Trwa ładowanie...

Badanie P-LCR – charakterystyka, normy, interpretacja wyników badań

Badanie P-LCR to badanie niestandardowe
Badanie P-LCR to badanie niestandardowe (123rf.com)

Badanie P-LCR to element morfologii. To analiza mająca na celu ocenić odsetek dużych płytek krwi. Jeżeli wynik jest podwyższony, oznacza to, że w układzie krwiotwórczym badanego występują nieprawidłowości. Wtedy trzeba szukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Zobacz, kiedy warto zwrócić uwagę na poziom P-LCR.

spis treści

1. Co to są płytki krwi

Płytki krwi, czyli trombocyty, to jeden z podstawowych elementów składowych krwi. Pełnią ważną funkcję w procesie krzepnięcia krwi. Zbyt mała ilość może prowadzić do krwawień, natomiast zbyt dużo trombocytów może skutkować zakrzepami naczyniowymi.

Określenie liczby płytek krwi (PLT) to jeden ze składników morfologii. U osoby dorosłej liczba trombocytów wynosi od 140 do 440 tysięcy na milimetr sześcienny krwi. Innym badaniem odnoszącym się do trombocytów jest właśnie badanie P-LCR. W tej analizie z kolei norma to poniżej 30 proc. dużych lub olbrzymich płytek krwi (ich objętość jest większa niż 12 fl, natomiast średnia objętość płytek krwi to 7,5–10,5 fL).

Zobacz film: "Badania krwi - leukocyty"
Badanie P-LCR określa odsetek dużych i olbrzymich płytek krwi
Badanie P-LCR określa odsetek dużych i olbrzymich płytek krwi

2. Kiedy wykonać badanie P-LCR

Badanie P-LCR to badanie wchodzące w skład podstawowej morfologii, jednak w niektórych placówkach należy zlecić je dodatkowo, gdy potrzebne jest przedstawienie bardziej dokładnego obrazu układu płytkowego badanego i zachodzi podejrzenie nieprawidłowości w związku z trombocytami. Zgłaszający się na badanie P-LCR, musi pamiętać o tym, by być na czczo.

Krew pobierana jest z żyły łokciowej, a wyniki dostępne najczęściej już na następny dzień roboczy.

Jak oczyścić krew z cholesterolu?
Jak oczyścić krew z cholesterolu? [10 zdjęć]

Miażdżyca jest chorobą, na którą pracujemy sami. Jest przewlekłym procesem zapalnym dotykającym głównie

zobacz galerię

3. Normy dla P-LCR

Choć norma badania P-LCR wynosi do 30 proc. dużych płytek krwi, to dopuszczalne są wahania od 13 do 43 proc. Nie zawsze wynik niemieszczący się w normie powinien wzbudzać niepokój. Przy badaniu P-LCR ważne jest, by interpretować wynik jedynie razem z innymi parametrami odnoszącymi się do układu płytkowego, takimi jak liczba płytek czy ich średnia objętość. Jeżeli te wyniki są w normie, podwyższony wynik badania P-LCR nie ma większego znaczenia.

Zobacz także:

Podwyższony wynik badania P-LCR odczytywany razem z innymi wskaźnikami oznacza, że badany może mieć nierównomierny skład płytek krwi, z przewagą dużych. Taki opis można podać, gdy oprócz podwyższonego wyniku badania P-LCR inne badania wykazały dużą średnią objętość trombocytów (MPV) i duży ich rozrzut. Wysoki wynik badania P-LCR wraz z innymi nieprawidłowymi wynikami może oznaczać np. plamicę autoimmunologiczną (małopłytkowość autoimmunologiczną). W jej wyniku trombocyty są niszczone przez organizm, a co za tym idzie w krwi powstaje wiele płytek dużych i olbrzymich.

Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie uzyskasz pomoc od ręki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Białko CRP
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze