Trwa ładowanie...

Oglądał go w telewizji i postawił diagnozę. Te objawy były kluczowe

 Katarzyna Prus
15.10.2022 19:22
Popularny brytyjski prezenter ma chorobę Parkinsona
Popularny brytyjski prezenter ma chorobę Parkinsona (Getty Images)

Jeremy Paxman, gospodarz popularnego brytyjskiego teleturnieju "University Challenge" cierpi na chorobę Parkinsona. Niepokojące objawy zauważył u prezentera lekarz, który oglądał jego program w telewizji. Co było kluczowe?

spis treści

1. Popularny prezenter choruje na Parkinsona

Teleturniej "University Challenge" jest nadawany od 1962 roku. Od blisko 30 lat gospodarzem tego popularnego brytyjskiego programu był Jeremy Paxman. Teraz będzie go jednak musiał zastąpić nowy prowadzący. Okazało się, że 72-letni prezenter cierpi na chorobę Parkinsona.

Jeremy Paxman ma objawy wskazujące na chorobę Parkinsona
Jeremy Paxman ma objawy wskazujące na chorobę Parkinsona (Getty Images)
Zobacz film: "Wczesne objawy choroby Parkinsona"

Paxman usłyszał diagnozę po tym, jak zasłabł na spacerze z psem. - Pamiętam, że ktoś mnie podniósł i posadził na ławce. Miałem zdartą twarz - opowiadał prezenter w rozmowie z dziennikiem "The Guardian".

2. Postawił diagnozę, oglądając program

Po wypadku dziennikarz trafił do szpitala, a lekarz, który go przyjął, od razu przyznał, że podejrzewa chorobę Parkinsona. Co ciekawe, medyk zauważył u prezentera niepokojące objawy, zanim spotkał go na żywo.

Oglądając teleturniej w telewizji, zwrócił uwagę na charakterystyczne dla choroby Parkinsona spowolnienie ruchowe i amimiczność, czyli tzw. maskę Parkinsona. Jego wstępną diagnozę potwierdziły badania.

3. Choroba Parkinsona - objawy

Maska Parkinsona to stopniowy paraliż mięśni twarzy. Przez to chory ma trudności m.in. z uśmiechaniem się, marszczeniem czoła czy uniesieniem brwi. To jeden z najczęstszych objawów choroby, który może się pojawiać nawet u 70 proc. chorych. Na początku zmiany są niewielkie, ale z czasem utrata ruchu twarzy zaczyna być zauważalna i zaczyna się utrzymywać. W końcu dochodzi do poważnych ograniczeń, a nawet unieruchomienia twarzy.

Choroba Parkinsona jest bardzo podstępna i może rozwijać się przez wiele lat, nie dając niepokojących objawów. W tym czasie mózg ulega stopniowemu uszkodzeniu. Przeważnie, gdy chory słyszy diagnozę, zniszczonych jest już 50-60 proc. neuronów.

Dlatego wczesne wykrycie choroby jest kluczowe, ale w praktyce bywa bardzo trudne. Pierwszymi niecharakterystycznymi objawami mogą być m.in. zaburzenia nastroju, snu, depresja, zaparcia. Mogę one wyprzedzać charakterystyczne symptomy, takie jak spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, drżenie, niestabilność postawy nawet o kilka lat.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze