjologicznej**, w której aktywnie pobudzamy mózg pacjenta do działania po znieczuleniu ogólnym".

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Śpiączka farmakologiczna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze