Trwa ładowanie...

Odmrożenia okazują się groźniejsze niż przypuszczano

Czy wiesz, że odmrożenie może nastąpić już w ciągu kilku minut? Odpowiednie zabezpieczenie kończyn podczas pracy lub zabawy na świeżym powietrzu jest koniecznością w czasie zimy, jak twierdzi Amerykańska Akademia Ortopedów.

Odmrożenie następuje, gdy tkanki ludzkiego ciała zamarzają, a wewnątrz komórek tworzą się kryształy lodu. Gdy kryształy te rozmrażają się, tkanki zostają uszkodzone. Starsi ludzie i małe dzieci są szczególnie narażone na niebezpieczne odmrożenia.

Również wysokim ryzykiem objęte są osoby z cukrzycą bądź inną chorobą która wpływa na krążenie oraz osoby zażywające pewne leki, takie jak beta-blokery, które zmniejszają dopływ krwi do skóry. Ludzie którzy padli już ofiarą odmrożenia także są bardziej narażeni.

Mimo to, u każdej osoby, która nie ubiera się wystarczająco ciepło oraz przebywa na świeżym powietrzu w zimną pogodę przez zbyt długi czas lub jej ubrania będą mokre, może wystąpić odmrożenie.

Odmrożenie to ryzyko w szczególności dla osób starszych, chorych na cukrzycę lub stosujących leki z grupy beta-blokerów
Odmrożenie to ryzyko w szczególności dla osób starszych, chorych na cukrzycę lub stosujących leki z grupy beta-blokerów

Odmrożenie następuje, gdy ciało przekierowuje krew z kończyn do najważniejszych organów wewnątrz ciała, aby utrzymać stałą temperaturę. W momencie, gdy krew odpływa z palców u dłoni, stóp oraz z okolic nosa, te części ciała mogą stracić czucie i kolor. W niektórych przypadkach odmrożenie jest powoduje nieodwracalne szkody, jak odnotowuje AAOS.

Symptomy odmrożenia to między innymi utrata czucia i otępienie. Skóra może wydawać się twarda, szorstka i zmrożona, a także wydaje się być biała lub szarawa w kolorze. Jeśli dostrzeżesz te symptomy, potrzebujesz natychmiastowej pomocy medycznej.

Odmrożenie może prowadzić do śmierci komórkowej, która może skończyć się amputacją dotkniętej kończyny. Ludzie z odmrożeniem mogą także wykształcić hipotermię, która następuje, gdy temperatura ciała spada do niebezpiecznie niskiego poziomu.

Dlaczego twoje dłonie są ciągle zimne?
Dlaczego twoje dłonie są ciągle zimne? [8 zdjęć]

Gdy spędzamy czas na dworze w zimny dzień, najprawdopodobniej najszybciej odczujemy, że marzną nam palce...

zobacz galerię

Jeśli opieka medyczna nie jest dostępna, AAOS zaleca poddać się jej jak tylko będzie do możliwe, oraz spróbowanie poniższych czynności:

 • przeniesienie dotkniętej osoby do ciepłego pomieszczenia. Nie należy próbować ogrzewać miejsca urazu, dopóki wystawienie na zimno wciąż trwa;
 • podanie dotkniętej osobie ciepłego napoju w czasie oczekiwania na pomoc;
 • zdjęcie mokrego lub ograniczającego ruchy ubrania i unikanie ruchów dotkniętymi kończynami;
 • zanurzenie miejsca urazu w ciepłej wodzie na co najmniej 30 minut lub dopóki osoba nie czuje ciepła i nie może swobodnie poruszać kończyną (może to powodować ból, a miejsce urazu może spuchnąć lub zmienić kolor, podaje AAOS);
 • nie należy używać ognia, suszarki lub kaloryfera do ogrzania dotkniętej kończyny;
 • nie należy łamać ani odrywać strupów, powinny one zostać pokryte luźno sterylnym materiałem;
 • nie należy pocierać ani masować miejsca urazu;
 • nie należy chodzić w przypadku odmrożenia stóp.

Koniecznie przeczytaj

Aby uniknąć odmrożenia, powinniśmy:

 • ubierać się warstwami, dbając o to, żeby zewnętrzna warstwa ubioru była wodoodporna;
 • nosić rękawiczki, czapkę i skarpety;
 • unikać alkoholu i papierosów, gdy jesteśmy na zewnątrz w zimną pogodę;
 • nie przebywać na zewnątrz gdy jesteśmy mokrzy, a gdy mamy na sobie mokre ubranie, należy je jak najszybciej zdjąć;
 • regularnie sprawdzać stan dłoni, stóp i innych kończyn.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.