Przejdź na WP

Ogromny wzrost zachorowań na WZW typu A (WIDEO)

-Na WZW typu A, potocznie nazywaną żółtaczką pokarmową w tym roku zachorowało 750 osób, a to dane dopiero za pierwsze półrocze. Dla porównania przez cały 2016 rok chorych było tylko 37 osób, więc w tym roku mamy o 20 razy więcej zachorowań. Czy to już epidemia, sprawdzał Tomasz Michalec.

-Sebastian Kosicki tydzień temu zauważył u siebie niepokojące objawy.

-Obudziłem się z gorączką 39 i pół stopnia, bólem mięśni.

-Na początku pomyślał, że to grypa, ale szybko się okazało, że jest to choroba o wiele poważniejsza. Diagnoza była jedna żółtaczka.

-No ja jak przyjechałem na izbę przyjęć to siedział chłopak z rodzicami, on nie był żółty, on był aż taki zielony.

-Do szpitali takich osób jak Sebastian w tym roku zgłosiło się już 767, dla porównania przez cały zeszły rok odnotowało jedynie 37 zachorowań na żółtaczkę typu A. Wzrost zachorowań najlepiej widać w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Tu od kilku miesięcy niemal codziennie zgłaszają się pacjenci zarażeni WZW.

-Przeszliśmy mniej więcej do statusu, który 20-, 25 lat temu mieli na przykład Skandynawowie.

-WZW typu A, czyli żółtaczka pokarmowa nazywana jest chorobą brudnych rąk. By się zarazić wystarczy zjeść zakażoną żywność lub wypić zainfekowaną wodę.

-Musimy spożyć zanieczyszczony produkt bądź no niestety zachowując ryzykowne zachowania seksualne w grupach homoseksualnych.

-Bo jak twierdzi Główny Inspektorat Sanitarny, powołując się na europejskie dane obecnie trwa ognisko wirusowego zapalenia wątroby typu A, w którym zachorowania dotyczą głównie mężczyzn homoseksualnych.

-Jest taka, może nie epidemia, ale na pewno ogromny wzrost zachorowań na tą chorobę, łączony często z środowiskami gejowskimi.

-Dajmy sobie spokój.

-Tak krótko komentuje słowa GISu Andrzej Chorban. Sanepid zwraca też uwagę na inną ciekawą rzecz.

-Jest fala emigrantów, również jest fala wyjazdów do krajów tropikalnych.

-Zatem jak twierdzi sanepid, ci którzy przyjeżdżają do Polski mogą być zarażeni, stąd możliwy wzrost zachorowań na WZW.

-To jest dla mnie smutne, nagle państwowa instytucja tak, z taką dyzynwolturą po prostu mówi, stygmatyzuje dwie grupy.

-Lekarze podkreślają, że uchronić się przed żółtaczką może każdy, wystarczy jedynie się zaszczepić. Klaudiusz Michalec, dzieje się.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy