Trwa ładowanie...

Odpowiednia suplementacja diety w luteiny wspomaga zdrowie oczu

Avatar placeholder
02.11.2016 21:10
Odpowiednia suplementacja diety w luteiny wspomaga zdrowie oczu
Odpowiednia suplementacja diety w luteiny wspomaga zdrowie oczu

Jak wykazują najnowsze badania, nadmiar suplementacji luteiną może być niekorzystny dla zdrowia naszych oczu.

Ostatnimi czasy, dostępnych jest wiele suplementów diety, które mają zapobiegać lub spowolnić utratę wzroku związaną z rozwojem zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Coraz powszechniejsze stają się dziś suplementy diety związane z chorobami oczu. Jednak, czy zwiększanie dawki tych suplementów równocześnie zwiększa ochronę?

Spożywanie odpowiednich ilości luteiny korzystnie wpływa na zdrowie naszych oczu, jednak nadmiar jej może wpływać negatywnie
Spożywanie odpowiednich ilości luteiny korzystnie wpływa na zdrowie naszych oczu, jednak nadmiar jej może wpływać negatywnie (123RF)

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w stanie Utah w USA ujawniają, co może się wydarzyć, kiedy pacjent przyjmie zbyt dużą dawkę suplementów diety, niż jego organizm ich potrzebuje.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Główny autor badania Paul Bernstein opisuje przypadek pacjenta, który nie miał wcześniej problemów z widzeniem i nie cierpiał na AMD, ale został skierowany do kliniki z podejrzeniem obecności kryształowych złóż w rejonie plamki żółtej w obydwu oczach.

Okazało się, że pacjent ten w ciągu ostatnich ośmiu lat, przyjmował codziennie luteinę w dawce 20 g, poza tym jego codzienna dieta również była bogata w produkty zawierające ten składnik, między innymi spożywał brokuły, jarmuż, szpinak, awokado. Zażywał więc codziennie znacznie większą dawkę luteiny, niż była wskazana pacjentom cierpiącym na AMD (10 mg na dzień).

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

W oparciu o poprzednie badania kliniczne stwierdzono, że luteina jest częścią schematu profilaktyki przed chorobą AMD. W tym badaniu, naukowcy odkryli, że pacjenci z wysokim ryzykiem utraty wzroku z AMD, którzy przyjmowali luteinę (10 mg dziennie) i zeaksantynę (2 mg dziennie) wykazali duże mniejsze ryzyko rozwoju AMD do późnego stadium choroby.

Luteina i zeaksantyna należą do grupy karotenoidów; są to antyoksydanty pochodzenia roślinnego, które nie są produkowane przez organizm ludzki, dlatego muszą być dostarczane z zewnątrz z pokarmem lub suplementami diety.

ZOBACZ TAKŻE:

Luteina - korzystny wpływ na oczy

„Zbadaliśmy poziom karotenoidów, takich jak luteina i zeaksantyna u pacjentów, którzy przyjmowali suplementację, a po jej zakończeniu utrzymywali dietę bogatą w produkty zawierające te związki. Okazało się, że pacjenci ci posiadają dwa razy wyższy poziom karotenoidów w surowicy krwi, w skórze i siatkówce oka w porównaniu do osób, które nie przyjmowały suplementów diety. Ponadto, okazało się, że u pacjentów z wyższym poziomem luteiny, po siedmiu miesiącach kryształy w prawym oku znikły” – wypowiedział się Bernstein.

Tak więc, suplementację w luteinę w ilości 10 mg na dzień i zeaksantynę w ilości 2 mg na dzień zaleca się osobom z podwyższonym ryzykiem choroby zwyrodnieniowej plamki żółtej.

Naukowcy uważają, że każdy zdrowy człowiek powinien spożywać codziennie pokarmy bogate w luteinę, natomiast osoby borykające się z chorobami oczu, powinny zażywać suplementację diety. Nie należy zaś zwiększać zalecanej dawki stosowanych suplementów dziennie.

Badacze podkreślają, że wyniki tych badań wymagają jeszcze przeprowadzenia dalszych badań klinicznych, aby uzyskać więcej dowodów. Są one jednakże oznaką, że podwyższanie zalecanej dawki suplementacji luteiną może mieć negatywny wpływ na  nasze zdrowie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze