Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Ogromny wzrost zachorowań na WZW typu A (WIDEO)

Zobacz film: "Ogromny wzrost zachorowań na WZW typu A"

-Na WZW typu A, potocznie nazywaną żółtaczką pokarmową w tym roku zachorowało 750 osób, a to dane dopiero za pierwsze półrocze. Dla porównania przez cały 2016 rok chorych było tylko 37 osób, więc w tym roku mamy o 20 razy więcej zachorowań. Czy to już epidemia, sprawdzał Tomasz Michalec.

-Sebastian Kosicki tydzień temu zauważył u siebie niepokojące objawy.

-Obudziłem się z gorączką 39 i pół stopnia, bólem mięśni.

-Na początku pomyślał, że to grypa, ale szybko się okazało, że jest to choroba o wiele poważniejsza. Diagnoza była jedna żółtaczka.

-No ja jak przyjechałem na izbę przyjęć to siedział chłopak z rodzicami, on nie był żółty, on był aż taki zielony.

-Do szpitali takich osób jak Sebastian w tym roku zgłosiło się już 767, dla porównania przez cały zeszły rok odnotowało jedynie 37 zachorowań na żółtaczkę typu A. Wzrost zachorowań najlepiej widać w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Tu od kilku miesięcy niemal codziennie zgłaszają się pacjenci zarażeni WZW.

-Przeszliśmy mniej więcej do statusu, który 20-, 25 lat temu mieli na przykład Skandynawowie.

-WZW typu A, czyli żółtaczka pokarmowa nazywana jest chorobą brudnych rąk. By się zarazić wystarczy zjeść zakażoną żywność lub wypić zainfekowaną wodę.

-Musimy spożyć zanieczyszczony produkt bądź no niestety zachowując ryzykowne zachowania seksualne w grupach homoseksualnych.

-Bo jak twierdzi Główny Inspektorat Sanitarny, powołując się na europejskie dane obecnie trwa ognisko wirusowego zapalenia wątroby typu A, w którym zachorowania dotyczą głównie mężczyzn homoseksualnych.

-Jest taka, może nie epidemia, ale na pewno ogromny wzrost zachorowań na tą chorobę, łączony często z środowiskami gejowskimi.

-Dajmy sobie spokój.

-Tak krótko komentuje słowa GISu Andrzej Chorban. Sanepid zwraca też uwagę na inną ciekawą rzecz.

-Jest fala emigrantów, również jest fala wyjazdów do krajów tropikalnych.

-Zatem jak twierdzi sanepid, ci którzy przyjeżdżają do Polski mogą być zarażeni, stąd możliwy wzrost zachorowań na WZW.

-To jest dla mnie smutne, nagle państwowa instytucja tak, z taką dyzynwolturą po prostu mówi, stygmatyzuje dwie grupy.

-Lekarze podkreślają, że uchronić się przed żółtaczką może każdy, wystarczy jedynie się zaszczepić. Klaudiusz Michalec, dzieje się.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza