Trwa ładowanie...

Ogromny wzrost zachorowań na WZW typu A (WIDEO)

Avatar placeholder
27.02.2019 13:31

-Na WZW typu A, potocznie nazywaną żółtaczką pokarmową w tym roku zachorowało 750 osób, a to dane dopiero za pierwsze półrocze. Dla porównania przez cały 2016 rok chorych było tylko 37 osób, więc w tym roku mamy o 20 razy więcej zachorowań. Czy to już epidemia, sprawdzał Tomasz Michalec.

-Sebastian Kosicki tydzień temu zauważył u siebie niepokojące objawy.

-Obudziłem się z gorączką 39 i pół stopnia, bólem mięśni.

-Na początku pomyślał, że to grypa, ale szybko się okazało, że jest to choroba o wiele poważniejsza. Diagnoza była jedna żółtaczka.

-No ja jak przyjechałem na izbę przyjęć to siedział chłopak z rodzicami, on nie był żółty, on był aż taki zielony.

-Do szpitali takich osób jak Sebastian w tym roku zgłosiło się już 767, dla porównania przez cały zeszły rok odnotowało jedynie 37 zachorowań na żółtaczkę typu A. Wzrost zachorowań najlepiej widać w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Tu od kilku miesięcy niemal codziennie zgłaszają się pacjenci zarażeni WZW.

-Przeszliśmy mniej więcej do statusu, który 20-, 25 lat temu mieli na przykład Skandynawowie.

-WZW typu A, czyli żółtaczka pokarmowa nazywana jest chorobą brudnych rąk. By się zarazić wystarczy zjeść zakażoną żywność lub wypić zainfekowaną wodę.

-Musimy spożyć zanieczyszczony produkt bądź no niestety zachowując ryzykowne zachowania seksualne w grupach homoseksualnych.

-Bo jak twierdzi Główny Inspektorat Sanitarny, powołując się na europejskie dane obecnie trwa ognisko wirusowego zapalenia wątroby typu A, w którym zachorowania dotyczą głównie mężczyzn homoseksualnych.

-Jest taka, może nie epidemia, ale na pewno ogromny wzrost zachorowań na tą chorobę, łączony często z środowiskami gejowskimi.

-Dajmy sobie spokój.

-Tak krótko komentuje słowa GISu Andrzej Chorban. Sanepid zwraca też uwagę na inną ciekawą rzecz.

-Jest fala emigrantów, również jest fala wyjazdów do krajów tropikalnych.

-Zatem jak twierdzi sanepid, ci którzy przyjeżdżają do Polski mogą być zarażeni, stąd możliwy wzrost zachorowań na WZW.

-To jest dla mnie smutne, nagle państwowa instytucja tak, z taką dyzynwolturą po prostu mówi, stygmatyzuje dwie grupy.

-Lekarze podkreślają, że uchronić się przed żółtaczką może każdy, wystarczy jedynie się zaszczepić. Klaudiusz Michalec, dzieje się.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze