Okoń – charakterystyka, właściwości zdrowotne, jaką rybę wybrać

Okoń to ryba bogata w witaminy i minerały. Zawarte w niej składniki poprawiają wzrok, budują kości i chronią przed rakiem. Okoń nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży, karmiące i dzieci.

spis treści

Zobacz film: "Ile ryb powinniśmy jeść?"

1. Okoń – charakterystyka

Okoń to ryba drapieżna, hodowlana lub dzika. Polski rekordzista złowił rybę o długości 50 cm i wadze 2,69 kg.

Jako ryba rzeczna, okoń jest spotykany zarówno na nizinach, jak i w górach. Mięso okonia jest bardzo wartościowe, choć, ze względu na wysoką zawartość rtęci, powinno być ograniczane w diecie kobiet w ciąży, karmiących i dzieci.

2. Okoń – właściwości zdrowotne

Okoń, podobnie jak sandacz, to ryba bogata w selen, witaminę D i B. Jest jednak bogatsza w prozdrowotne kwasy omega-3 wspomagające prawidłowe widzenie, a także lizynę i leucynę. Okoń jest wyjątkowo dietetyczny – w 100 g mięsa znajdziemy zaledwie 2 g tłuszczu.

Selen zawarty w mięsie okonia pełni w organizmie istotną funkcję wspomagającą odporność. Wspomaga działanie enzymów broniących komórki przed bakteriami i wirusami. Jedzenie okonia obroni też przed zachorowaniem na półpasiec i zmniejszy ryzyko nowotworów.

Witamina D, w którą bogaty jest okoń, ma za zadanie wzmocnienie kości i zębów. Produkowana na słońcu lub przyjmowana właśnie w postaci okonia, witamina wspomaga też metabolizm, wspiera działanie układu krążenia i działa antynowotworowo.

Okoń to również witamina B6, czyli wspomagająca syntezę hormonów i enzymów. Regulując ciśnienie krwi, dba o serce i mózg, a także prowokuje organizm do produkcji hemoglobiny, która dotlenia komórki ciała.

Pamiętajmy, że choć okoń jest zdrowy, nie powinien być spożywany przez ciężarne kobiety i dzieci. Zatrucie rtęcią nagromadzoną w mięsie może bowiem powodować deficyty neurologiczne u płodu i zaburzenia u dzieci w różnym wieku.

3. Okoń – jaką rybę wybrać?

Okoń to dość tania ryba. W porównaniu z karpiem, za którego trzeba zapłacić ok. 17 zł/kg, okoń kosztuje prawie połowę mniej. W sklepie i na targowisku powinniśmy jednak zwracać uwagę na to, czy mamy do czynienia z okoniem hodowlanym czy dzikim.

Okoń dziki jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Certyfikat MSC, czyli zrównoważonego rybołówstwa, wykluczy wątpliwości, czy nie narażamy środowiska naturalnego na straty.

Okoń to dietetyczna ryba
Okoń to dietetyczna ryba (123RF)

Łowiąc okonia w rzekach górskich, nizinnych, płytkich wodach Bałtyku czy stawach pamiętajmy natomiast o tym, że ryby te zapadają w nocny sen. Są wówczas obojętne na przynętę, a nawet nie reagują na ostre światło latarki.

Sezon łowiecki okonia trwa cały rok. Ograniczenia dotyczą jedynie wymiaru ochronnego – 18 cm.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy