Trwa ładowanie...

Olsztyński budzik dla dorosłych rozpoczyna swoją działalność od 21 grudnia

Avatar placeholder
21.12.2016 22:23
Olsztyński budzik dla dorosłych rozpoczyna swoją działalność od 21 grudnia
Olsztyński budzik dla dorosłych rozpoczyna swoją działalność od 21 grudnia

21 grudnia 2016 została otwarta pierwsza w Polsce placówka mająca na celu leczenie osób dorosłych będących w śpiączce. Klinika Budzik dla dorosłych rozpoczęła swoją działalność w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

Uroczystemu i oficjalnemu otwarciu Kliniki przewodził profesor Wojciech Maksymowicz, profesor Ryszard Górecki oraz gość specjalny Ewa Błaszczyk.

Specjaliści Budzika dla dorosłych mają za zadanie wybudzanie ze śpiączki osób dorosłych, których dotknął ten stan z powodu wypadku lub niedotlenienia. Profesorowie podkreślają, że sprzęt, na którym będą pracować eksperci jest wysokiej klasy i światowej rangi.

W miejscu tym mają też odbywać się badania naukowe dotyczące śpiączki oraz wraz z fundacją „Akogo?”, której prezesem jest Ewa Błaszczyk mają być przygotowywane projekty badawcze.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Profesor Wojciech Maksymowicz podkreśla, że wybudzenie każdego pacjenta jest ogromną satysfakcją i radością dla całego zespołu.

Olsztyński Budzik dla dorosłych nadzieją na wybudzenie ze śpiączki wielu osób
Olsztyński Budzik dla dorosłych nadzieją na wybudzenie ze śpiączki wielu osób (123rf)

Ponieważ koszty leczenia pacjenta w śpiączce są bardzo wysokie, w czerwcy 2016 został ogłoszony raport zakładający leczenie 100 pacjentów będących w śpiączce w ciągu roku. Określono także warunki tego, jacy pacjenci mogą być leczeni w tej klinice.

Do olsztyńskiego Budzika mogą trafić osoby dorosłe przebywające w stanie śpiączki nie dłużej niż rok czasu od momentu urazu i nie dłużej niż 6 miesięcy w przypadku śpiączki nie spowodowanej urazem czy wypadkiem.

Pacjenci mają być kwalifikowani do przyjęcia w Klinice na podstawie kryteriów medycznych, a każdy przypadek będzie rozpatrywany przez indywidualny zespół terapeutyczny.

ZOBACZ TAKŻE

Czym jest śpiączka farmakologiczna?

Klinika ta została założona podążając za istniejącą od roku 2013 placówką Budzik dla dzieci, która zajmuje się wybudzaniem ze spiączki dzieci do lat 18.

I tak, już we wrześniu 2013 roku została wybudzona ze śpiączki 16-letnia Klaudia, która w lipcu została potrącona przez samochód i zapadła w śpiączkę.

6-letnia Kamila jadąc na rowerze została potrącona przez motocyklistę, przez co wpadła w śpiączkę. Przeszła wiele intensywnych terapii, na skutek czego w grudniu została wybudzona dzięki specjalistom z Budzika dziecięcego.

14-letni Mariusz w lipcu 2014 kąpiąc się w zbiorniku wodnym, nieszczęśliwie podtopił się. Pomimo szybkiej rehabilitacji, Mariusz zapadł w głęboką śpiączkę. W ciągu niespełna miesiąca, specjaliści z kliniki zdołali wybudzić chłopca i przywrócić mu świadomość.

Jak dbać o mózg?
Jak dbać o mózg? [6 zdjęć]

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z

zobacz galerię

Ania zapadła w śpiączkę farmakologiczną w wyniku operacji usunięcia guza mózgu. Choroba dotknęła ją w wieku 16 lat. W lutym 2015 została przyjęta do kliniki, a w listopadzie potwierdzono wybudzenie Ani.

Jest to kilka z wielu przypadków wybudzeń małych pacjentów ze śpiączki. Są to żywe dowody na wysoką jakość i skuteczność kliniki, bazującej na doświadczeniu i kwalifikacjach specjalistów oraz odpowiednio dobranym sprzęcie. Przykłady tych dzieci, które były w śpiączce, a teraz cieszą się życiem jak wcześniej z pewnością świadczą o tym, iż olsztyński Budzik dla dorosłych również będzie przynosił radość wielu osobom i ich rodzinom w całej Polsce.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze