Trwa ładowanie...

Omikron - rekordowy współczynnik R? Jedna osoba zarazi 10 kolejnych

Choć mówi się, że jest łagodniejszy, to jest też dużo bardziej zaraźliwy. WHO szacuje, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zarazi połowę populacji Europy. Polscy eksperci szacują, że jedna zakażona osoba może zarazić kolejne 10.

spis treści

1. Omikron – coraz większa liczba zakażonych w Polsce

W Polsce obecnie liczba przypadków zakażeń nie jest tak duża, jak na zachodzie Europy, gdzie notowane są kolejne rekordy. Eksperci nie mają jednak wątpliwości: stoimy u progu piątej fali, spowodowanej wariantem Omikron.

Zobacz film: "Czeka nas scenariusz katastroficzny? Liczby chorych na oddziałach rosną"

- Każdy z nas albo niemal każdy z nas będzie tego wirusa miał – powiedział w TVN24 prof. Michał Witt, dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk.

Przejdziemy płynnie z czwartej w piątą falę, co może spowodować załamanie opieki zdrowotnej w Polsce
Przejdziemy płynnie z czwartej w piątą falę, co może spowodować załamanie opieki zdrowotnej w Polsce (Getty Images)

Naukowcy z PAN sprawdzili udział próbek pobranych od zakażonych wariantem Omikron w Polsce. Porównanie z czasu świąt i sprzed kilkunastu dni pokazało dziesięciokrotny wzrost udziału nowego wariantu w zakażeniach.

Eksperci szacują, że pod koniec stycznia możemy notować już 150 tys. zakażeń spowodowanych nowym wariantem dziennie.

2. Omikron – mniej zjadliwy, wysoce zakaźny

Omikron namnaża się znacznie szybciej w górnych drogach oddechowych – w oskrzelach – niż wariant Delta. Z tego powodu mówi się, że Omikron jest mniej zjadliwy i powoduje mniej hospitalizacji, bo rzadziej powoduje groźne stany zapalne płuc. Zarazem większa ilość wirusa może wydostawać się na zewnątrz, zakażając większą liczbę osób.

Eksperci szacują, że współczynnik reprodukcji wirusa (współczynnik R) dla wariantu Omikron wynosi 10. To oznacza, że jedna zakażona osoba może zarazić kolejne 10 osób. Dla porównania współczynnik R dla Delty wynosił od 5 do 8. Z kolei w przypadku innych chorób zakaźnych rekordy bije wirus odry, mający współczynnik R wahający się między 12 a 18.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza