Trwa ładowanie...

Olejki do włosów – rodzaje, porowatość włosów, jak olejować włosy

Avatar placeholder
19.02.2024 13:29
Zdjęcie przedstawia olejek stosowany do włosów
Zdjęcie przedstawia olejek stosowany do włosów (pl.123rf.com)

Olejki do włosów najłatwiej zregenerują włosy, ponieważ są jak naturalne odżywki. Należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniego oleju do naszych kosmyków.

spis treści

1. Jakie są rodzaje olejków do włosów?

Ze względu na budowę olejków do włosów wyróżnia się:

  • olejki do włosów nasycone, jak np. masło kakaowe;
  • olejki do włosów wielonasycone, np. olej słonecznikowy;
  • olejki do włosów jednonienasyconych, np. olej rzepakowy.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Należy jednak pamiętać, że dla każdego rodzaju włosów odpowiedni jest inny rodzaj olejków. Do włosów wysokoporowatych idealnie nadają się oleje o dużych cząsteczkach. Z kolei do niskoporowatych sprawdzą się olejki do włosów o małych częsteczkach.

Triki ekspertów na piękne włosy
Triki ekspertów na piękne włosy [8 zdjęć]

Istnieją tysiące powodów, przez które włosy się wysuszają – od koloryzacji i stosowania suszarki po

zobacz galerię

2. Jak określa się porowatość włosów?

Odpowiednio dobrany olejek do włosów będzie działał i spełni swoją funkcję. Każdy rodzaj włosów wymaga indywidualnie dobranej pielęgnacji. Aby odpowiednio dobrać olejek, należy najpierw określić porowatość włosów.

Eksperci zalecają, aby do włosów wysokoporowatych stosować olejki jednonienasycone. Do takich olejów należą olej z wiesiołka, z pszenicy, z orzechów włoskich, komosy, z pestek winogron, dyni, arbuza, wiśni, moreli, brzoskwini, z nasion truskawki, porzeczki, jabłka, jeżyny, z czarnuszki, z amarantusa, rycynowy, sojowy, kukurydziany, lniany, olej słonecznikowy, makowy, konopny, z awokado, z orzechów laskowych, olejek ze słodkich migdałów i arachidowy.

Natomiast do włosów o normalnej porowatości warto stosować mieszane oleje do kosmyków. Można śmiało sięgać po mieszanki olejków do włosów z oleju arganowego, jojoba, z orzechów makadamia, abisyńskiego, rzepakowego, ze słodkich migdałów, z orzechów laskowych, z orzechów brazylijskich, ryżowego, rycynowego, sezamowego, oliwy z oliwek, moringa, z nasion meadowfoam, z miodli indyjskiej (Neem), z nasion papai i z kiełków pszenicy.

Włosy średnioporowate odżywią olejki wielonienasycone, takie jak olejek rycynowy, olej słonecznikowy, jojoba, z kiełków pszenicy, lniany, z pestek dyni i inne bogate w kwasy omega-3 i omega-6. W przypadku takich włosów dobrze sprawdzi się też olejek różany.

Jeśli posiadasz włosy niskoporowate, wybierz oleje nasycone i wielonienasycone, a więc olej kokosowy, palmowy, olej rycynowy, olej słonecznikowy, babassu, lniany, masło kakaowe i shea.

3. Jak olejować włosy?

Zanim zaczniemy stosować olejki do włosów, należy zapoznać się z kilkoma zasadami olejowania włosów. Na początku warto poszukać produktu idealnego dla siebie. Dlatego nie bójmy się eksperymentów z olejkami do włosów.

Oleje należy trzymać od 15 min do 10 godzin. Nakładamy je na cienkie pasma, a nie na grubsze pukle. Przed zastosowaniem olejków do włosów nasza czupryna musi być czysta, a włosy powinny być dobrze rozczesane. Na koniec koniecznie trzeba je dobrze umyć.

Działanie olejków do włosów zostanie wzmocnione, wówczas kiedy wetrzemy je w kosmyki, owiniemy głowę folią lub ręcznikiem i zastosujemy nawiew ciepłego powietrza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze